avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate sonika

Activitate sonika

Discuție Creare site
Doresc sa imi fac un site ce va dezbate probleme de sanatate. Doresc de asemenea sa promovez produse prin afiliere si anunturi on site. Mai tarziu voi promova si un magazin online. Ar fi mai avantajos sa fac un PFA sau pentru venitul castigat sa dau declaratie de venit la fisc la sfarsitul anului. (practic totul va fi pe internet).
Multumesc celor care vor raspunde.
Răspuns la discuția Publicitate pe site
access_denied a scris:

Buna ziua,

Am un site, iar cineva mi-a cerut sa-i pun un banner si sa-i spun pretul. Pot sa fac asta daca sunt persona fizica? Pot sa-i stabilesc un tarif si incasez bani?
In baza a ce documente, el avand nevoie sa justifice suma pe firma lui?
Ce trebuie sa fac eu sau el? Sunt acoperit jurdic? Am voie sa fac asta?

Multumesc


Ca sa se justifice ii trebuie factura. Daca nu esti firma ca sa dai fatura atunci nu poti...
Răspuns la discuția Problema Cod Caen Pfa


De ce coduri CAEN am nevoie ?


Sunt licentiata Filologie limba Engleza si Franceza, si doresc sa imi deschid un PFA care sa cuprinda urmatoarele:
-traduceri (fara semnatura) si colaborari cu birouri de traducere din tara sau strainatate
-copywriting si editari (lucrul pe situri precum Upwork si Fiverr)
-creare de articole, brosuri, scrisori de marketing pt diferite produse, etc

Am tot cautat dar nu am gasit nici un CAEN, sau poate sunt mai multe.
Răspuns la discuția Infiintarea unui PFA.
saamy a scris:

Va rog sa-mi spune-ti ce cod CAEN va trebuie ?

In ce conditi cumparati licenta ? persoana respectiva ce conditii trebuie sa indeplineasca ?

Am gasit pe internet ca programele mai bine spus software-ul cu sursă deschisă sunt programe (software) dezvoltate de către o comunitate, de către o companie sau de către o persoană şi oferite spre folosire sub o licenţă liberă, care garantează accesul tuturor utilizatorilor la codul-sursă.


Buna. Nu sunt experta si asteptam expertii sa isi dea cu parerea... dar nu ar fi mai putina bataie de cap daca doar ai depune la ANAF declaratiile de venit la sf anului? Daca nu ai nevoie de numar de inregistrare fiscala ma gandesc si eu ca ar fi mai usor...Si eu ma gandesc sa fac ceva online si se pare ca nu gasesc ceva care sa ma satisfaca...Prea multe taxte si impozite si drumuri si declaratii pentru nici 50% cat iti ramane profit.
La noi partea de web si lucrul pe internet nu sunt inca reglementate ca dincolo.

Poate ne lamureste cineva cum este cu lucrul pe internet.
Răspuns la discuția Pfa-cursuri limbi straine
Amaenglishclub@yahoo.com a scris:

Buna ziua.
As vrea sa funcționez ca si Pfa -meditații engleza- intr-o locație nouă.
Va rog să îmi spuneți de ce casă de marcat am nevoie precum și dacă aș avea posibilitatea de a accesa fonduri europene pentru achiziții. Credeți că r fi fost mai buna înființarea unei asociatii? Dacă da va rog să îmi dați mai multe detalii
Va mulțumesc::(




Buna. Sunt si eu interesata de subiectul asta.
Pe mine ma intereseaza mai mult daca ai nevoie de vreo diploma care sa ateste statutul de profesor sau este suficient sa fii Licentiat in Limbi Straine ( Engleza)?
Răspuns la discuția Drepturi de autor?
Dar daca doresc de exemplu sa imi fac publica lucrarea de licenta. Unde m-as incadra? Se poate?
Buna ziua. Doresc sa public o carte online si am nevoie de Tax Identification Number. (sa fie numarul de identificare fiscala?)
Momentan nu sunt inregistrata la fisc ca si Pfa sau cu drept de autor.As dori sa stiu care ar fi mai avantajos.
Care sunt pasii de urmat?
Răspuns la discuția Freelancing cu sau fara PFA
MrDrepson multumesc pentru raspuns. Cam asa vad si eu lucrurile sau cel putin am ajuns sa le vad asa. Si e pacat. In loc sa ii ajute pe cei care vor sa lucreze, si asta legal, sa le micsoreze texele, ca doar asa ar avea mai multi clienti-sa zicem, ei baga bete in roate.
Avem o mentalitate invechita si din pacate nu se va schimba. Degeaba unu, doi, cativa.
Multumesc din nou.
Răspuns la discuția Traducere de carte
Din ce am citit din Legea drepturilor de autor mare diferenta fata de un PFA nu este. Singurul ajutor pe care il da este pentru activitati temporare.
Mai exista vreo alta posibilitatea sau numai astea 2?
Am platit taxa de mediu pentru masina mea acum o luna de zile,10 Octombrie 2015 cu aproximatie, si as dori sa stiu ce modalitate de a recupera aceasta taxa am.