avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate liviughita

Activitate liviughita

succesiunea a fost facuta pe certificatul de deces al
femeii! Dar dansa era divortata din 1969! In aceasta succesiune a fost introdus un Titlu de proprietate care nu era pe numele defunctei! Cum putem rezolva situatia????
Bna ziua,in urma unui proces cu mai multe amanari nefondate,sa dat o solutie cu drept de apel. Mentionez ca solutia este data de o judecatorie al unui mic orasel. Doresc sa fac apel direct la ICCJ. Pot face acest lucru si la ce costuri? Bineinteles acest lucru il va face avocatul!
Bna seara,cine,cum si in baza caror acte sa eliberat titlurile de proprietate
? Ce documente pot cere si de unde ptr a dovedi autenticitatea titlului?
O firma face acorduri verbale cu muncitorii ptr plata orelor de munca de 30roni/ h. De ani de zile,firma respectiva,plateste aceste salarii de 6000- 7000 roni pe luna! Dar ,daca salariatul pleaca,firma ii plateste salariul minim pe economie.Banii ,sunt livrati cash,iar pe CM este trecut salariul brut de 3000 roni! Este corect,ptr restul de bani ,firma nu plateste impozit la stat! Este corect??
Da,dar muncitorii sunt platiti cu 30 roni pe ora,se incaseaza banii pe doua state diferite,iar pe cartea de munca este trecut salariul de 3000 roni. E legal?!!!
Bna ziua,socrul meu,detine un lot de pamant de 4000mp. de teren extravilan. Din anul 1997 pana la sfarsitul anului 2021,socrul meu nu a primit niciun divident,toate produsele fiind insusite de arendas! Arendasul,nu a incheiat contract de arenda,profitand de distanta,socrul meu fiind din alt judet! La sfarsitul anului 2021,la interventia mea,arezultat un contract! Cum pot cere aceste dividente,inclusiv impozitul pe pamant platit de socrul meu? Ce modalitate pot incepe?
O firma care face plata salariului cash,fara a inmana salariatului absolut nici-o dovada efectuarii platii,fara un fluturas de salariu,este legala?!!!
Bna ziua,in 2020 ,m-am casatorit legal cu sotia mea.Eu detin un apt ,la care nu am dezbatut succesiunea,ambii parinti fiind decedati.Doresc sa fac un act sotiei ,in care sa aiba dreptul si ea! Eu sunt singurul copil al parintilor mei! Mentionez ca am un copil legitim din prima casatorie. Ce act pot face????
Discuție Cerere
Tatal meu ,a decedat in 2001.Mama mea,eu nu stiu,a cumparat un loc de veci ptr inmormantarea tatalui.In 2013 ,a decedat si mama fiind ingropata in acelasi loc!Dar eu nu gasesc actul gropii cumparate,imi trebuie ptr a dezbate succesiunea asupra gropii!Unde si cui ma pot adresa?
Discuție Divort
Eu si sotia,suntem separati de 6 ani.Dorim sa divortam la notar,dar ea nu se afla in Ro.ania!Am discutat amiabil si mi-a spus ca imi face procura legala de imputernicire!Pot eu ca sot,sa o reprezint si pe ea?Legal.Adica eu fac cererea de divort si ,in acelasi timp sa fiu imputernicit sa o reprezint?Deoarece,ea este intro alta relatie de 5 ani si se afla in Spania.