avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate tra65

Activitate tra65

Buna ziua,
Am un PFA si lucrez in strainatate mai mult de 10 luni pe an, facturez clientului.
Care sunt taxele minime ce trebuie sa le platesc statului roman si ce cheltuieli pot deduce in acest caz pe PFA ?
Ar fi mai avantajos sa lucrez pe baza de contract si firma angajatoare sa plateasca toate taxele aferente statului unde am realizat venitul ? In acest caz eu mai trebuie sa platesc alte taxe statului roman ?
Va multumesc !
Discuție Inchidere PFA
Care sunt pasii de urmat pentru inchiderea unui PFA platitor de TVA.
Buna seara,

Va rog sa-mi spune-ti daca in declaratia 600 pe anul 2017, mai pot schimba cota de plata a pensiei de la integrala (26,3%) la partiala (10,5%).

Va multumesc anticipat !

Traian
Buna seara,

Am un PFA, neplatitor de TVA, as dori sa stiu daca pot deduce urmatoarele tipuri de cheltuieli:
1. Inchiriere apartament in UK, pentru participare la o conferinta. Plata a fost facuta prin banca si apare pe extrasul de cont bancar.Nu am factura pe firma, nu am putut obtine. Intrebarea este daca pot deduce aceasta cheltuiala, numai pe baza bonului fiscal, la cursul valutar la care sa facut plata.
2. Achizitionarea unui laptop, online de pe un site strain, plata apare pe extrasul de cont bancar, dar nu am factura pe firma, nu am putut obtine. Intrebarea este daca pot deduce aceasta cheltuiala, numai pe baxa bonului fiscal, la cursul valutar la care sa facut plata.
3. Alte cheltuieli facute in strainatate, care apar pe extrasul de cont bancar si pentru care am numai bon fiscal.

Va multumesc !
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri:

1. Cum se inregistreaza in RJIP, o factura incasata si stornata dupa doua luni ?
2. Aceasta factura inregistrata afecteaza plafonul de 220.000lei ?

Multumesc !
as dori sa stiu daca fisa medicala care trebuie facuta la reinoirea permisului auto poate fi facuta si in alta localitate, nu in cea de domiciliu.

multumesc
Răspuns la discuția Inregistrare in RJIP
Va multumesc pentru clarificari, as vrea sa stiu cum se face o astfel de "DISPOZITIE DE PLATA", exista un model anume, se face o nota scrisa de mana, exista formular pentru asa ceva si dupa aceasta se intocmeste chitanta cu suma ce trebuie eliberata din casierie ?

Va multumesc !
Va salut,

Vreau sa stiu cum se inregistreaza in RJIP, in contabilitatea in partida simpla, un PFA, o cheltuiala pentru apartamentul pe care il am in contract de comodat. De exemplu o factura la energie electrica, gaze, chitanta la asocoatie sau RCS-RDS.
Trebuie sa fac dispozitie de plata catre proprietar, cum inregistrez asta in RJIP, ce trebuie sa apara in RJIP ?

Va multumesc !
Discuție Deducere TVA
Va salut,
Am un PFA, pentru servicii de consultanta, neplatitor de TVA.
Am incheiat un contract cu o firma cu care m-am inteles prin contract, ca pe langa serviciile de consultanta platite sa-mi plateasca si o parte din cheltuielile de transport, ca suma fixa. Pentru deplasare folosesc masina personala, in regim de contract de comodat.
Intrebarile mele sunt:
- pe aceeasi factura pe care o intocmesc pentru serviciile prestate, este corect sa scriu si cheltuieli deplasare si sa trec suma convenita ?
- trebuie sa trec si TVA-ul pentru servicii de transport, ca sa-l pot deduce ? Daca da cum pot deduce acest TVA ?

Va multumesc anticipat !

Răspuns la discuția Contabilitate PFA
Am o nedumerire, cand fac fcatura pe cheltuieli de transport, scriu exact suma care reiese din suma bonurilor de combustibil sau mai adaug si 16% ? Pentru ca eu ma inregistrez cu acest venit din care platesc impozit, deci eu nu recuperez in totalitate cheltuiala.
Iar bonurile de combustibil le pastrez doar pentru evidenta (justificare in caz de control), nu le mai inregistrez in registrul de incasari si plati, nu ?