avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate marcusdedu

Activitate marcusdedu

Discuție nelamurire
buna ziua
va rog sa ma lamuriti daca se poate intro mica problema
sotia mea sia dat demsisa de la o firma si sa angajat imediat la alta
la firma de la care sia dat demsisa avea lucrate aproape 11 luni si as vrea sa va intreb la plata finala a salariului nu se mai calculeaza si concediul care ii revenea de drept??(ulterior anul trecut isi luase 5 zile dupa care nu sia mai efectuat nici o zi )
i sa platit doar 10 zile lucrate din luna in curs,si as vrea sa va intreb ca din aceea suma infirma avea dreptul sa traga impozit pe acel slariu mic(400 de lei)
va multumesc
astept raspunsuri si pe adresa de mail:marcusdedu@yahoo.com
Buna ziua
am o intrebare la dumneavoastra:
-va rog sa imi spuneti daca in contractul individual de munca specifica sporul de vechime si in urma cu 2 zile am senat un act aditional in care se specifica sporul de vechime nu mi se plateste acest spor de vechime si sunt angajat de 9 ani in firma,ce pot sa fac in acest sens?
mi sa mai comunicat de catre doamna de la resurse umane ca chiar daca specifica nu se palteste si nu mi se pare normal acest fapt si mia mai zis ca este inclus in salariu desii nu se vede pe fluturas nicaieri acest spor de vechime cum se vad celelalte impozitari daca le pot spune asa:cas,cnas,deduceri personale,impozit,etc.
va rog inca o data sa imi spuneti daca se poate si sunteti in masura sa imi spuneti ce demersuri trebuie sa fac in aceasta situatie pentru ami recupera sporul de vechime care nu mi sa platit de 9 ani de cind sunt in aceasta firma
VA MULTUMESC
Buna ziua
va rog daca se poate sa ma lammuriti cumva intro mica problema
un verisor deal meu sa casatorit si sotia lui la parasit instantaneu fara nici un motiv
are un copilas mic de 2 anisori si momentan sta cu tatal,si el este pe somaj in italia,dar sta in romania
exista posibilitatea ca la procesul de divort legea sa ii rupa o anumita suma de bani din somaj care i se vor aloca fostei lui sotii?
va multumesc
buna ziua
vin in atentia dumneavoastra cu o nelamurire
lucrez intrun hipermarket si de vreo cite luni am observat ca nu se ca respecta legislatia in vigoare
stiam de cind sunt angajat ca luna incepe la data de 1 si se termina la data de 30-31
la noi de 2 luni luna incepe in 25 si se trmina luna urmatore in 29
nu inteleg unde este acest fapt si ma lasat masca
spunetimi daca cumva este vreo lege in acest sens sa fiu lamurit ca luna nu mai incepe la data 1 a lunii
urmatorul aspect eset acordarea liberelor in avans si recuperarea orelor
stiu ca eset art 122 al.3 in care specifica in ce conditii se pot acorda,mdar la noi nu este activitate redusa,inca mai avem nevoie de personal
stiam ca nu eset voie numai odata pe saptamina se se lucrezez la 10 ore pentru a recupera orele,dar la noi se lucreaza si cite 4 zile consecutive la 10 ore si doresc sa stiu daca este legal sa se lucreze de atitea ori pe saptamina la 10 ore
mai am o nelamurire,ni sau dat libere in avans anul trecu si anul acesta de exemplu in martie a trebuit sa le recuperez
pina in luna octombrie aparea pe fluturas cind se dadeau libere in avans,iar dupa nu sau mai trecut si stiam ca daca nu mai apar nu mai am de recuperat aceea zi data in avans
culmea este ca tot a trebuit sa recuperez si ni sa spus ca nu se mai trece in fluturas cind se dau libere in avans
va rog sa ma lamuriti dumneavoastra daca este legala aceasta situatie si daca este corect ca sa mai recuperez liberele daca nu sunt trecute in fluturas
va multumesc
Discuție Libere in avans
situatia in care ma aflu este ca nu stiam ca mi sa dat libera in avans pe luna ianuarie si nici nu am fost anuntat despre acest fapt,si mam trezit ca trebuie sa lucrez odata pe samptamina in una din zile stabilita de director10 ore pentru a recupera aceste ore
ni se spune ca aceste libere in avans ne sunt platite iar noi trebuie sa recuperam orele
spunetimi daca ma poate obliga sa recuperez aceste ore,sau libere in avans care mi se dau fara sa mi se comunice la timp despre ele
Răspuns la discuția Libere in avans
buna ziua
imi cer scuze ca am scris cu majuscule
situatia in care ma aflu este ca nu stiam ca mi sa dat libera in avans pe luna ianuarie si nici nu am fost anuntat despre acest fapt,si mam trezit ca trebuie sa lucrez odata pe samptamina in una din zile stabilita de director10 ore pentru a recupera aceste ore
ni se spune ca aceste libere in avans ne sunt platite iar noi trebuie sa recuperam orele
spunetimi daca ma poate obliga sa recuperez aceste ore,sau libere in avans care mi se dau fara sa mi se comunice la timp despre ele



Discuție Libere in avans
Buna seara
Doresc sa ma ajutati intr-o mica problema daca se poate
Va rog sa imi spuneti liberele in avans se pot da fara acordul angajatului???
Exista o lege anume care sa mentioneze ca se pot da libere in avans doar cu acordul angajatului?
Va mutumesc

buna ziua
va ro sa ma lamuriti si pe mine in legatuta cu un aspect cam ciudat dupa parerea mea
lucrez intrun hipermarket cu trust brand al 5-lean an consecutiv,ni se dau fluturasii cum ni se dau,dar se dau,am observat ca pe fluturas nu este specificata vechimea in munca si asta ma nedumereste sincer
va rog sa imi spuneti dupa cita perioada se aplica vechimea in munca intr-o instituie si care este acel articol care prevede cit la suta este vechimea in munca
mentionez ca lucrez deja de 7 ani in aceasta firma si in toti acesti ani nu am vazut sa scrie pe fluturas vechimea in munca
va multumesc anticipat si as dori daca se poate sa primesc raspunsul pe adresa de maill:marcusdedu@yahoo.com
o zi cit mai buna va doresc
Buna ziua
Lucrez intrun hipermarket cu renume pot spune deoarece asa lau ales clientii
Doresc daca se poate sa ma ajutati in legatura cu o dilema
Conform legislatiei muncii in vigoare stiu ca concediul de odihna se poate da pe tot parcursul anului inclusiv decembrie
La noi situatia este alta si as dori sa stiu ce pot sa fac si ce as putea afce pe viitor
La noi in luna decembrie nu se da concediu indiferent de situatie,cel restant cica trebuie obligatoriu efectuat pina in luna martie dupa care nu se mai poate,de ce??Ei stiu
Acum in luna august sa stabilit dar nu am vazut nici o hirtie ca nu se mai da concediu de odihna numai dupa data de 15 august
Va rog frumos sa ma ajutati daca se poate,ce pot sa fac in acest caz si care sun legile care sunt incalcate abuziv
Va multumesc