avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate gherea

Activitate gherea

Buna ziua,
As dori si eu sa stiu, va rog, la cat timp dupa angajare pot solicita concediul de odihna? Sunt angajat la un magazin din noiembrie 2017.
Buna ziua,
Imi puteti spune va rog, cat timp primesc stimulentul de insertie daca copilul face 2 ani pe 20.10.2018 si ma intorc la munca pe 20.08.2018?
Stimulentul de 650 ron il incasez in totalitate sau se mai opreste ceva din aceasta suma?
Multumesc!
Buna dimineata,
Daca sunt salariati ce lucreaza intr-o zi libera legal pt. ca sunt comenzi de onorat, (ex. 24 ian, 15 aug.) cum vor fi platiti? Se va da o zi libera si se plateste dublu ziua respectiva?
Multumesc!
Discuție bonuri de masa
Buna ziua,
As vrea sa stiu, va rog, in ce conditii se pot acorda in mediu privat tichetele de masa? Prezenta, norma, calitate? Pot fi penalizati salariatii cu retinerea bonurilor ?
Multumesc
Discuție program 12 ore
Buna ziua,
Imi puteti spune, va rog, cum sa calculez programul de lucru pt. un vanzator magazin, asa dori sa lucreze 12 ore/zi. Cum ii dau liber astfel incat sa-si faca norma pe saptamana? Multumesc
Răspuns la discuția drept proprietate
Am inteles, dar daca il cumpara parintii mei( desi eu voi plati ratele), ce varianta exista sa imi ramana mie dupa decesul lor? Sau cat sunt in viata sa facem un contract de vanzare-cumparare, donatie?Eu mai am doi frati, si cine stie in ce relatii vom fi cu timpul. Dar fiind casatorita tot va fi impartit cu sotul?
Buna ziua,
Sunt casatorita, avem doi copii minori, si as dori sa cumpar un apartament dar cum sa procedez ca sotul sa nu ai drept asupra imobilului? Avem diverse divergente si vreau sa ma asigur ca in cazul unui divort am unde locui.
Buna ziua,
As vrea sa stiu, va rog, care este salariul minim in 2018 pt. cei cu studii superioare? Multumesc
Buna ziua,
In cazul unui cetatean moldovean, necasatorit, ce vrea sa obtina cetatenie romana care este procedura? dar pt. angajare in Romania care sunt pasii de urmat?
Buna ziua,
daca un salariat primeste ca sanctiune o penalizare la salariu si urmeaza sa primeasca luna viitoare salariul mai putin decat minimul pe economie, este legal?