avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters403177

Activitate ContSters403177

Si daca nu ai bani sa te adresezi instantei , cum poti sa iti folosesti propietatea , cum ai acces la ea ?
Iar in cazul in care ai bani de avocat , taxa etc , un proces dureaza 2-3 ani , in timpul asta eu nu pot sa imi folosesc propietatea ?
art 231 face referire la minori , persoana din problema mea este majora cu peste 10 dosare penale intre 2008-2016 pentru furt si cativa ani de puscarie in perioada aceasta iar in prezent este in penitenciar.
Iar la 231 2 . In cazul in care imi retrageam plangerea inainte ca dosarul sa ajunga la judecatorie , atunci nu plateam cheltuielile .

"Ora estimata: 09:00
Complet: 2-Cameră preliminară
Tip solutie: admite cererea
Solutia pe scurt: In baza art. 346 al. 2 Cpp, constată legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul nr./P/2016 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti, privind pe inculpatul C P, arestat în altă cauză, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt calificat prev. de art. 228 alin. 1, 229 alin. 1 lit. d C.pen,a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii cauzei. Cu drept de contestaţie în 3 zile de la comunicare. Pronunţată în camera de consiliu azi 25.10.2016.
Document: 25.10.2016 "
Buna ziua , acum 8 luni mi-a fost furata bicicleta din fata unui complex comercial . Autorul a fost prins si bicicleta recuperata . Intre timp dosarul a mers mai departe si s-a dispus trimiterea in judecata a inculparului pentru furt calificat .
Azi m-am trezit cu mama , nevasta si tatal autorului la poarta ce au inceput sa se milogeasca ca pe 13 cand este prima infatisare sa imi retrag plangerea (lucru pe care 90% nu il voi face ) .
Daca eu voi retrage plangerea , voi fi obligat sa platesc cheltuielile de judecata ? Cam ce valoare au ?
patrascu razvan , nu ai citit atent ce a scris : "îți faci cumpărăturile și așezi trei obiecte (rujuri) în coș, acestea pică (pe jos) și evident le ridici și le pui involuntar în buzunar. "

Si mie mi s-a intamplat de cateva ori sa pun guma de mestecat in cos si sa pice pe jos si am ales sa o bag in buzunar dar nu am uitat pana acum sa o scot .
Răspuns la discuția Furt bateria masina Dacia
De ce nu lasi bateria in masina sub bancheta ?
Răspuns la discuția Scurgere ape pluviale
Ce vina are vecinul ? ca nu lasa apa ta sa curga in curtea lui ?
Recent am aflat ca imobilul ce il detin in copropietate are alt numar cadastral , am pus cateva intrebari celor de la ANCPI si am primit acest raspuns :
[ link extern ] /
Ce intelegeti din acest raspuns ?

Eu astazi am aflat de actualizarea cadastrului si dezmembrarea imobilului , se puteau face acestea fara ca eu sa fiu instiintat si fara sa imi dau acordul ?
Răspuns la discuția Plangere prealabila
In cazul acelei plangeri nu mai am ce sa fac , a trecut destul de mult timp , ma interesa pentru plangerea de astazi deoarece nu vreau sa fie clasata iar pe motiv ca nu am depus plangere prealabila .
Eu am depus plangere penala si am inteles ca mai trebuia si plangerea prealabila ...
In referatul agentului sef scrie :
La data de .. numitul .. , s-a deplasat la sediul sectiei 20 de politie , unde a sesizat faptul ca in data de ... , injurul orei .. , in timp ce se afla langa usa de acces ...poveste... fiind taiat usor cu un cutit la un deget , acesta rezervandu-si dreptul de a depune plangere in termenul legal .
Din verificarile efectuate in baza de date a sectiei 20 politie , a rezultat faptul ca numitul ... , nu a depus plangere prealabila in termenul legal prevazut de art 296 din cpp sub aspectul savarsirii de "lovire sau alte violente fapta prev si ped de art 193 .

Povestea din referat este exact ce am scris eu atunci in plangerea penala ... iar din ce mi-ati spus plangerea penala este plangerea prealabila . Dubios , acest agent sef s-a simtit iritat acum cateva saptamani cand am depus a doua reclamatie scrisa pentru injurii , spunand ca s-au saturat si sefii de atatea plangeri ( am facut 7-8 reclamatii verbale la el si nu a aplicat nici o sanctiune , verbale pentru ca mai avea putin si se ruga sa nu depun reclamatie scrisa ) .La prima plangere scrisa pentru injurii si amenintari a dat amenda si m-a aburit ca a dat deja amenda si nu se mai poate face plangere penala si alte porcarii , la a doua plangere scrisa pentru injurii , mai ca m-a certat si mi-a reprosat ca ce rezolv cu atatea plangeri , ca sanctiune a dat avertisment . Astazi la a 3 plangere scrisa pentru injurii si amenintari la care am atasat si un DVD cu inregistrarea , mi-a spus ca nu este buna , ca ce sunt cu bagami-as etc in ea (am transcris exact ce se aude pe inregistrare) , ca nu poate duce asa ceva la sef si ca daca nu depun imi promite ca maine vine el si ii da amenda de fata cu mine , a trebuit sa ii repet de 4-5 ori ca nu imi schimb decizia , inainte sa plece m-a mai chemat o data sa ma faca sa ma razgandesc .

De ce oare fuge asa tare de reclamatiile scrise (la reclamatiile verbale a venit mereu si a discutat cu persoana respectiva dar nu a aplicat sanctiune ) ? (nu exista nici o legatura intre el si persoana reclamata deci nu se pune problema de pile )
Se poate schimba politistul de proximitate ?
Salutare , imi poate spune cineva care sunt etapele unei plangeri penale si care este treaba cu aceasta plangere prealabila ?
Am fost atacat cu un cutit si taiat usor la deget , am apelat 112 , a venit echipajul , le-am povestit si au intocmit un proces verbal , ziua urmatoare am mers la sectia de politie unde am asteptat pana ce m-a preluat un politist de la penal , i-am povestit iar apoi mi-a dictat ce sa scriu , atunci am depus plangere penala impotriva faptuitorului . Mi s-a spus ca o sa fiu sunat daca mai este ceva . Timp de 5 luni nu am fost contactat , am primit prin posta ordonanta prin care eram anuntat ca a fost clasat dosarul , motivul clasari "persoana vatamata nu a formulat plangere prealabila "

Astazi am scris o plangere pentru amenintari si am cerut numar de inregistrare si nu stiu care este chestia cu plangerea prealabila ... era doar o persoana la penal si dupa o ora jumate de asteptat am decis inregistrez plangerea mea de acasa .
Răspuns la discuția Acces coproprietar in imobil
Sa inteleg ca fara o actiune civila nu pot intra pe propietatea mea ?:)) Nu doresc sa scot pe nimeni de acolo , doresc doar sa imi folosesc propietatea , imposibil sa nu imi incalce nici o lege atata timp cat detin acte si platesc impozit .

O data intrat in cladire , fara acordul lor , inseamna ca am posesia ?

De aici eu inteleg ca prin faptul ca sunt propietar detin si posesia
[ link extern ]