avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate liviurobertdavid

Activitate liviurobertdavid

Buna ziua
Sunt in Belgia de 10 luni. Mi-am scos eID belgian cu adresa in Belgia, fara cetatenie inca. Mi-am schimbat si permisul romanesc cu unul belgian.
Daca ma intorc in Romania si stau o perioada mai indelungata, statul roman ma poate obliga sa-mi inmatriculez masina in Romania, daca prezint la control (buletin+CI+cartea masinii+asigurare) toate belgiene?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Taxa APIA
Revin cu intrebarea. :)
Buna seara.
Am o problema: in data de 12 Ianuarie 2016 m-am angajat la o firma.
Mi-a spus ca voi lucra cu contract.
Nici pana astazi, 29 Mai, nu am semnat decat protectia muncii, care vine altcineva la firma sa ne-o faca la toata lumea.
Mi-am facut cont online pe site-ul de la ANAF si am aflat ca sunt inregistrat si mi s-ar plati un salariu brut de 1.250 RON.
Eu nu am semnat nici un contract.
Mi-e teama ca pot semna oricand, in locul meu acte aditionale sau conventii nu tocmai favorabile.
Ce pot face?
Buna seara.
Am o problema: in data de 12 Ianuarie 2016 m-am angajat la o firma.
Mi-a spus ca voi fi cu contract.
Nici pana astazi, 10 Martie, nu am semnat decat protectia muncii, care a venir altcineva la firma sa ne-o faca la toata lumea.
Gandindu-ma ca ma pacaleste, le-am cerut adeverinta pentru medicul de familie.
Din ea, rezulta ca sunt angajat cu forme legale, dupa data de 19 Ianuarie 2016.
Am verificat si la ANAF daca am darile platite la stat de angajator, si am aflat cu stupoare ca sunt in regula.
Eu nu am semnat nici un contract.
Ce pot face?
Mi-e teama ca imi pot semna oricand, orice act aditional prin care sa am surprize, nu tocmai placute...
Sunt de acord cu ce a spus consultantul "anicring", insa doresc sa vin cu cateva completari:
Interesati-va foarte clar care este data de emitere a extrasului, si pana pe ce data trebuie sa achitati suma utilizata!
Solicitati extrasul de cont pe e-mail pentru a va confrunta cu diferite erori/neintelegeri ce pot apare (pot apare erori la plata cu cardul la POS, eventuale taxe si comisioane de care nu stiti, sau care s-a omis sa vi se comunice, suma minima de plata, etc.)! Daca D-vs nu cititi extrasele de cont, este posibil sa nu fiti la curent cu obligatiile de plata!
In cazul in care apar neintelegeri si vreti sa pedepsiti banca, solutia este sa achitati cardul si sa-l inchideti, si sa le faceti reclamatie, nu sa nu-l mai platiti! Ganditi-va ca acum, suma datorata este mica(100-1.000 RON), insa aceasta, in timp, se poate tripla! Ar fi pacat ca din cauza unei neintelegeri de la un card de credit/cumparaturi (sau de la o diferenta de plata ce putea fi contestata la momentul potrivit) sa ratati ocazia unui credit ipotecar (20.000-30.000 Euro) peste 3-4 ani cand poate va veti readapta la noile necesitati.

Numai bine! B-)
Poate ca din punct de vedere legal, trebuie sa va acomodati cu pierderea, insa, macar puteti merge sa-i faceti "reclama" in zona unde locuieste, sa stie si alti viitori clienti la ce riscuri se supun. B-)
Depinde de gradul de insistenta cu "reclamele". Eu, numai dupa 2 zile am recuperat suma integral. Ba, daca mai insistam, imi dadea si banii pentru cele 2 zile pierdute de la munca, insa m-am gandit sa fie o pierdere reciproca: el 10 min, eu doua zile (din cauza faptului ca am avut incredere totala in el - mare gresala)! :thumbup:
Nu mi se pare normal, domnilor/doamnelor "avocati" sa profitati de increderea oamenilor ce, uneori, va considera singura scapare. Ma mir ca nu ne bagati sub nas printre hartii spre semnare si contractul cu onorariul de 100.000 Euro pentru consultarea spetei in cauza... Apoi, daca omul incearca sa-si faca dreptate, sa-l avertizati ca mai bine sa vanda ce are: casa, apartament, poate si copiii (daca are), si eventual si vre-o cateva organe (rinichi, etc.)... Altfel, daca nu da banii, i se poate dubla suma... Rusine!!!
Insa...vorba aia: " Corb la corb, nu-si scoate ochii", nu? :thumbdown:
Buna ziua!
In data de 8 Ianuarie 2016 am adresat doua intrebari la care nu am primit raspuns nici pana astazi, 17 Ianuarie 2016...
De obicei cam cat timp dureaza pana se formuleaza un raspuns?

Multumesc anticipat!
Discuție Taxa APIA
Buna ziua,

Am avut un teren de 2 Ha.
Anul acesta am mai achizitionat de la unul dintre vecini inca 1 Ha (acum am 3 Ha).
L-am cultivat cu grau.
Saptamana asta cand am fost sa-mi ridic indemnizatia de la APIA, mi s-a comunicat ca suprafata mea de teren, mi se suprapune cu cea a vecinului (pe o portiune de 1,25 Ha).
Drept pedeapsa, mi se aplica o penalizare suplimentara, si nu mai primesc nici un ban (nici pe suprafata ce nu se suprapune - prejudiciul fiind ~ de 2.800 RON).
Cand am intrebat de ce am fost penalizat doar eu, mi s-a comunicat sa vin cu vecinul (care nici nu vrea sa auda sa mearga din nou la APIA).

Va rog sa-mi comunicati ce cai am de atac, si unde as putea sa ma adresez, sau, ce-as putea face pentru a mai recupera din bani?

Multumesc anticipat!
In 31 Dec 2015 mi-a expirat contractul ce a fost pe o perioada determinata de 4 luni. Anterior, am fost plecat cu munca in strainatate timp de 2 ani.
Ma gandesc sa plec din nou in strainatate de la 1 Februarie 2016.
1. Trebuie sa depun formularul 604? Conform legii, formularul 605 trebuie depus la 2 saptamani dupa inceperea lucrului in Romania - lucru imposibil, daca voi pleca in strainatate. In plus, banuiesc ca se vor verifica cotizatia pe minim ultimele 6 luni, nu?
2. As putea depune direct formularul pentru scutirea de la plata a CASS-ului pentru cetatenii ce realizeaza venituri din salarii in strainatate, mai mult de 183 de ore? In acest caz se mai verifica ultimele 6 luni? Luna Ianuarie 2016 imi mai este bagata la plata?

Multumesc anticipat!