avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea99

Activitate Andreea99

Pentru concediu de crestere copil am inteles ca se calculeaza 85% din venitul net (dar daca e scutit de anumite taxe tot venitul net se ia in calcul?). Dar in cazul concediului de maternitate am inteles ca se calculeaza din venitul brut, care mai apoi este doar impozitat. Este corect cum am inteles eu?
Buna ziua..
Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu de maternitate, precum si pentru crestere copil, in cazul unei angajate in domeniul constructii?
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie. In cazul nasterii a unei perechi de gemeni ce drepturi au ambii parinti la concediu de crestere copil? Exista posibilitatea ca ambii parinti sa stea in acelasi timp in crestere copil, unul pentru primul copil, iar celalalt pentru al doilea copil, iar fiecare parinte sa primeasca indemnizatia de crestere copil de 85% din veniturile din ultimele 12 luni? Ce lege reglementeaza concediul de crestere copil si respectiv indemnizatia primita de parinti? Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.
Sunt angajata intr-o companie multinationala. Am urmat un program de trainee de 3 ani, iar de 6 luni sunt incadrata pe post, cu sarcini precise si responsabilitati.
Acum un an am urmat un curs destul de scump (4000 euro), pentru care am fost nevoita sa semnez un act aditional, precum ca 3 ani de zile nu voi avea initiativa de a pleca din companie, altfel va trebui sa platesc acest curs (Art 198 din Legea nr. 53/2003). Odata cu noua functie, cursul facut nu ma ajuta deloc in indeplinirea sarcinilor de zi cu zi.
Problema mea este faptul ca odata cu schimbarea functiei, nu mi s-a schimbat si salariul, iar cei de la resurse umane, dau din stanga in dreapta, fara un raspuns concret.
Vreau sa demisionez, dar nu stiu ce se va intampla cu acest act aditional. Va trebui sa platesc acest curs, cu toate ca nu ma ajuta in activitatea zilnica?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Cod caen comert cu amănuntul
In deviz la lucrare de reparatii.
Buna ziua.
Vreau sa deschid o firma cu activitate de comert cu amănuntul al materialelor electrice (cabluri, contactoare, sigurante, prize, intrerupatoare, baterii, scule electrice, etc). Precizez ca nu vreau sa deschid un magazin.
Ce cod CAEN se potriveste pentru acest tip de activitate?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Registru incasari si plati 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
conform noului cod fiscal (art 25) cheltuielile cu auto se vor deduce doar 50%
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Eu sunt inginer atestat ANRE si de curand am deschis un PFA (cod CAEN 4231 - lucrari de instalatii electrice) pentru a putea lucra in legalitate si a putea emite buletine PRAM.
In situatia de fata trebuie sa autorizez ANRE si PFA-ul ? Daca da, va rog sa imi spuneti ce lege prevede acest lucru. PFA-ul are statut juridic?
Va multumesc.
Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie:
Vreau sa achizitionez un apartament prin programul prima casa. M-am inteles cu proprietarul la suma de 25 000 euro si acum trebuie sa fac antecontractul. Problema este ca proprietarul vrea fix 25 000 euro, iar banca imi da lei. Spuneti-mi va rog la ce curs valutar ar trebui inchei antecontracul.

Curs BNR euro : 4.4973 lei
curs vanzare banca : 4.4600lei
curs cumparare euro banca : 4.5400 lei

Va multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare taxa prima casa
Eu incriminez banca, deoarece evaluatorul este angajatul bancii, si nu un evaluator extern. De aceea cred ca evaluarea actuala este subevaluata intentionat.