avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate SANTIER

Activitate SANTIER

Daca sunt angajat in Germania - cu forme legale, deci inclusiv asigurare de sanatate in sistemul german
1. pot beneficia de asigurare de sanatate si in Romania in baza asigurarii germane?
2. daca vreau sa fiu asigurat si in Romania, independent de Germania, ce implica ? (plata cass la nivel de salariu minim lunar, trimestrial? cat?, unde? se poate si online - cred ca da?)

Va multumesc!
Angajatorul s-a enervat pe mine nemotivat (cel mai probabil in baza unor afirmatii mincinoase ale unor colegi) si a spus ca ma va da afara disciplinar si sa plec din casa (firma) lui. 30.01.2024. Evident am plecat la sediul din santier, unde imi desfasor in mod curent activitatea
Astazi 31.01.2024 m-am prezentat la munca . Vedem ce se intampla.

Cum ar trebui sa procedez?
Mentionez ca interventia acestuia a fost brusca, pe un ton violent, de fata si cu ceilati colegi (atitudine care bineinteles imi afecteaza reputatia fata de colegi, care ma apreciaza pentru munca mea - sunt de aprox 5 ani in companie).

De demonstrat atitudinea o pot face camerele din firma lui, insa.....
Si colegii, care .... nu cred ca imi vor tine partea, caci sunt platiti de el...


Cum ar trebui sa procedez in acest context? - una din varianta este gasirea unui alt job (pe care am luat-o in calcul)
Nu.
Dacă de la jobul X întru în preaviz dat de companie, depun actele de șomaj, însă îmi găsesc job între timp, job Y și sunt dat afara în perioada de proba, mai am dreptul de șomaj?

Mulțumesc!
Multumesc!
Concediu fara anunt

1. Daca compania "m-a bagat in concediu" - in perioada sarbatorilor, fara sa ma anunte (insa am stat, ca toti ceilalti), era obligata sa imi aduca la cunostinta prin vreun act, decizie....etc.
2. Simplul anunt scris legat de programarea concediului (de catre mine) in perioada x-y, fara a exista o cerere expresa, echivaleaza cu cererea in sine?
3. Lipsa raspunsului in sine asupra cererii de concediu, poate fi considerata acord tacit ?

Mentionez ca sunt in conflict cu compania pe aceste teme, urmand, bineinteles sa schimb job-ul insa imi doresc toate drepturile legale ce decurg din lege.

Multumesc!
Preaviz dat de companie

In cazul unui preaviz dat de companie:
1. daca solicit CO si acestia nu il accepta (din x motive reale sau nu) pot fi obligati in vreun fel?
2. In cazul in care nu il accepta - pot lua concediu fara plata?
3. Concediul fara plata (CFP) trebuie anuntat cu x zile inainte?
4. CFP suspenda previzul?
5. Practica cu lucrul 1/2 din zi, restul fiind pt. a fasi un nou job, este reglementata legal?

Multumesc!

Multumesc!
Multumesc!
Daca in perioada de preaviz (data de mine) doresc sa iau CO, angajatorul il poate refuza?

Ce alta optiune ar mai fi daca doresc CO, in perioada de preaviz si angajatorul nu este de acord?

Multumesc!

Buna seara!

Terapia hiperbara - recomandata in scris de medic este decontata de asigurarile private ? (unele am inteles ca o respind pe motiv de tehnica medicala "de pionierat", neaprobata de autoritatile medicale

mai jos o clauza de excludere

Tratamente sau medicamente a caror eficienta nu a fost stabilita sau care sunt experimentale si orice medicamente prescrise fara respectarea indicatiilor; tehnici chirurgicale sau medicale de pionierat si/sau dispozitive medicale neaprobate de autoritatile medicale, consiliile de reglementare medicale guvernamentale. In cazul medicamentelor, aceasta inseamna ca acestea trebuie sa fie autorizate in vederea utilizarii de catre Agentia Europeana a Medicamentului (AEM).”

S-a confruntat cineva cu asa ceva?
Orice opinie este binevenita.