avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1289 soluții astăzi
Forum Activitate mag03

Activitate mag03

Daca cumpar un imobil (fiind casatorita)in coproprietate cu fiica mea necasatorita in caz de divort imobilul face obiectul partajului?
Vreau sa cumpar un imobil pe numele fiului meu minor (16 ani)si in acelasi timp sa ii pun clauza ca nu l poate gaja sau instraina fara acordul meu .Este posibil?
Sunt casatorita, daca cumpar o proprietate impreuna cu fiica mea, aceasta in cazul unui divort va fi adusa la partaj ? Ce presupune aceasta coproprietate
Sunt angajat la o institutie de stat personal contractual.Cand am dat concurs unitatea la care eu trebuia sa mi desfasor activitatea era in localitate, acum aceasta s a inchis iar directorul mi a dat decizie la o alta unitate aflata la 20 km ce pot sa fac intrucat nu mi se deconteaza cheltuielile de transport (agentul economic nu este obligat sa mi puna masina la dispozitie)
Vreau sa cumpar in imobil pe numele fiicei majore si necasatorita in momentu
l acesta.Cum trebuie procedat astfel incat fiica mea sa nu poata gira sau sa vinda imobilul fara acordul meu
O institutie publica , in speta Directia SAnitara Veterinara poate fi considerata agent de munca temporar intrucat personalul contractual -medici veterinari oficiali isi desfasoara activitatea profesionala respectind art 88 codul muncii?
concret directia ne a angajat pe perioada determinata (din 2002 si pana in prezent)si ne pune la dispozitia agentilor economici care la rindul lor, in baza unui contract platesc activitatea prestata de noi directiei.
Discuție salariu minim
Sunt angajat cu studii superioare la o institutie de stat pe perioada determinata(de 5 ani) este posibil sa fiu platit cu un salariu de incadrare mai mic decat salariul minim pe economie?doamna de la personal refuza sa mi raspunda la intrebare replicindu mi sa plec daca nu mi convine
In urma unei actiuni judecatoresti am obtinut o hotarire definitiva si irevocabila privind plata unor drepturi salarile, in schimb instanta nu a dispus suma.Insitutia angajatoare nu vrea sa mi comunice modalitatea de calcul a sumei mi se cuvine ce mai pot face? Mentionez ca am beneficiat de OUG71/2009
Mama vrea sa mi lase imobilul in care locuieste fiind singura avere a ei .Cum trebuie procedat deoarece mai am un frate si vrea sa ma protejeze eu fiind casatorita (de fapt ea vrea sa mi apartina dupa moarte ei astfel incat nici fratele si nici sotul in cazul unui divort sa nu beneficieze de el )
Discuție donatie
Mama vrea sa mi doneze un apartament dar suntem 2 frati .Cum trebuie procedat astfel incat bunul sa numai fie adus la masa succesorala.Mentionez ca amindoi suntem casatoriti