avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate crisana

Activitate crisana

Bună dimineața am o întrebare.la o ceartă cu discuții interminabile de față cu copiii mama aruncă cu portcardul spre tata în ideea în care să l facă să tacă puțin,ca sărise calul.intamplarea face ca l a și nimerit deși de la diatanta și a provocat o zgârietură minora(nu a fost nevoie de copcii sau cusut)cum poate fi folosită această situație împotriva mamei în situație de divorț?multumesc anticipat
Buna ziua,vreau sa va întreb cum se poate demonstra mediul toxic in care îmi cresc minorii,abuzul verbal și emoțional,amenințările și jignirile tatalui(sotului)ca proba pentru divorț?o expertiza psihologică și medicala care sa arate abstinenta(consum de alcool?)ar ajuta in cazul divorțului?multumesc anticipat
Buna ziua am 2 întrebări.Imi spuneti va rog in caz de divorț ,ce vârsta trebuie sa aibe copiii ca sa fie întrebați in instanța dacă aleg sa locuiască cu mama sau tatăl?

2.Dacă un apartament a fost cumpărat înainte de căsătorie (avans de 10000 de euro din 40.000 cât era prețul apartamentului)dar nu s a făcut contract prenupțial,ca pe urma celălat soț sa plătească ratele integral cu ridicarea ipotecii cui rămâne apartamanetul,sau dacă se împarte?
Va Multumesc anticipat
Buna seara,am o întrebare.pe baza abuzului emotional(10 ani de căsnicie)soția a ales calea alcoolului.pt vinderacare a ales spitalizarea la psihiatrie la dezalcoolizare.abuzul însă continua mult mai puternic după externare,inclusiv cu amenințat
I de divorț și luarea celor 2 minori de către tata.ce șanse ar exista in instanța ca mama sa poată păstra copiii?sau ce alte mijloace ar putea folosi mama pt reabilitare,inclusiv sa rămână in relație pana când un judecător ar fi dispus sa ii acorde copiii?multumeac anticipat.țin sa precizez ca după externare nu mai exista recidiva in cazul alcolului
Buna ziua,am o întrebare.am fost studenta in perioada 2004-2008 ,dar nu am dat licența.o perioada am fost plecată din țara,dar acum am nevoie de o adeverința de studii,pt angajare.cei de la facultate zic ca și au schimbat baza de date,iar promoțiile dinainte de 2012 nu le mai găsesc.cum trebuie procedat?unu ar fi verificări in arhiva,dar atat tinp cât am retras dosarul după absolvire nu știu ce găsesc.doi ar fi o adeverința veche care am primit o in urma cu câțiva ani tot așa pt angajare.dar dacă totuși nu îmi eliberează una noua cum pot demonstra legal ca am fost studenta acolo(probabil am chitanțele,carnetul de student și adeverința de care am scris mai sus.si as vrea sa știu dacă mai exista vreo șansa după atâția ani sa mi dau licența?exista un termen după terminarea facultății,o perioada in care se poate da?multumesc anticipat pt răspunsuri
Discuție Viza flotant
Buna seara,am o intrebare.avem o casa de vacanța in județul salaj,noi fiind clujeni și as dori sa îmi fac o viza de flotant pe acea adresa.in perioada verii locuim acolo,și as dori sa fac scoala de șoferi in salaj,,iar flotantul am înțeles ca ma ajuta in acest fel.
De ce acte este nevoie pt realizarea flotantului?si cât anume este valabil?multumesc anticipat
Buna ziua ,vreau sa va întreb in ce condiții se acorda stimulentul de inserție pana la vârsta de 3 ani?multumesc
Răspuns la discuția Amenda
Va multumesc
Discuție Amenda
Buna ziua,am o întrebare.in data de 16.06 impreuna cu sora mea am servit o bere 0,33 in benzinăria luk oil,atat eu cât și ea(fiind ziua ei)in momentul acela a venit un polițist,ne a legitimat și ne a amenințat cu amenda pt consum de băuturi alcoolice in spațiu public.tin sa specific ca abia acum a venit amenda prin posta.ce este greșit in faptul ca am servit alcool intr.o benzinărie prevăzută cu terasa,unde barmanul desface berile.avem vreo șansa sa câștigam in instanța?va multumesc anticipat
Discuție Copil nelegitim
Buna ziua,am o intrebare.sunt insarcinata ,iar tatal copilului este italian.vreau sa va intreb daca nasc in romania si tatal copilului nu va fi trecut in acte are vreun drept asupra copilului?in ce conditii nu ar avea nici un drept asupra lui?nu suntem casatoriti iar problemele dintre noi sunt foarte mari.multumesc anticipat pt raspuns