avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate Elena Cupsa

Activitate Elena Cupsa

Răspuns la discuția CALCULUL SALARIULUI!
Salariul net este 670 lei , raspunsul anterior (750 lei) este gresit, deci firma v-a platit corect, iar pentru luna aprilie in care aveti 16 zile lucrate + 4 zile co, vi se cuvine suma de 614 lei.
Si ca sa intelegeti ce vi se retine din salariul brut( de incadrare plus alte sporuri) am sa detaliez :

900 lei - 16.5 % obligatii sociale(150 le) = 750 lei,
750 lei - 250 lei deducere personala = 500 lei x 16 % impozit ( 80 lei),
calcul final: 900 - 150 - 80 = 670 lei net.
Am sa incerc sa va ajut, desi mi se pare destul de complicat daca ambele inegalitati se regasesc in aceeasi balanta,
In primul rand nu stiu in ce program de contabilitate lucrati, pentru ca sunt anumite programe care preia rezultaul anului(anilor) precedenti in total sume ale contului "121" respectiv profit si/sau pierdere.
Cred ca ati descoperit aceasta inegalitate la intocmirea bilantului, dar sfatul meu este sa va duceti in urma la fiecare luna si sa verificati rulajele din luna ale conturilor din clasa 6 si clasa 7, daca totalul lor corespund cu rulajele debitoare si creditoare ale contului "121"din luna.
Poate veti descoperi o nota contabila facuta aiurea, nu stiu ce sa va zic mai mult.
Am preluat si eu cu multi ani in urma o firma cu aceeasi problema si ducandu-ma in urma am gasit un articol cantabil executat cu un cont din clasa 6 pe debit in corespondanta pe credit cu un cont din clasa 7.
Va doresc spor la treaba si bafta.
Răspuns la discuția bunicii impostori
O Doamne...
Ce oameni fara suflet, sange din sangele tau, cum sa faci asa ceva nepotului tau deja lovit de durere prin pierderea mamei, acesti oameni trebuie sa primesca ceea ce merita dupa sufletul lor hain.
Din pacate, la noi se poarta din ce in ce mai des inselatoria, minciuna si furtul de la nivel inalt, de sus in jos.
Am si eu doi nepoti de la cele doua fiice, dar mi-as da viata pentru ei dar ar fi nevoie.
Urmati sfaturile primite de urgenta, mai ales ca vor intra si martorii mincinosi pe care i-au adus bunicii la notar.
Va doresc mult succes si curaj, exista un Dumnezeu care va va apara.
Răspuns la discuția INFO: ACTE FIRMA
Nu acceptati asa ceva sub nicio forma...
Răspuns la discuția deschidere cont
O societate comerciala poate deschide cont curent la trezoreria statului numai in situatia in care dovedeste ca are de incasat sume datorate(pentru bunuri si/sau servicii) de la institutii publice.
Răspuns la discuția Omagiu
Foarte frumos, emotionant, felicitari si astept cu mare admiratie sa ne povestesti dupa intalnirea ce va avea loc, ce pacat ca astfel de oameni nu se mai nasc si-n generatiile noastre...
Sarbatori fericite tuturor.
Răspuns la discuția CONCEDIU MEDICAL
Imi cer scuze, din cauza oboselii am mancat o litera si vreau sa ma corectez :"cred ca va aflati intr-un conflict cu salariatul".
Răspuns la discuția CONCEDIU MEDICAL
Buna seara "angajatorule", asteptam in primul rand sa relatati motivul intentiei de a nu inregistra acel certificat medical, pentru ca, daca este vorba de un refuz atunci eu cred ca va aflati intr-un conlict cu salariatul si veti pierde in instantele de judecata.
Puneti o intrebare destul de complicata, va rezumati la prea putine amanunte si nu veti primi un raspuns care sa va multumeasca.
Eu va sfatuiesc sa consultati un jurist din domeniul jurisdictiei muncii.
Parerea mea este ca salariatul care s-a aflat in incapacitate temporara de munca avand certificat medical pentru o anumita perioada, dupa care mai primeste unul in prelungire si considera ca s-a refacut, dorind sa inceapa activitatea, returneaza certificatul unitatii emitente pentru a fi anulat prin propria vointa.
Am avut un astfel de caz, de aceea am luat initiativa de a va sfatui, dar initiativa a apartinut salariatului pentru ca a considerat ca s-a refacut si nu dorea sa-i mai fie diminuat venitul avand in vedere ca procentul luat in calcul era 75 % din veniturile salariale si omul avea rate la banci.
Răspuns la discuția CONCEDIU MEDICAL
Buna seara, pentru un raspuns corect adaugati si motvul acestei intentii, dar si cine pune aceasta intrebare, angajatul sau angajatorul?
Este foarte inportant ceea ce va intreb, eu cred ca daca aveti motive bine intemeiate trebuie in primul rand sa restituiti certificatul unitatii emitente pentru a fi anulat.
Răspuns la discuția Inregistrari contabile
Buna seara, pentru un raspuns detaliat este necesar sa dati mai multe amanunte ca de exemplu ce nivel de experienta aveti, ca sa stim ce amanunte va putem da ar fi ideal sa spuneti si ce program ati achizitionat pentru ca multi dintre noi lucreaza deja cu "saga" sau "mentor". Un lucru este clar ca trebuie sa va generati niste articole contabile in functie de obiectul de activitate, iar pentru inceput, fara sa cunosc mai multe detalii, va pot spune ca primele operatiuni obligatorii pe care le veti face sunt inregistarile privind constituirea capitalului subscris si varsat in banca si apoi cheltuielile de constituire pe care le veti amortiza in timp. Imi pare rau ca nu pot sa va dau mai multe sfaturi pentru ca eu la aceasta ora fac bagajul pentru plecarea in concediu, voi lipsi de maine dimineata 10 zile si acolo unde merg nu voi avea acces la internet.
Va doresc mult succes si sunt convinsa ca prin intermediul acestei comunitati laudabila veti gasi spijinul necesar.
Tine-ti aproape de "avocatnet" si nu veti regreta.
Sanatate si putere de munca tutror.