avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1199 soluții astăzi
Forum Activitate Ionita2205

Activitate Ionita2205

Acte cadastru și intabulare
Bună ziua ! Vă rog să îmi spuneți dacă se pot folosi actele de cadastru obținute după succesiunea facuta după tatăl meu acum 10 ani și acum la succesiunea după mama mea, sau trebuie sa scot altele. Menționez ca imobilul și terenul sunt aceleași. Va mulțumesc!
Acte cadastru și intabulare
Bună ziua ! Vă rog să îmi spuneți dacă se pot folosi actele de cadastru obținute după succesiunea facuta după tatăl meu acum 10 ani și acum la succesiunea după mama mea, sau trebuie sa scot altele. Menționez ca imobilul și terenul sunt aceleași. Va mulțumesc!
Bună ziua! După decesul părinților mei am făcut succesiune și am rămas unicul moștenitor al unei case cu terenul aferent. Am vândut casa și am cumpărat un apartament, specificând ca banii provin din moștenirea casei părinților. Apartamentul este pe numele meu. Menționez ca sunt căsătorită și am un copil. Vreau sa va intreb: dacă vreau sa donez acest apartament, trebuie consimțământul soțului și al copilului? Si dacă ei pot ataca acest act de donatie pentru a obține apartamentul? Mulțumesc anticipat și aștept răspunsul dvs.
Bună ziua! Părinții mei au cumpărat acum 60 de ani un loc de casa (pe care au construit casa... au plătit proprietarului locurilor 250 de mp.) Când tatăl meu a decedat a trebuit sa fac succesiune ca nu aveam acte de proprietate, decât un act la notar precum ca plata s-a efectuat pe 250 mp. A trebuit sa fac succesiunea, s-au facut masuratori și acte de proprietate, dar la măsurători s-au găsit doar 242 mp. Specific ca în spatele meu locuiesc strănepoții proprietarului și ca toate locurile care sunt începând de la mine spre șoseaua principala, sunt a doi nepoți ai proprietarilor, care au acte de concesiune pe 10 ani cu o benzinărie MOL. Întrebarea mea este: dacă eu vreau sa îmi obțin cei 8 (opt) mp care îmi lipsesc o pot face?? cu specificația de mai sus, ca în spate sunt strănepoții lor? Ar fi vorba de 30 cm pe toată lungimea locului. Va mulțumesc anticipat și aștept răspunsul dvs.
Bună ziua! Părinții mei au cumpărat acum 60 de ani un loc de casa (pe care au construit casa... au plătit proprietarului locurilor 250 de mp.) Când tatăl meu a decedat a trebuit sa fac succesiune ca nu aveam acte de proprietate, decât un act la notar precum ca plata s-a efectuat pe 250 mp. A trebuit sa fac succesiunea, s-au facut masuratori și acte de proprietate, dar la măsurători s-au găsit doar 242 mp. Specific ca în spatele meu locuiesc strănepoții proprietarului și ca toate locurile care sunt începând de la mine spre șoseaua principala, sunt a doi nepoți ai proprietarilor, care au acte de concesiune pe 10 ani cu o benzinărie MOL. Întrebarea mea este: dacă eu vreau sa îmi obțin cei 8 (opt) mp care îmi lipsesc o pot face?? cu specificația de mai sus, ca în spate sunt strănepoții lor? Ar fi vorba de 30 cm pe toată lungimea locului. Va mulțumesc anticipat și aștept răspunsul dvs.
Intrebare referitoare la succesiune. Buna ziua! Am facut succesiune dupa tatal meu acum 8 ani si am ramas cu mama mostenitoare pe bunurile pe care le avea. Vreau sa va intreb: dupa mama mai trebuie sa fac succesiune? SPECIFIC CA SUNT SINGURA MOSTENITOARE. Va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs.
Buna ziua! In spatele casei mele exista doua parcele nelocuite, unde au crescut tot felul de buruieni, pomi de strada, castani, etc. Nefiind curatate si ingrijite sunt tot felul de mijerii (pana si sobolani exista... avand doi caini carora le da cineva sa manance). Pana acum 2 ani m-am inteles cu o doamna care avea legatura cu acele locuri si imi dadea voie sa fac curatenie. In prezent, doamna respectiva nu mai este si cine are in proprietate locul din spatele casei mele nu imi mai permite sa intru, dar nici el nu face curat... afectandu-mi zidul casei mele (care este direct pe hotar). Intrebarea mea este unde si la cine sa ma adresez... sa il oblige sa faca curatenie in propria lui curte. Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.
Discuție Succesiune
Buna ziua! Ma numesc Ionita Paulica si va prezint urmatoarele: Anul trecut am intocmit actele de succesiune dupa decesul tatalui meu. Am optat pentru varianta 1/4 din masa succesorala - mama mea si 3/4 din masa succesorala pentru mine fiica decedatului (mentionez ca singura mostenitoare). Intrebarea mea este urmatoarea: pot schimba actul pentru a ceda totul in favoarea mamei mele... si daca da, cum trebuie sa procedez? Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra. O zi buna!
Buna ziua! Daca totusi nu sunt de acord cu alipirea si nu li se aproba alta pozitionare, m-au amenintat ca ma da in judecata precum ca au cheltuit niste bani . Mentionez inca o data ca nu i-am dat nici o declaratie scrisa notariala. Intrebarea mea este daca este posibil in aceasta situatie sa ma dea in judecata. Multumesc anticipat si astept un raspuns de la dumneavoastra.
Buna ziua! Am o proprietate in sectorul 2 al Capitalei, dobandita prin mostenire. In spatele casei mele exista in prezent un teren pe care proprietarul doreste sa isi construiasca un imobil. Dorinta lui este de a se alipi de casa mea, spunandu-mi ca inaltimea casei lui va fi identica cu a mea. La prima intalnire cu el, am fost de acord (verbal) sa se lipeasca de casa mea. Dar dupa un timp a venit si mi-a spus ca face si mansarda si ca se va inalta cu 2 m fata de mine. In acel moment nu am mai fost de acord cu alipirea caselor. M-a amenintat ca ma da in judecata precum ca a cheltuit niste bani si eu nu mai sunt de acord cu alipirea. Mentionez inca o data ca nu i-am dat nici o declaratie scrisa notariala. Intrebarea mea este daca este posibil in aceasta situatie sa ma dea in judecata. Multumesc anticipat si astept un raspuns de la dumneavoastra.