avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1506 soluții astăzi
Forum Activitate adriana_dridea

Activitate adriana_dridea

Bună ziua!

Persoanele cu autism Asperger se încadrează conform legii sub incidența unui “ handicap” grav până la vârsta de 18 ani? Sau se fac periodic evaluări în comisia medicală având în vedere ca se poate îmbunătăți însă nu trece definitiv?
Vă mulțumesc frumos pentru răspuns
Bună ziua! Am un copil căruia o doamnă doctor în urma unui eeg i-a stabilit diagnostic și dat rețetă de medicamente epileptice. Am luat legătura cu alți doi medici care au stabilit ca acel diagnostic este eronat. Perioada până să obțin celelalte 2 diagnostice care au fost aceleași și au fost negative pentru epilepsie , adică copilul nu are epilepsie au fost foarte stresante pentru mine deoarece a fost un șoc emomtioanl. Cum pot proceda deoarece doresc să dau în judecată doctorița care a dat diagnostic eronat și medicație eronată?
E inadmisibil așa ceva și poate nenorocește alte suflete cu medicație fără rost.
Mersi frumos!
Am pierdut câteva bilete la ordin iar banca pentru a închiderea contului curent cere hotărâte judecătorească pentru instrumentele de plata pierdute.
M ar ajuta un model de cerere sau declarație pe care sa o depun la tribunal prin care anunț pierderea biletelor și cer anularea lor.
Mulțumesc frumos anticipat!
Am o factura cu marfa venită din tara care nu e membra ue.
Marfa a fost plătită in luna Mai, a ajuns in tara in Iunie iar TVA aferent acesteia a fost plătit la biroul taxe vamale. Acest TVA pe ce cont este corect sa l contabilizez?
Multumesc frumos anticipat!
Buna ziua!
Doresc sa fac o donație de pe persoana juridică fiului meu minor.
Este vorba de un teren care acum este in proprietatea societății pe care o administrez și sunt unic asociat și administrator.
Este permis?
Buna ziua!
S a înființat o poprire asupra unui cont bancar persoana juridică din greșeala celor de la finanțe.(nu figura la ei o declarație depusă cu toate ca era depusă și pentru care aveam număr de înregistrare.poprirea a ajuns la ambele bănci cu care lucrează societatea.una din cele doua bănci ne a notificat despre poprire și blocat suma necesară, iar a doua banca nu a notificat societatea și a virat către finanțe contravaloarea popririi.este legal ce a făcut banca?poate fi data in judecată deoarece nu ne a notificat?cum procedam pentru a recupera suma virată eronat?multumesc frumos anticipat!
Buna ziua!
Copilul meu împlinește in 20 Iulie 2018 vârsta de 2 ani.pentru a solicita stimulentul de inserție când ar trebui sa depun cererea?este vorba de 60 de zile calendaristice sau lucrătoare?in cazul in care nu ma reîntorc la vechiul loc de munca și încep activitatea la alt angajator ma mai încadrez pentru solicitarea stimulentului de inserție?
Cu ce data trebuie sa închei noul contract de munca pentru a fi in termen?
Multumesc frumos anticipat!
Buna ziua,

Cum trebuie sa procedez in cazul in care sunt in concediu medical pana la sfarsitul lunii februarie, dar angajatorul mi-a "sugerat" sa demisionez la inceputul lunii martie, dar eu urmez un tratament si voi avea un nou concediu medical inclusiv pana in 20 martie?Nu mai doresc nici eu sa ma mai intorc la acel loc de munca.
Daca imi prezint demisia la inceputul lunii martie ulterior mai pot beneficia de concediu medical pentru tratamentul care il am de urmat pana in perioada 20.03?
Se poate considera preaviz perioada 01.03-20.03 cu toate ca sunt in concediu medical in acea perioada?

Multumesc frumos anticipat!
Discuție Salarizare
Buna ziua,

Care estre salariul minim reglementat care trebuie acordat de catre angajator in cazul unui angajat cu studii superioare, care are contract de munca cu o norma de 2 ore pe zi?

Multumesc frumos anticipat!