avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate andreicts

Activitate andreicts

Buna ziua,
Doresc sa achizitionez o casa. Aceasta e la faza de rosu. Din pacate proprietarul nu a respectat proiectul si a facut anumite modificari, nu foarte mari (scari drepte in loc de rotunde, acoperis simetric in loc de asimetric). Acum arhitectul se ocupa de reautorizarea modificarilor din proiect.
Intrebarea este:
- exista vreo sansa cat de mica ca proiectul sa nu fie reautorizat de catre primarie???
Ma arde acest lucru pentru ca proprietarul doreste sa ii dau o suma consistenta ca si avans, si apoi a zis ca imi da cheile si pot sa ma apuc de lucru la casa si in momentul in care obtine reautorizarea mergem la notar si facem actele finale.
Exista ceva clauze care se pot pune in precontract in asa fel ca in cazul in care ii dau acest avans, eu investesc in casa si proiectul nu se reautorizeaza sa imi pot recupera toti banii??? Fara a mai trece prin tribunal!!!
Sau si mai simplu: merita sa ma leg la cap cu aceasta casa pana nu are toate actele in regula???
Inca o intrebare: certificatul de urbanism e expirat, mie mi-l cere banca cu data la zi, e obligatoriu legal sa fie actualizat??
Multumesc.
Discuție Inchidere SRL-D
Buna ziua,
Mi-au expirat cei 3 ani de SRL-D. Normal acum sint obligat sa trec la SRL, dar pe mine ma bate gandul sa inchid firma. Care ar fi procedurile: pot sa fac acest lucru acum sau sint obligat sa trec prima data la srl si abia apoi sa incep demersurile de lichidare?
Va multumesc.
Discuție Expirare SRL-D
La exiparea termenului de 3 ani pt SRL-D sint obligat sa fac trecerea la SRL sau pot ramane cu formula de SRL-D in conditiile in care oricum facilitatile avute au expirat si prin urmare firma se comporta ca un SRL normal. Daca sint obligat sa fac schimbarea in cat timp timp trebuie sa o fac?
Multumesc.
Buna ziua,
Am o intrebare: daca in momentul de fata detin o firma SRL-D (voi putea scapa de D in ian 2018, dupa cum stiti esti obligat sa-l pastrezi 3 ani), mai pot in aceste conditii sa-mi fac inca un SRL? Fara sa am de suferit (taxe, etc) privind SRL-D.
Dupa cum stiti, conditia sa iti faci un SRL-D era sa nu mai fi avut alta firma inainte.
Multumesc.
Discuție cod caen?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un cod caen #-o. Doresc sa realizez/concep caiete (adica sa le concep forma grafica si apoi modelul meu sa-l trimit la o tipografie sa-l tipareasca, iar apoi sa le vand). In acest caz care este codul caen pentru aceasta activitate ??? Eu am incadrat-o la 5819 "Alte activitati de editare", dar nu stiu daca e codul bun! Va rog sa ma ajutati ca deja am "omorat" o gramada de neuroni X-(
Va multumesc.
Buna ziua,
Doresc sa cumpar un utilaj din China. Dupa cum stiti in momentul in care utilajul ajunge in vama eu trebuie sa platesc TVA care se aplica la valoarea utilajului+transport. Acum, pana ii dau comanda chinezului, pana executa utilajul, pana ajunge din China in Romania trec cam 1.5-2 luni. In acest moment nu sint platitor de TVA (dar am depus actele ca sa devin platitor). In aceste conditii, daca acum vorbesc cu chinezul sa-mi trimita utilajul, acesta ajunge in vama si eu platesc TVA-ul, la ce factura trebuie sa ma raportez ca sa mi-l pot deduce: la data facurii emise de chinez (care nu stiu daca contine tva) sau la data facturii emise da vama cum ca am platit tva-ul (dupa cum am zis mai sus poate fi o diferenta de aprox 1.5 luni intre cele 2 facturi, iar in acest timp eu sa devin platitor de tva).
Multumesc.
Buna ziua,
Doresc sa cumpar un utilaj din China. In acest moment firma mea este neplatitoere de TVA, dar am inceput demersurile sa devin platitor de TVA. Dupa cum stiti procedura este destul de inceata si poate dura pana la 1 luna. In acest caz daca chinezul imi emite factura inainte de a deveni platitor de TVA mai pot sa-mi deduc TVA-ul pe utilaj? Sau trebuie sa imi faca factura cu o data ulterioara datei la care devin platitor de TVA pentru a m-il putea deduce?
Multumesc.
Răspuns la discuția program 30 nov
Ce se intampla daca nu emite o astfel de decizie, iar comunicarea programului se face doar verbal?
Discuție program 30 nov
Buna ziua,
Firma la care lucrez vor sa muncim in 30 noiembrie si sa ne dea liber pe 2 decembrie. E legal?
Răspuns la discuția demisie la zi, fara preaviz
Da, placerea romanului de a complica lucrurile.
Dom-le, eu vreau sa le pun pe masa demisia fara preaviz (incepand din acel moment) (nu face cazul nici uneia din cele 3 variante de mai sus).
SIMPLU !!!!!