avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate NicoletaMarcela

Activitate NicoletaMarcela

Buna seara! As fi interesată de achiziția unui apartament din Satu Mare, dar moștenitorul este stabilit de 30 ani în Târgu Mureș.Unde se realizeaza tranzacția la notariat? In Satu Mare unde este imobilul, sau la Târgu Mureș unde este stabilit proprietarul(mostenitorul).Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna seara! Ma puteti ajuta cu o informatie? va rog....Bunicile pot beneficia de vreun ajutor pentru creșterea nepoților ? Am vazut pe net articole conform cărora bunicile ar putea beneficia de suma de 1500 ron pentru creșterea nepoților. O fi adevarat, sau?Va multumesc anticipat.
Buna seara, as dori sa ma lămuriti in privinta condițiilor de acordare a concediului de maternitate, respectiv CCC(cei 2 ani).
Sunt însărcinată in 12 săpt. La data de 01.12.19 voi avea un an la actualul loc de munca, inainte de acesta am avut o întrerupere de 6 luni(1 iunie 2018-01.12.18). Ma afecteaza cu ceva, sau doar ultimul an dinaintea nașterii se ia in calcul ? Mentionez ca data nasterii e 30.05.20. Între timp, mi s-a mai propus un job, în paralel, 4 ore, și parca as fi interesată, atâta vreme cât pot, si nu am probleme cu sarcina. Intrebare:
- daca lucrez in 2 locuri, ambele venituri imi vor intra in calculul concediului de maternitate, respectiv cei 2 ani pt care as opta pt CCC? De asemenea, bonurile de masa se iau in considerare? Mentionez ca sunt impozitate.
Si inca o întrebare:
- mentionez ca am anunțat la serviciu ca sunt însărcinată, si tocmai acum conducerea doreste sa ma avanseze in functie, dar cica nu ar fi posibil, pe motiv ca am anuntat ca sunt insarcinata. E posibil asa ceva? Cu ce i-ar afecta?Multumesc anticipat pt raspuns.
Bună ziua, M-ar putea ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea: se acordă sau nu alocatie viagera pentru mamele cu 3 copii? Sau sunt doar "vorbe in vant"....Daca da, în ce condiții. Va multumesc anticipat pentru raspuns. O seara buna!
Multumesc frumos pentru raspuns. Parca as opta pentru un S.R.L., in care eu voi fi singurul angajat/administrator/unic asociat. Ar fi ok asa? Referitor la acordul locatarilor, trebuie asa ceva?al tuturor? Locuiesc la et.1, si as vrea sa-mi pun o reclama luminoasa in dreptul garajului/uneia dintre camere, e posibil asa ceva? Se achita ceva taxe, sau doar acordul locatarilor?multumesc
Buna ziua,
As fi interesata de infiintarea unei firme(S.R.L, sau nu stiu care ar fi mai indicata, ce facilitati imi ofera...)cu domeniu de activitate comert online articole pentru copii.
Mentionez ca am achizitionat un apartament+garaj prin programul prima casa, Sediul firmei as dori sa fie in apartament, iar garajul sa il folosesc drept depozit.Garajul are CF separat si este amplasat sub bloc, este cu acte in regula...Se poate asa ceva? De ce documente as avea nevoie, autorizari & altele? Ce ar trebui sa stiu, ce sfaturi imi dati?Va multumesc anticipat pentru raspuns.O zi buna!
Buna ziua,

Am un apartament pe care as dori sa il dau in chirie cu 170 euro luna.(pe un an)
Ce taxe tb platite la finante daca inregistrez contractul?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua, v-as ruga sa imi raspundeti la o intrebare...(referitor la cuantumul indemnizatiei pt cresterea copilului al 2-lea)...:
- primul copil nascut la: 11.10.2013( in data de 11.10.2015 a facut 2 ani)
- al doilea copil nascut la data de 29.10.2015
Eu la data de 11.09.2015 tb sa ma intorc la serviciu, dar fiind insarcinata am intrat in prenatal de la aceasta data pana la data nasterii(29.10.2015), apoi din nou in concediu de crestere copil.
Indemnizatia pt cresterea copilului al doilea este 85% din prima indemnizatie.....(asa mi s-a calculat).
Nu mai stiu ce sa inteleg cu noua lege....cica s-ar da aceeasi indemnizatie ca si la primul, sau 85% din veniturile realizate anterior nasterii primului copil?
oare sa fie asa?daca e asa, se calculeaza din oficiu sau tb sa depun ceva acte?va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua d-le Valeriu,

Deja imi cunoasteti situatia personala in ce priveste contractele de munca(la 2 societati din care una a intrat in insolventa).
Dupa cum mi-ati dat indicatiile, eu am solicitat firmei care a intrat in insolventa sa-mi incheie contractul de munca si sa imi emita/inregistreze decizia de concediere(daca tot s-a inchis firma si a fost preluata de societatea de insolventa eu am solictat acest lucru in data de 12.09.15 - data la care am intrat in prenatal).sper ca nu mi-am "furat singura caciula", in sensul ca nu voi mai primi indemnizatia pentru cei 2 ani(avand in vedere ca nu am solicitat incetarea cim cu data cu care voi solicita intrarea in concediu crestere copil (CCC 2).
Oricum la mine e o situatie mai diferita, eu din CCC1 intru in prenatal(12.09.15 - 7.11.15 aprox) iar apoi in postnatal 42 zile obligatoriu si apoi imi voi depune dosarul pentru CCC2.
La mine indemnizatia pt CCC2, dupa cum spuneati in raspunsurile anterioare va fi 85% din cele 1200 ron(indemnizatia CCC1), NU?
asta inseamna ca va beneficia de concediu prenatal si postnatal de la ambele societati ? si apoi va trebui sa-i inchida una din societati contractul ?(dupa ce i se termina cele 126 zile)sau?

multumesc anticipat pentru raspuns.