avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate Amem

Activitate Amem

Am o întreprindere individuala,o frizerie la care lucrez doar eu.Ce pasi ar trebui sa urmez pentru a beneficia de cei 100lei/luna reducerea de impozit pe venit?
Bună ziua. Am o II și lucrez doar eu. Nu am angajați. Din taxele plătite la ANAF ( impozitul pe profit)reiese ca plătesc CAS și CASS. Asta inseamna ca o sa pot lua pensie ? Sau trebuie sa mai plătesc ceva suplimentar?
Sunt in prenatal din 2020 și am o firma cu activitatea suspendată. As dori sa știu trebuie sa mai depun vreun formular pentru 2021,?multumesc
Multumesc mult.
Biu"
Buna ziua sunt insarcinata si ar trebui sa nasc in noiembrie.am o frizerie (un Ii) de cativa ani si ca sa intru in ccc ar trebui sa suspend activitatea sau pot intra in ccc dar pot angaja pe cineva pt a tine activitatea deschisa? Am intrebat contabila si a zis ca nu pot angaja si trebuie suspendata activitatea neaparat.multumesc.astept cu nerabdare un raspuns
Răspuns la discuția Schimb firma?
Sa radiez firma si sa deschid un Af???
Discuție Schimb firma?
Buna ziua am o intreprindere individuala de circa doi ani dar am ramas insarcinata si as vrea sa iau si indemnizatia de crestere a copilului daca e posibil si sa stau cel putin un an sa ma ocup de el.As avea dreptul la ICC?? In tot acest timp trebuie sa inchid sau sa suspend activitatea pt a beneficia de ICC dar as vrea sa se ocupe sotul de restul activitatii.E posibil? Ce ar fi mai bine sa fac?? Sa schimb II in Af sau ceva de colaborare?Sau ttebuie inchusa firma si dupa deschis altceva un Af nu stiu.?? CAND ESTE AF trebuie platit taxe
Pt pensie si sanatate obligatoriu?? Multumesc anticipat
Buna ziua am contract de munca la 4 ore și lucrez de 8 luni.As dori sa stiu..Daca am rămas însărcinată pot beneficia de concediu și indemnizația de creștere a copilului?? Sau doar persoanele care au contract de 8 ore și au taxele platite la stat( minim 12 luni anterior datei nașterii copilului