avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate AndrasM

Activitate AndrasM

Buna ziua,

Ce inseamna consecinte juridice? Ma refer la un caz concret, am un coleg care a fost disponibilizat la o firma de la un srl. Motivul fiind ca foile de parcurs si cererile pentru diurna nu eram conform CCM si legilor in vigoare. Adica mai erau zile si in care nu era plecat sau perioada nu a fost de minim 12 ore. Se cam practica lucrul aceste si erau trecut cu vederea in idea in care nu se platesc orele suplimentare si una cu alta se cam compenseaza. Ideea este daca i-se poate face ceva in ideea incare daca va avea un proces penal si va cere sa fie verificati si restul colegilor suntem toti o apa si un pamant . Ce i se poate intampla , am inteles ca i s-au mentionat lucruri grave de genul Fals in inscrisuri sub semnatura privata si uz de fals. Aceste foi cu diurne dupa ce erau trimise la sediu mai treceau pe la o persoana care le aproba.
Răspuns la discuția Alcool 0.55 in aerul expirat
Parerea mea este ca un avocat va ajuta doar la o eventuala solutionare mai rapida, sa faca cereri de urgentare samd. In cazul meu nu prea s-a tinut cont nici de faptul au prelevat o singura proba, nici de caracterizari, nici ca era noaptea tarziu si nu era circulat, nici ca era distanta scurta, nici ca am colaborat . Tot 1an si 2 luni am luat, cu amanarea executarii pedepsei, ore in folosul comunitatii, cursuri drink and drive. Se merge pe principiul standardului unilateral aplicat in sistem, se da cam 1 an plus/minus o luna doua in functie de cum are judecatorul chef cu sau fara avocat. Eu permisul l-am primit inapoi dupa un am cand s-a incheiat procesul, amenda nu am primit, doar taxe de judecata. Am platit si analizele de sange. Nu este un capat de lume, nu va panicati. dar nici nu va faceti prea mai sperante ca o scapati printr-un mirocal, daca nu aveti ceva relatii super mega grele, asa cum 99% din noi nu avem sa pot spune ca la anul pe vremea asta urmeaza sa va recuperati permisul si sentinta este de 1 and si 1 luna sau max 1 an si 3 luni. Va sfatuiesc sa va scoateti cazierul acum , ca este valabil 6 luni , daca trebuie sa va schimbati jobul in urmatoarele 6 luni va ajuta. Pe urma o sa fie mentiuni.
Buna ziua, se ia in calcul indemnizatia pt copil daca dupa nasterea acestuia, tatal va fi cel care va ramane in concediu de crestere copil si datele stau in felul urmator:
Perioada lucrata de tata : iunie 2017 - iulie 2018 (13 luni consecutive)
Nasterea copilului 22 decembrie 2018
Prima zi din care tata poate intra in CCC este 3 FEBRUARIE 2019
Perioada de supraveghere a fost pentru o pedeapsa de 1 an si doua luni cu amanarea executarii pedepsei pe o perioada de 2 ani . Au trecut acesti doi ani si nicio schimbare. In teorie nici nu eram condamnat s-a dispus o pedeapsa dar s-a amantat executiei in anumite condintii . Nu inteleg dece mai am mentiuni in cazier. Toata lumea spunea la inceput ca nu voi avea cazier nici pe perioada celor doi ani , pe urma ca se a sterge dupa acesti doi acuma , cert este ca eu inca mai am cazier si nu stiu pana cand.
Buna,

Nu stiu exact cum se calculeaza indemnizatia, eu am lucrat in ultimele 12 luni neintrerupt, dar am ramas fara job , copilul urmeaza sa vina pe lume in vara , Cum se caculeaza indemnizatia , 6 luni cu 1000 euro net + 6 luni fara venit = in total pe ultimele 12 luni din media salariului net este 500 euro din care primesc 85%? Sau pe 12 luni lucrate din utlimii 2 ani . 1000 euro media pe luna din care primesc 85%? .
pe 17.11.2018 s-a incheiat perioada de supraveghere , in cazier inca mai am mentiuni desi am inteles ca se face reabilitarea automat dupa aceasta perioada. Va mai ramane inca 2 ani cu mentiuni sau ce trebuie sa fac sa se streaga acele mentiuni .
AndrasM a scris:

Buna,

Pe data de 17 noiembrie 2017 s-a incheiat perioada de supraveghere, dar am incercat sa scot cazierul si are mentiuni. Din cate am inteles se face reabilitarea automat dupa acesti 2 ani. Nu stiu daca mai trebuie sa astept cateva luni sau trebuie sa fac o cerere catre judecatorie in acest sens. Daca trebuie facuta o cere cum se numeste si unde trebuie depus orasul de dominiciuliu sau judecatorie unde a fost data sentinta (alt judet ).

Multumesc

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pacate legea la noi nu este de asa natura incat sa puteti avea castig de cauza. Daca nu ma insel cred ca exista posibilitatea inceperii urmaririi penale deja, daca nu ati fost informat in acest sens cel mai probabil urmeaza sa primiti aceasta instiintare. Eu va sugerez solemn sa incercat sa discutati cu procurolul si incercat sa evitati sa ajungeti in instanta, deoarece in instanta nu prea sa tine cont de drepturile omului, se judeca in pe banda rulanta.Succes!
Buna,

Pe data de 17 noiembrie 2017 s-a incheiat perioada de supraveghere, dar am incercat sa scot cazierul si are mentiuni. Din cate am inteles se face reabilitarea automat dupa acesti 2 ani. Nu stiu daca mai trebuie sa astept cateva luni sau trebuie sa fac o cerere catre judecatorie in acest sens. Daca trebuie facuta o cere cum se numeste si unde trebuie depus orasul de dominiciuliu sau judecatorie unde a fost data sentinta (alt judet ).

Multumesc
ok va multumesc mult pentru indrumare.