avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate catalinstanescu

Activitate catalinstanescu

Bună ziua.
Am cumpărat o casa. La momentul respectiv, soția nu era în țară. La notar am semnat eu singur, informat fiind de respectivul notar ca se poate perfecta cumpărarea și în lipsa soției. Ea fiind trecuta pe contractul respectiv. Ulterior la o discuție purtata cu cineva, mi s a spus ca acel contract de vânzare cumpărare nu ar fi legal, deoarece trebuia semnat și de soție. Va rog sa îmi spuneți, pana la urma cine are dreptate, notarul sau respectiva persoana. Va mulțumesc
Bună ziua. O persoana își poate ceda imobilul oricui dorește? În defavoarea celor doi copii? Este atacabila hotărârea? Va mulțumesc
Discuție Încetare CIM
Bună ziua. Angajatorul are sau nu obligația sa prezinte angajatului, un certificat Revisal la momentul încetării CIM? Menționez ca am făcut aceasta solicitare dar am fost refuzat. Multumesc
Răspuns la discuția Șomajul Tehnic
Nu am primit nici un fel de decizie. Am semnat toți angajații un tabel care urma sa fie depus la ITM. Și ni s a comunicat ca ne aflam în șomaj tehnic începând cu data de 30 Martie. De atunci am fost solicitat sa vin la lucru 2 zile pe săptămână. Am înțeles ca pe perioada șomajului tehnic CIM este suspendat. Eu la deplasările la munca prezint când sunt oprit adeverință de la angajator și declarația pe propria răspundere. Am înțeles ca nu este legal acest lucru. Nici nu știu cum voi fi retribuit. Am întrebat și angajatorul mi a spus ca pe lângă somaj o sa încerce sa ma dea ceva bani. De aici starea mea confuza. Va mulțumesc
Ma aflu în șomaj tehnic conform ordonanței militare 3. Angajatorul ma solicita la munca 2 zile pe săptămână. Este legala acțiunea lui? Ce probleme pot avea? Va mulțumesc
Buna ziua , potrivit Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate, astfel cum a fost modificată și completată prin Legea nr. 169/2016, publicată în Monitorul Oficial nr. 772 din 3 octombrie 2016.....Declarația celuilalt părinte, declarația ambilor părinți sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredințat minorul, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească, a părintelui supraviețuitor sau a reprezentantului sau legal, privind acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate la ieșirea din România, nu este necesară atunci când minorul, cetățean român cu domiciliul sau reședința în țara de destinație se deplasează însoțit, în această țară.......locuim in Anglia ,intentionez sa fac imi fac concediul impreuna cu fica mea in Roamania ,sotia nu poate veni deoarece nu are concediu .Cu ce tip de documente pot oare arata la intorcere ca fica mea este rezidenta cu domiciluil in UK ? Deoarece in afara unui contact de locuinta si a unui permis de conducere britanic...aici nu se emit acte sau adeverinte in acest sens . va multumesc
Am inteles , dar tot in respectiva lege , una din modificari spune ca principala modificare este introducerea, la art. 30 din lege, a alineatului (61) care prevede că în cazul minorilor, cetățeni români cu domiciliul/reședința în străinătate, care se deplasează însoțiți în statul în care au domiciliul/reședința, nu mai este necesară prezentarea declarației părinților/tutorilor la ieșirea din România. Dovada domiciliului sau a reședinței în străintate se face cu documente oficiale care atesta acest fapt. Oare la ce tip de documente fac referire ? permis de conducere britanic ? adeverinta de la consiliu ?
Va multumesc
Buna ziua , doresc sa stiu care este perioada de valabilitate a unei Declaraţie acord părinte plecare minor în străinătate .Doresc sa fac precizarea ca locuiesc impreuna cu famila mea in Anglia .Doresc ca in aceasta vara ,eu impreuna cu fica mea sa facem concediul in tara .Fata mea are 11 ani .Anul trecut sotia mi-a facut o astfel de procura facuta, in luna Iulie , pentru momentul cand am hotarat sa plec cu fata in Anglia.Am inteles ca ar avea o valabilitate de 3 ani ,este adevarat ?

va multumesc
Buna ziua ,ma numesc Stanescu Catalin ,in urma cu doua luni am fost la un cabinet stomatologic pentru solutionarea a patru carii dentare si lipirea unui dinte care a cazut .La insistentele medicului stomatolog...am cazut de comun acord sa imi desfaca in totalitate lucrarea veche de 30 de ani ...pe motiv ca gingia s-a modificat , lucrarea s-ar fi ingalbenit..etc. Asa ca mi-a confectionat o noua coroana dentara ,a montat-o ...garantand pentru ea 20 de ani ...verbal ,bineinteles.Cele patru plombe au fost facute provizorii ,urmand ca anul care in vine cand ma intorc in concediu in tara sa monteze plombe definitive. Toate acestea au costat 6100 lei , am achitat fara a cere un bon fiscal . Cum spuneam ,au trecut doua luni ,plombele provizorii le am pierdut demult ,ieri mi-a cazut si lucrarea,coroana .Am contactat pe mail si telefonic dentistul care mi-a raspuns arogant ca nu are nici o vina ,abia daca isi mai aduce aminte despre ce este vorba....si mi-a spus ca nu am decat sa ma duc in tara sa imi faca alta lucrare..dar pe bani ,bineteles. Mentionez ca momentan lucrez in Marea Britanie ,cum imi pot recupera bani oare de la acest individ ? ce sanse legale am sa rezolv problema si tot odata sa nu mai ajunga si alte persoane in situatia mea ?
Va multumesc
Buna ziua , am si eu o intrebare ,baiatul meu s-a casatorit in septembrie anul trecut .Casatoria celor doi s-a derulat pe parcursul a doua luni ,dupa care a intervenit ceva si s au despartit . Fata a plecat in Italia la parinti si baiatul meu a ramas in Anglia unde dealtfel si locuiau . S-au hotarat sa divorteze , nu au copii,nu au nimic material de solutionat .Am inteles ca este o cale mai rapia de divort ,notariala .Am inteles ca pot fi mandatat de catre ei pentru depunerea actelor si ulterior la 30 de zile este necesara prezenta lor la respectivul Notar pentru anularea casatoriei .Intrebarea mea este daca imi pot emite procuri din Italia ,respectiv Anglia ...ce trebuie specificat in acele procuri ? Si ulterior eu ce trebuie sa fac cu ele ? este necesara banuiesc traducerea . Va multumesc