avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Activitate Rmg99

Activitate Rmg99

Buna ziua,
Avem o situatie mai delicata, noi (restul familiei) nu ne mai intelegem cu "mama", parintii mei sunt divortati, partajul inca nu este facut, cand toti eram plecati de acasa, "mama" a facut un zid in mijlocul casei si a ne-a furat toate electrocasnicele/mobilier, tot, le-a pus in jumatatea ei si nu avem acces la ele, incuie usa de fiecare data cand pleaca, politia spune ca nu este de competenta lor, deci am recurs la judecata.
Avocatul nostru spune ca ar trebui sa facem direct dosar de partaj, unde sa includem si aceasta problema cu furtul de obiecte si privarea accesului in jumatate de casa, am auzit de la alt avocat ca ar fi mai bine sa facem 2 procese separate, dumneavastra ce parere aveti?
Multumesc mult!
Prin "vrem" ma refeream la tata si restul familiei, fara "mama".
Tatal meu nu este in tara, poate avocatul nostru sa ceara buletin de informare de la ocpi doar cu actele tatalui meu, fara sa fie necesara prezenta acestuia?
Si o putem da in judecata pentru ca a refuzat sa ne dea actele casei? Ne rugam de ea de o luna, le-a luat si le-a instrainat.
Bună ziua,

Vrem sa facem partajul, tatal meu este in străinătate iar "mama" nu vrea sa dea actele casei pentru a putea deschide dosarul, ce putem face? Tatal meu si "mama" sunt propietari.
Poate un copropietar sa aduca modificari imobilului fara acordul celui de al doilea copropietar? Sau poate unul sa invite persoane nedorite pe propietate fara acordul celulilalt? Parintii mei sunt divortati dar nu a facut partajul, nimeni nu se intelege cu mama aceasta facand doar ce o taie capul, modifica la casa fara acordul tatalui meu, construiete camere fara autorizatie de constructie, aduce amanti in casa, tatal meu fiind plecat in strainatate neputand sa faca nimic decat sa apeleze la autoritati prin indermediul meu care locuiesc in imobilul mai sus precizat, se poate face vreo plangere ca face modificari fara acord si aduce persoane nedorite in casa din nou fara acordul tatalui meu sau a niciunui membru al familiei care locuieste in casa?
Buna ziua, părinții mei vor face partaj, casa a fost construită în timpul casniciei, tata a facut tot iar mama nu a contribuit cu nimic, aceasta începând sa aiba niste probleme psihice de câțiva ani, noi nu ne mai intelegem cu ea si de asta am hotarat sa facem partaj, toți membrii familiei sunt martori ca nu a contribuit cu nimic si ca nu merita 50÷ din avere inclusiv mama ei ne susține, exista vreo sansa sa luam intreaga avere sau macar o parte mult mai mare decat ea? Multumesc
Buna ziua, parintii mei vor face partaj si vreau sa aflu daca exista vreo posibilitate de a lua tata tot sau macar o mare parte mult mai mare din casa, ideea este ca suntem 3 frati, 2 majori si nimeni inclusiv tata nu se intelege cu mama, si vrem sa ne separam si sa ii dam eventual cea mai mica parte din casa, exista vreo posibilitate de a nu se face doar 50/50?
Bunurile au fost dobandite dupa casatorie
Propietar in acte este doar tata., Multumesc frumos!
Am un director corup, l-am inregistrat cand a acceptat mita, care e termenul de valabilitate a acelei inregistrari, 3 luni, sau e pe o perioada nedeterminata? Daca fac plangerea peste 6 luni de exemplu, imi poate zice ca inregistrarea este prea veche?
Buna ziua, am facut o plangere unuia pentru Injurii si amenintari cu acte de violente, domnul politist mi-a spus ca e contraventie, nimic penal, ala a declarat ca nu a facut nimic, iar eu am martori, poate fii acuzat de marturie mincinoasa pentru declaratia sa chiar daca nu este o fapta penala? Sau doar la cazurile penale se aplica marturia mincinoasa?
In cerere nu am scris ca este tatal fostei, doar aici am zis, eu am si un martor care poate sa confirme totul si poate fii testat ca nu minte, totus motivul este unul destul de grav m-a injurat si amenintat pe strada in plina strada si tot avea tentative de violenta.
Am fost si la politie dar au zis ca e contraventie si ii da maxim o amenda.. si d-asta am mers sa-l dau in judecata, chiar nu exista sanse da castig?
Am dat in judecata pe tatal fostei mele iubite pentru defaimare, am scris la motive de fapt ce s-a intamplat, ca mi-a iesit in cale in plina strada si mi-a adresat injurii si amenintari cu acte de violenta si avea tentative de a ma agresa, apoi 30 minute mai tarziu m-am intalnit iar cu el si a repetat scena, injurii si amenintari in plina strada, l-am dat in judecata si am cerut daune morale 15.000 RON, am si un martor, exista sansa sa pierd sau am 100% castig de cauza, totus ma gandesc ca o sa ma inteleaga si judecatorul si o sa imi dea dreptate.. ce parere aveti?