avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate nechinate

Activitate nechinate

Buna ziua
Am o executare silita din 05.04.2018 la o firma de recuperare actiune printrun executor judecatoresc . De atunci nu sa facut nimic , in data de 07.04 2023 am primit o alta executare silita la acelasi dosar din 05.04.2018 .
Ba mai mult mi sa pus sechestru pe masina sotiei care nare nici o legatura cu imprumutul ne fiind coimprumutant si pe masina ficei pentru ca sunt trecut pe certificatul de inmatriculare ca utilizator
Nu sa prescris datoria ?
Multumesc
Buna ziua
Am un Antecontract de vanzare - cumparare a unei case incheiat intre mine si soacra mea acum 10 ani . Mentionez ca locuim amandoi in aceasta casa. De atunci nu sa mai facut nimic , imobilul respectiv nu este intabulat , mai este valabil Antecontractul meu sau mai bine zis este proprietatea mea , am drepturi depline asupra proprietatii respective , sau proprietatea a ramas asupra lui soacra mea pana la intabulare si perfectarea unui contract de vanzare - cumparare. Daca nu se intreprinde nimic in acest sens si soacra moare [mentionez ca soacra mai are 3 copii] mai am dreptul la proprietate sau mostenesc toti copii ei. Mentionez de asemenea ca in antecontract se specifica faptul ca voi achita 6.000 lei dar nu am dat nimic din bani acestea.
Revin asupra Antecontract de vanzare - cumparare a unei case intre mine si soacra mea cu cateva precizari ; CITEZ DIN ANTECONTRACT
Incheiat azi 08 Ianuarie 20l0
Subsemnatul vanzator, vindem cumparatorului de mai sus intregul drept de proprietate pe care ii avem asupra imobilului Casa de locuit cu anexele ei gospodaresti intreg terenul construit curtea de 1000 mp imobil pe care I-am dobandit cu titlu de drept mostenire de pe urma defunctului conform certificatului de mostenitor. Imobilul nu este 1ntabulat in cartea funciara Pretul de vanzare - cumparare, stabilit de comun acord intre noi, partile contractante, este de 6.000 le i . pret care s-a achitat in intregime anterior semnarii prezentului antecontract de vanzare - cumparare
Antecontractul de vanzare - cumparare se incheie cu drept de uzufruct viager in favoarea vanzatoare in sensul ca aceasta va locui 1n imobil pana la incetarea din viata
Totodata, subsemnatii vanzatori declaram ca, imobilul pe care il instrainam nu face obiectul unor, procese civile, nu l-am mai instrainat altor persoane si nu am garantat cu el sens in care consimtim la notar respectiv Intabularea acestuia 'in C.F pe numele si in favoarea cumparatorului din prezentul antecont ract, cu titlu de drept cumparare, pe care o garantam de orice evictiune totala sau partiala, conform art.1337 Cod Civil, si ne obligam sa semnam contractul autentic de vanzare-cumparare in favoarea cumparatorului . Subsemnatul cumparator, cumpar de la vanzator constructiile si terenul descris mai sus si solicit intabularea dreptului de proprietate in CF. pe nurnele rneu cu titlu de drept cumparare
O sa-mi fie de folos acest antecontract dupa moartea soacrei sau va trebui sa ma lupt in instanta cu copii ei , am dreptul acuma asupra proprietati sau numai la finalizarea contractului de vinzare - cumparare
Multumesc
Buna ziua
Am un Antecontract de vanzare - cumparare a unei case incheiat intre mine si soacra mea acum 10 ani . Mentionez ca locuim amandoi in aceasta casa. De atunci nu sa mai facut nimic , imobilul respectiv nu este intabulat , mai este valabil Antecontractul meu sau mai bine zis este proprietatea mea , am drepturi depline asupra proprietatii respective , sau proprietatea a ramas asupra lui soacra mea pana la intabulare si perfectarea unui contract de vanzare - cumparare. Daca nu se intreprinde nimic in acest sens si soacra moare [mentionez ca soacra mai are 3 copii] mai am dreptul la proprietate sau mostenesc toti copii ei. Mentionez de asemenea ca in antecontract se specifica faptul ca voi achita 6.000 lei dar nu am dat nimic din bani acestea.
Multumesc
Pentru montarea unei centrale termice pe lemne la o locuinta de 100 merti patrati situata in mediu rural iti trebuie autorizatie si daca da de unde o poti obtine,
Multumesc
Buna ziua
Am facut o succesiune dupa o ruda , am trecut totul pe mine . In urma succesiuni am si o parcela de pamant pe care vreau sa o vand , mentionand ca parcela de pamant respectiva nu este intabula inca . Pot face contract de vanzare cumparare la notar ca sa fie legala tranzactia , sau pot face donatie sau un precontrac de vanzare cumparare . Cum pot face vanzare sa fie cu acte in regula.
Multumesc
Spuneti-mi la cine se aplica Decizia Inaltei Curti De Casatie Si Justitie nr. 19 Din 2018
Multumesc
Buna ziua
Am o sentinta definitiva de executare silita din data de 20/05/2016 ceruta de firma de recuperari creante AGIO Wierzytelnosci Plus Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamkniety SA ,[KREDYT INKASO] prin avocat in calitate de intimat si data unui executor judecatoresc sa o puna in aplicare. Din momentul acela a inceput executarea silita.S-au retinut pana acuma 12000 lei din 27000 de lei. Am facut contestatie la executare dar sa respins.
Va rog sa-mi spune-ti daca pot beneficia de Decizia Înalta Curte de Casație și Justiție nr. 19/2018 si pot opri executarea silita ca fiind nula s-au de Decizia ICCJ nr 11/ 16.04.2018 . Ce pot face pentru asta? Pot cere anularea hotarari hudecatoresti de incuvintare a executari silite , anularea intregii executari si restituirea sumelor ajunse la executor ?
Pe internet am dat de urmatoarele discutii
Toate Executarile Silite Ale Recuperatorilor Sunt NULE
Inalta Curte I-a Desfiintat Pe Recuperatorii De Creante
Executarile Silite-Decizia Inaltei Curti De Casatie Si Justitie nr. 19 Din 2018
Multumesc
Discuție Nulitate
Buna ziua
Am o sentinta de executare silita din data de 20/05/2016 ceruta de firma de recuperari creante AGIO Wierzytelnosci Plus Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamkniety SA , prin avocat la tribunal si data unui executor judecatoresc sa o puna in aplicare. Din momentul acela a inceput executarea silita.
Va rog sa-mi spune-ti daca pot beneficia de decizia Înalta Curte de Casație și Justiție nr. 19/2018 si pot opri executarea silita ca fiind nula . Ce pot face pentru asta?
Multumesc
Am facut un imprumut la banca fara giranti fara sa implic sotia , deci singur. Acuma sunt executat silit si am primit instintare ca vin acasa sa confiste bunuri.Nu am nimic pe numele meu toate sunt pe numele sotiei .
In situatia asta poate confisca ceva?
Vreau sa vind 50 ari de pamant trebuie sa platesc impozit la fisc de pe banii luati pe el.
Multumesc