avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate anca_mariette

Activitate anca_mariette

in cazul in care nu sunt in localitatea de domiciliu (stabil), pot exercita dreptul de vot in orice localitate din tara ?
"C. Durata de executie a lucrarilor este de 12 luni / , calculata de la data inceperii efective a lucrarilor (anuntata in prealabil), situatie in care perioada de valabilitate a autorizatiei se extinde pe intreaga durata de executie a lucrarilor autorizate.
D. Termenul de valabilitate a autorizatiei este de 36 luni de zile de la data emiterii, interval de timp in care trebuie incepute lucrarile de executie autorizate"

As dori sa stiu cum sa interpretez aceasta durata in conditiile in care construirea s-a facut in regie proprie, dat fiind ca marea majoritate interpreteaza ca valabilitatea este considerata cea de 1 an de la data emiterii ei
Ma interezeaza si sub aspectul beneficierii de programul casa verde, care este conditionat de valabilitatea autorizatiei
Răspuns la discuția Vanzare-cumparare autoturism
dar cum se efectueaza actualizarea in baza de date a politiei ? sau de ce nu se face?
intreb intrucat eu am vandut in 2007 o masina , am radiat-o asa cum am specificat cu confirmare de radiere de la fisc, si m-am trezit cu un proces verbal de contraventie de la cnadr (drumuri-pt rovinieta) din 2011,cum ca as fi proprietarul, pe un nume pe care nu-l mai port de 6 ani (dinainte de vanzare) si cu CNP meu si specificarea ca exista poza
nu mai vorbesc despre faptul ca pe cartea de identitate a masinii nu am fost inregistrata cu acel nume
procedura de vanzare-cumparare a unui autoturism folosit este aceea de a completa acel formular tip de vanzare-cumparare in 3 exemplare + certificat de atestare fiscala a autoturismului
(totodata si predarea catre cumparator a vehicol, chei, carte de identitate si pret)
inregistrarea acestuia pentru radiere la unutatea fiscala apartinatoare
obtinerea raspunsului de radiere mijloc de transport
nu este procedura completa? ar mai trebui facut si altceva?
sunt pensionara invaliditate gr. III
am realizat dupa data pensionarii stagii de cotizare cf. drepturilor - progr. 4 ore

Cu scopul constatarii indeplinirii/neindeplinirii conditiilor revizuirii medicale periodice, conform art 79 alin (1) lit. c) din legea 263/2010 , avand varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare, am solicitat Casei de Pensii o decizie care sa nu modifice cuantumul pensiei(punctajul mediu anual) si care sa cuprinda stagiul total de cotizare inclusiv perioadele asimilate-pensia de invaliditate - solicitate la care nu am primit nici un raspuns, nici macar negativ

as dori o indrumare / un sfat : cum sa procedez?
cui sa ma adresez ?
sau ce as putea intreprinde in acest sens

multumesc anticipat
pentru dosarul de credit "prima casa" este obligatoriu a avea certificat energetic al apartamentului ce face obiectul creditului? - in cazul cand este vorba de o casa deja construita, in folosinta, achizitionata de la o terta persoana
in legea 19/2000 mamele care nasteau si cresteau mai mult de trei copii beneficiau de reducere a varstei de pensionare cu un an
in actuala lege nu am vazut aceasta prevedere, a fost eliminata ?
sunt proprietar de apartament de mai bine de 5 ani si acum vreau sa-l vand, deci este prima vanzare de apartament din viata mea
ce acte imi sunt necesare si ce taxe trebuie sa achit (eventual impozite)
Am un apartament pe care doresc sa il instrainez; as dori sa stiu daca in afara de txele notariale sunt obligata sa mai platesc si alte taxe cum este de ex TVA

am primit intrebari privind taxe catre stat din partea unor agenti imobiliari (altele decat comisioanele lor) si nu sunt lamurita despre ceea ce este vorba si nici ei nu erau in stare sa ma lamureasca

mentionez ca nu am mai facut astfel de tranzactii deci nu intru in categoria cel putin 5 tranzactii pt. includerea in scopuri de TVA, este un spatiu de locuit
respectiva activitate este reglementata de o lege care nu face nici-o referire concreta la faptul ca daca iti schimbi sediul social trebuie sa anunti intr-o anumita perioada de timp. Daca iti vine un control si tu nu ai anuntat schimbarea survenita , atunci da ti se retrage licenta conform legii respective. Precizez ca sediul social poate sa fie si un apartament la bloc sau un spatiu inchiriat intr-o cladire, nu necesita ceva special ci un birou,un calculator si un telefon.