avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate florinn28

Activitate florinn28

Buna seara

Am un SRL SI UN IF POT SA AM SI INTREPRINDERE INDIVIDUALA AVAND IN VEDERE CA TOT EU SUNT ADMINISTRATOR
AM PRIMIT RĂSPUNS DE ONRC că nefiind respectate prev. art. 72 alin. 2 lit. f din OMJ 2594/C/2008 ce vrea să spună
Asi dori sa am inca un II
salut!
am o problema cu un furnizor de utilaje agricole i-am platit suma de 41732 lei in data de 9.12.2020,in data de 22.12.2020 sau livrat utilajele dar am refuzat sa le primesc pt ca erau neconforme ruginite sudate cabluri rupte etc si remorca i-am dato inapoi mi-a facut stornare pe factura, mi-a fost returnat suma de 4200lei dar acele utilaje nu au venit sa le ia inapoi nici sa imi dea bani inapoi,am fost la politie am depus plangere penala pentru inselaciune si dosarul este in cercetare,avand in vedere ca sunt cu bani luati pe fonduri europene rambursabile.el din data de 22.12.2020 si pana in prezent nu mi-a dat restul de bani.
intrebarea mea este ca persoana juridica,care este dobanda si penalitatile aferente sumei de 37532 lei suma pe care el are sa imi dea inapoi,si mai vreau sa va intreb daca pot sa-i cer despagubiri si cheltuieli de judecata? pe langa ca mi-a adus un prejudiciul 39.000lei.
multumesc!
buna ziua,
Am o intrebare daca ma puteti ajuta, am achizitionat niste utilaje agricole in luna decembrie 2020,am platit suma de 41732 lei in data de 22 decembrie cand au ajuns utilajele , leam dat jos nu mai ca remorca am dat-o retur miau dat bani inapoi 4200lei,iar celelate utilaje 3din 4 au ramas la mine nu mai ca acele utilaje agricole nu le pot folosi pt ca sunt ruginite,am depus plangere la parchet pt inselaciune,acuma el nu vrea nici sa imi dea bani inapoi dar nici sa imi aduca altele noi.Vreau sa stiu care este dobanda si penalitatile pentru cei care nu inapoiaza bani inapoi suma ramasa este 37532lei pentru aceasta suma cum se calculeaza dobanda si penalitatile,pot sa pun si rata anuala a dobanzii penalizatoare este de 15% pe an. in afara ca voi cere daune morale si cheltuieli de judecata pentru ca nu am folosit de uitlajele pentru afacerea mea si mai ales ca am stat pe loc in loc sa am utilajele noi.Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns!
Multumesc!
Am comandat un tractor 25cp 4x4 nou Conform ofertei prezentate de comerciant,
Nu mai ca, 22.12.2020 cand au ajuns acasa utilajele am constat cq utilajul este ruginit firele de curent sunt reizolate, prezinta urme de vopsea data cu mana urme de sudura zgarieturi nu am primit certificat de conformitate, nu am primit certificat de carantie nu am primit contract vanzare cumparare. Am fost la anpc.am depus sesizare si plangere penala pt inselaciune la politie am primit doar factura, in oferta scrie ca utilajul este nou cu 0 zero ore de functionare, conform art 244 din codul penal.
Buna seara!
Ce model de contract de prestări servicii de construcții intre firme? Daca nu am angajati pot sa aleg sa platesc impozit 1 % din cifra de afaceri sau si 3% pe microintreprindere astept raspuns dv.
Multumesc!

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua
Raspunsul este da.
Nu are nicio legatura IF cu SRL - ul.

Buna seara.
Daca am un IF CU un cod caen in cresterea animalelor. Pot sa am si un SRL CU un cod caen diferit legat de construcții.
Si intrebarea mea este pot sa fiu administrator si la IF SI SRL. ASTEPT UN RASPUN MULTUMESC!
VREAU SA INTREB DACA IF II PFA PRIMESC SPRIJINUL DE 2000EURO DE LA SAT IMM.

Daca am semnatura electronica pot sa depun pentru cineva declaratia la anaf?
Pentru microintreprindere ce declaratii se depun el nu a depus nici in septembrie nici in decembrie, ce poate sa faca e in aceasta probleme eu pot sa il ajut?
Va rog sa ma ajutati eu am doar contabilitate primara am un i.f
Daca am semnatura electronica pot sa depun pentru cineva declaratia la anaf?
Pentru microintreprindere ce declaratii se depun el nu a depus nici in septembrie nici in decembrie, ce poate sa faca e in aceasta probleme eu pot sa il ajut?
Va rog sa ma ajutati eu am doar contabilitate primara am un i.f