avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate petean

Activitate petean

in urma cu ceva timp am facut o plingere penala mentionind ca un primare ma hartuieste incercind sa ma determine sa renunt la un contract de concesiune fara temei legal dupa vo doi ani ma hotarasc sa denunt pricina surpriza vine ca la ancheta procurorului devin falsificator al acelui contract basca depun pentru verificare si ancheta contractul in original pe care il detin ,primarele depune copii si in nr de3 cu diferite adaugirii si neconcrdante vinovat eu amenda penala si nup deoarece fapta e prescrisa da mai da si nup.pentru asa zisa persoana necunoscuta care in cirdasie mo ajutat sa obtin 23mp.de teren ptr concesiune ce ziceti sint bun de plata si plec cu tinichea multi au zis ca politichia e ca curcubeul nu am crezut da asa e ce ziceti am vo cale de atac macar sa pot dovedi ca nu am facu si nu am a stiinta ca so facut fals ca de uzat am facut avind acel contract
daca examenul pshihologic nu e promovat mai pot continua actele pentru detinere arma neletala ????/
incerc sa expun pe scurt : am fost inselat in cel mai ordinar mod de catre un individ care in baza unui contr. de mina a vindut masina mea in decurs de 2 zile la trei persoane iar eu pina m-am dezmeticit ca am primit o masina la schimb inutilizabila si cu vicii ascunse dar si vizibile sa facut invizibil la telefon raspunde cu amenintari si injurii ca nu am cei face actul e batut in cuie cine ma poate ajuta macar cu un sfat e binevenit
am contactat un credit in val de 38.200euro am platit doi ani fara nici o problema insa din anul 2009 am inceput sa numai fac fata ratelor(cresterea ratei de schimb ,cresterea dobinzilor)insa am platit in continuare suma mica insa am platit am facut un numar de 5 cereri banci cu acte care justifica diminuarea venitului insa nu am primit nici un rasp.din partea banci apoi am ramas restant 90 de zile a urmat ultima cerere prin care am rugat sa imi dea un ragaz de citeva luni pentru ami reveni financiar sa pot achita in continuare raspunsul bancii a fost cu o instiintare precum au vindut creanta unui srl care ma someaza sa achit culmea o suma mai mare cu 1000 euro decit creditul luat am luat leg cu reprezentantul srl. care a zis sa platesc cit pot in acelasi cont deschis la banca alt fel ma executa silit acum intru intr.con de umbra ce ma sfatuiti sa fac ? nu am primit nici o copie a contr. extrase de cont acte care sa justifice sumele datorate ori daca banca nu mai are nimic de a face cu creditul meu de unde stiu ca bani depusi de mine scade din credit
incerc sa deslusesc itele incurcate ale unei actiuni urite ale unei surori
in anul 1989 mama a ramas vaduva in urma casatoriei are doua fete si un baiat din alta casatorie doi sint plecati din casa parinteasca baiatul si una din fete in anul 1999 ,apartamentul in care am copilarit cei 3 copii este vindut de catre IGCL unei surori in cota parte cu mama fara a intreba si pe ceilalti daca sint de acord acum aflam ca ceilalti nu mai au nici un drept chiar ni sa spus in fata ca e proprietara cu acte si nu mai avem ce cauta pe acolo putem sau mai avem posibilitatea si dreptul de a cere anularea CV intre sora si IGCL
Răspuns la discuția mostenire
acel apartamrnt a fost cumparat in diviziune mama impreuna cu una din fete, vinzatorul la acea vreme 1999 a fost IGCL unde parintii (tata) erau chiriasi mentionez ca abea in acest an [ luna 6] am aflat de vinzarea locuintei problema se pune ceilalti doi mai au dreptul de a contesta aceasta mare magarie ?
mama traieste insa sora ce a cumparat ar dori sa vinda ap si sasi obtina un ap mai mare fara a tine cont de ceilalti doi care au trait si copilarit in acel ap si care ar fi vrut si ei sal cumpere la acea vreme insa totul sa desfasurat pe ascuns
Discuție mostenire
o problema cam dificila insa sper ca este cineva ce poate da un raspuns
mama are 3 copii din care unul din legatura anterioara sotul mort mostenire un ap cu 2 camere ,doi copii casatoriti si plecati din domiciliu unul ramas in ap.care dupa un numar de ani cam 18 anunta ceilalti frati ca a cumparat ap. impreuna cu mama fara sa faca succesiune dupa tata decedat unul din copii poarta numele de fata al mamei intreb daca e posibil sa tragem la raspundere pe cel ce a abuzat de increderea celorlaltri 2 sub pretext ca are grija de mama in realitate batrina a avut grija de un nepot cit timp a fost plecata din tara cam11 ani
va rog daca ma poate ajuat cineva cu un sfat .
am in concesiune pe o perioada de 15 ani o suprafata de 22-m2 unde desfasor o mica activitate de comert ,incepind de la 19 ian am primit instiintare de la primarie precum intentioneaza sa rezilieze contractul care e in derulare si au trecut abea 6 ani in notificare specifica ,ca interesul local o impune si ii da acest drept de reziliere ce pot face in acest caz mie imi pare ca totul e cusut cu ata alba insa nu am speranta ca voi putea face ceva ma poate indruma cineva sa atac aceasta decizie care imi afecteaza afacerea si sanatatea traiesc in stres si nu prevad nici o iesire va multumesc
Răspuns la discuția mostenire tirzie??
va multumesc pentru raspuns inteleg ca unele aspecte sint neclare insa si pentru mine sint nu exista (mama nu are nici un act care sa rezulte ca a fost deschisa mostenirea sau succesiunea ) am primit prin posta doar certificatul in copie de deces in rest ceata insa cineva din familia defunctei (matusii ) detine proprietatea defunctilor insa nu stiu daca legal sau nu Cum pot afla ?? iar valoarea bunurilor este destul de substantiala intrebarea ce ne framinta e de ce nu a fost deschisa actiunea de mostenire ?? nu stiu cum pot sa aflu cine detine prprietatea si daca din punct de vedere legal urmasii defunctului au posibilitatea de a afla cine si sub ce forma au intrat in posesia proprietati chiar daca au vreun act cei cel reprezinta pe defunct nu au nici un drept de mostenire ??
imi pare foarte greu sa imi imaginez ca voi intra in posesia unor acte care sa aflu starea proprietatii care sigur nu a fost abandonata apoi mama e in Botosani iar proprietatea in discutie e in CLUj la fel nepoti (sora) defunctei
mama mea a avut un frate care a decedat in anul1999 iar dupa cateva luni s-a stiins si sotia nu au avut mostenitori (copii) in anul2001 am primit niste acte cu o suprafata de pamant care la drept vorbiind nu mai valoreaza nimic in conditiile in care mama are 73 de ani si e in nordul Moldovei numai drumul si alte acte la Cluj ar faceo sa piarda pensia pe vreo 3 luni problema se pune daca fratele ei nu a avut copii cine a intrat ca mostenitor si daca se poate afla si daca mama poate ataca in instanta mostenirea intreb daca au trecut atitia ani se mai poate face ceva tinind cont ca la data decesului defunctii aveau proprietate daca e cineva care ma poate ajuta cu un sfat . Va multumesc