avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate adrian68

Activitate adrian68

Buna seara,

Lucrez la o firma din Romania, dar sunt detasat intr-o tara araba .
In luna octombrie 2011, am primit ultima data salariu, de atunci ne tot minte de la o zi la alta (mentionez ca nici unul din colegii mei nu au primit salariul) . Astazi n-am vrut sa mai lucram pana nu primim banii. Am primit raspuns ca trebuie sa mergem pe incredere la munca incontinuare , dar ce incredere sa mai avem cand pe 30 noiembrie ni s-a spus ca s-a rezolvat problema banilor, ca pana in data de 8 decembrie 2011 primim sigur banii, sotiile noastre sunau si li se spunea ca nu s-au primit banii de salarii, pe 7 decembrie ni s-a spus ca s-au virat banii dar era fals . In concluzie incredere nu mai avem pentru ca de la o zi la alta de tot minte .
Dupa ce am plecat spre locuinte, ni s-a transmis de catre sef ca de la anul nu ne vom mai intoarce la serviciu deoarece ne desface contractele de munca , pe motiv ca avem nemotivate , si ne va trimite in tara . Cum putem noi sa-l constrangem ca sa primim banii si nici sa nu ne desfaca contractele .
Multumesc
Discuție divort
daca eu vreau sa divortez si repectiva sotie este plecata in italia care sunt procedurile de divort
Răspuns la discuția va rog sa ma informati
dar exista vreo lege ca nu mai sunt luate in considerare sentintele pe care scrie definitiva si executorie?daca da spuneti-mi si mie care este aceasta lege.va multumesc
buna ziua,sunt divortat de 10 ani ,sentinta este definitiva si executorie si anul acesta vreau sa ma recasatoresc si mi sa spus de la starea civila ca sentinta mea nu este buna ca nu scrie definitiva si irevocabila. ce trebuie sa fac?este vreo lege prin care se specifica ca pe sentinta trebuie sa scrie definitiva si irevocabila si nu definitiva si executorie.va multumesc. minteuan adrian
am divortat am o sentinta definitiva si irevocabila prin care se cere mamei sa plateasca o pensie alimentara.din pacate nu am primit de 1 an si jumatate.am deschis un cont i-am trimis nr. de cont ca sa trimita banii.am uitat sa precizez ca dansa este in italia si nu vrea sa trimita pensia .ce trebuie sa fac si unde trebuie sa fac o plangere si trimite-ti legea care se ocupa de neplata pensiei alimentare
Discuție divort

vreau sa stiu ce trebuie sa fac in cazul cand sotia a plecat in italia la o alta persoana si a parasit domiciliul fara consimtamantul meu a abandonat copilul de care nu se mai intereseaza nu trimite nici-un ban pentru cresterea lui
.pot sa-i fac parasire de domiciliu conjugal si abandon de familie?
trebuie sa deschid o ancheta sociala?
si as vrea prin intermediul accestui mesaj sa-mi trimiteti un model de cerere de divort.
as mai mentiona ca sotia a zis ca nu se mai intoarce inapoi si este de acord sa plateasca pensia alimentara.dar daca nu stiu adresa exacta numai orasul unde este cum se va proceda in cazul pensiei alimentare.va multumesc.cu
Discuție partajul
as vrea sa ma informati daca am o garsoniera care am dobandito inainte de casatorie si este si mostenire se imparte la partaj?si daca nu nici daca am cu sotia 13 ani de casatorie?cat costa o actiune de partaj?
si daca introduce actiunea de divort sotia cine trebuie sa plateasca taxele de partaj
Discuție partajul 1
buna ziua !am o garsoniera dobandita inainte de casatorie si primita ca mostenire ea{garsoniera} se imparte cu sotia in caz de divort?
sau numai bunurile mobiliare?
buna ziua.As vrea sa stiu cat dureaza o actiune de divort?Copilul dupa divort poate fi dus in strainatate daca i sa acordat mamei?nu este nevoia de semnatura mea?
care sunt etapele divortului ?ea poate parasi tara in timpul actiunii de divort?
multumesc
Discuție vreau sa stiu
buna seara.sotia mea a vrut sa actioneze actiune de divort dar a plecat in strainatate.de cand a plecat se intereseaza cham greu de noi,nu ne trimite bani.am uitat sa spun ca avem un copil de 7 ani impreuna.de cate ori o intreb atat si eu cat si copilul cand vine acasa ea spune ca nu stie.as putea sa o scot din drepturile parintesti?odata ce nu se mai ingrijeste de copil si nici nu contribuie la cresterea lui daca nu fizic macar financiar.deci in primul rand a parasit domiciliul conjugal si dupa cate rezulta a abandonat si copilul.dupa cat timp o pot scoate din drepturi daca se poate ea fiind plecata de 4 luni si cum anume.adica la ce usa trebuie sa bat?va multumesc.