avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate laureti30

Activitate laureti30

Casa de marcat,da sau ba?,prestari servicii la domiciliu si sediul clientilor,Pentru reparatii electrocasnice la domiciliul clientilor imi trebuie casa de marcat?
-Pot folosi fise de reparatii in locul Devizului ?
Multumesc
Alegere gestiune microinteprindere nou infintata neplatitoare de tva,Efectuez service la electrocasnice si comert cu piese,pentu piese vreau sa adug si un adaus comercial si nu stiu ce gestiune sa aleg,global valoric sau cantitativ valoric,Multumesc
Multumesc
Micro nou infintata Incaseaza bani de la pf cu factura si chitanta,banii incasati trebuie depusi in contul firmei in aceasi zi cand ii incaseaza?( prestari servicii la domiciliu clientului),Multumesc
Discuție Suspendare PFA
Suspendare PFA norma de venit,neplatitor de tva. Buna ziua pot sa imi suspend PFA ?
Buna ziua,donație suma de bani pentru achiziție locuința ,este legală donatia daca se face doar prin transfer bancar din contul mamei in contul meu?
Sau trebuie sa mergem si la notar?
Pfa norma de venit, cod caen reparatii electrocasnice la domiciliu clientului,pe langa manopera trec si piesele pe factura si adaug si valoare trasportului in pretul pieselor ,se considera comert ? si va trebui sa mai adug un cod caen pentru comert?
-cod caen 4799-comert cu amanuntul in afara magazinelor,standurilor, chioscurilor si pietelor. sar potrivi acest cod ?
-multumesc
Sunt pfa neplatitor de tva in sistem real...,efectuez reparatii electrocasnice la domiciliu clientului si doresc ajutor pentru completare facturii.
1.Pot scrie pe factura,-reparat masina de spalat si pe deviz sa trec detaliat manopera+piese
2Pot sa trec pe factura,.prestari servicii conform deviz nr..
3.Pot sa trec detaliat pe factura,manopera,piese,(atunci mai trebuie deviz?)
Multumesc...
Răspuns la discuția Problema magazin online
Buna ziua,Am inchiriat un spatiu pentru depozitare expresoare cafea sechond hand,pe care le vand online,
Trebuie autorizat spatiul?ce cod caen?,cum ma scad cu chiria?
Sunt p.f.a ,si am si codul caen pentru vanzari pe internet.... multumesc
Răspuns la discuția Autorizare atelier+comert
Am inchiriat un spatiu si vreau sal autorizez, sechond hand electrocasnice imi trebuie acordul vecinilor? multumesc...