avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate teodorabalan

Activitate teodorabalan

Răspuns la discuția Decizie tribunal
Da,se refera la raspunderea administratorului
Am avut o societate care are datorii la finante,sunt in proces de insolventa si s-a judecat in urmatorul mod:judecatorul mi-a dat un singur termen de aparare la care avocata mea nu a putut sa ma reprezinte deoarece a avut un alt proces cu martori si a facut cerere de amanare.Judecatorul nu a tinut cont de aceasta cerinta si a pronuntat sentinta in defavoarea mea.Din actele depuse de lichidator nu sunt tras la raspundere.Vom face recurs.In cazul in care la recurs castig va fi pronuntare definitiva sau daca nu castig ce pasi va trebui sa urmez pentru atacarea deciziilor?
Răspuns la discuția Somaj
Multumesc pentru raspunsul acordat
Discuție Somaj
Detin o societate la care sunt administrator dar doar pe acte si nu prestez servicii si as vrea sa intru in somaj.Mentionez ca sunt angajata cu 2 ore ,am fost si cu 4ore dar si cu norma intreaga in ultimii 2 ani.Pot intra in somaj si daca da,cum trebuie sa procedez.Multumesc
Vreau sa particip la o licitatie pentru achizitie de material lemnos dar nu se publica data licitatiilor si nici statutul obstii respective nu ni se ofera spre informare.Cui trebuie sa ma adresez pentru obtinerea acestora in afara de presedintele obstii pentru ca acesta nu vrea?Multumesc
Discuție alocatie copii
Buna ziua.Am o intrebare referitoare la alocatia unui copil.Eu am 35ani dar de la 1an si 4 luni am fost crescuta de catre bunicii paterni,acolo am urmat gradinita,scoala generala,liceul si apoi facultatea.Parintii mei au locuit in Brasov.Tatal meu a decedat in 1999,dar mama inca traieste ,dar nu am fost si nu sunt in relatie buna cu ea.Pana la 16 ani (cand au aparut carnetele de cec pentru alocatie )eu nu am beneficiat de nici un ban din alocatie si nici parintii nu mi-au trimis alocatia.Intrebarea mea este daca pot recupera cumva acesti bani adica daca mama mea poate fi obligata sa-mi dea acesti bani.Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune
daca deschizi in 6 luni nu se plateste o suma atat de mare,dupa aceasta data sumele sunt foarte mari.Intrebati un notar doar daca va intelegeti intre dumneavoastra,altfel prin tribunal se rezolva treaba
Am cumparat in urma cu 12ani o cladire care se afla pe un teren al primariei si acesta este situat pe domeniul public.Primaria nu vrea sa-mi faca nici un act pentru a consolida cladirea.Ce solutie ar fi pentru ca primaria sa-mi dea autorizatiile necesare si cum pot obtine acte?
Discuție Superficia
Noul cod civil art 693 referitor la superficie de aplica si in cazul in care cladirea se afla pe un teren ce apartine domeniului public?
Răspuns la discuția Analize medicale
multumesc