avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1125 soluții astăzi
Forum Activitate Angi Bardi

Activitate Angi Bardi

Discuție Dosar penal
Buna ziua pe soțul meu l -a prins poliția conducând sub influența băuturilor alcoolice și i s-au întocmit dosar penal din februarie dar până acuma nu i a venit nimic acasă.Ce sa facem trebuie sa angajăm un avocat
Buna soțului meu i s-a făcut dosar penal pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice cum aflam detalii despre dosar dacă până acuma nu a primit acasă nimic .Și asi mai vrea sa întreb cum aflam rezultatul de la recoltarea de sânge pentru că soțul a fost de acord să meargă la spital pt prelevarea de probe de sange
Buna ziua mă numesc Angelica am o problema .Soacra mea a murit acum doi ani a avut Alzheimer și eu am avut grija de ea am obținut curatela asupra ei ,acum că a murit curatela nu mai este valabilă.Am incercat sa i-au legătură cu cei 2 cumnații ai mei pentru a face succesiunea .Soacra -mea a avut o casa.Am incercat prin fb sa iau legătura cu ei dar nu vreau sa vina sa facem succesiunea.Am fost la notar sa vad daca pot intenta dezbaterea de suscesiune ,dar spune că fără ei nu pot deschide,dar eu nu știu nu -ma pe un cumnat unde sta și pe celalalt cumnat nu știu nu -ma că stă în Germania .dar nu i cunosc adresa și nici numele de familie ce îl are acuma .Având in vedere că cel din Germania nu a mai luat legătura cu mama lui de vreo 40 de ani.Asi dori sa știu dacă soțul poate face ceva în legătură cu această problema.Nu reușesc să mă înțeleg cu ei pt suscesiune ,dar nici nu ori avut grija de soacra -mea
Buna seara mă numesc Angelica am o întrebare.Eu am avut curatela asupra soacrei care a avut alchazaimer.A murit în anul 2021 ,soțul meu mai are doi frați .Pe unul care știu unde sta dar nu l am mai văzut de mult nu știu dacă este plecat din țară și soția lui nu vrea să îmi de-a detalii despre el pe unde o fii și al doilea știu doar atât că stă îGermania .Asi dori sa știu cum pot sa i oblig să vina să facă succesiunea după soacra mea
Buna ziua mă numesc Angelica ,băiatul soțului meu a primit o amendă pt că a umblat cu bicicleta și nu avea vesta flosflorecenta pe el .A primit amenda in 2014 și nu a plătit .Azi în data de 14/12/2023 o venit de la primărie să plătim noi amenda,că altfel nu ne eliberează nici un document daca avem nevoie.Precizez că băiatul până în 2018 a avut buletin pe adresa noastră.,de aceea a spus primăria că trebuie să plătim noi.El este plecat din țară și din 2018 nu mai are domiciliu la noi.Asi dori sa întreb in primul rand aceasta amenda nu se prescrie .Și santem obligații să plătim daca el nu mai are buletinu pe aceasta amenda.
Buna ziua mă numesc Angelica ,am primit un mesaj de la banca că urmează să se facă o tranzacție din contul meu la un comerciant pe care nu îl cunosc .Am sunat la banca și am spus că nu cunosc această tranzacție ce urmează să se facă la acel comerciant și să anuleze comanda ,dar ei au spus că nu se poate pt că am făcut eu plata cu cardu.Dar le -am explicat că eu nu am făcut nici o tranzacție cu cardu la acel comerciant Asi dori sa știu dacă pot face ceva in cazul asta ,menționez că cardul mie acum blocat și încă tranzacția nu s-a făcut că este in așteptare.Am vorbit cu comerciantul și au spus că ei nu pot anula tranzacția .Asi dori sa întreb cum sa procedez sa îmi recuperez bani și să nu trimită banca bani din cont
Buna ziua ma numesc Angelica asi dori sa intreb daca soacra a murit in 6 august anu acesta,si pe cumnatii mei nu i gasesc pt suscesiune .Am inteles ca la notar nu pot deschide dar nici la tribunal nu pot deschide numai dupa un an
Buna ziua ma numesc Angelica asi dori sa aflu eu cu sotul santem propietari la casa dar sotul pe partea mea de casa are dreptul de uzufruct viager..Eu si sotul avem copii din alta relatie ,impreuna nu avem .Asi dori sa stiu daca eu decedez partea mea din casa i revine baiatului meu sau i ramane la sotul meu.
Buna ziua ma numesc Angelica am obtinut curatela pentru soacra mea care a fost bolnava de aizcheimer .Am avut grija de ea 11 ani ,dar nu am facut cu acte ca am grija de ea ,numai curatela am avut.Acuma soacra mea a decedat si are trei copii ,inteleg ca trebuie sa se faca suscesiunea ,si tot ce a avut ea sa se imparta la trei.Asi dori sa intreb cum sa procedez daca pe ceilati doi nu stiu unde sant .Cum ari trebui sa procedez sa rezolv cu susceciunea .Am inteles ca curatela sa anulat ca soacra mea a murit .
Buna ziua o murit soacra mea si a avut doi copii .Vrem sa facem suscesiunea dar cumnatul meu este plecat in Spania am inteles si nu vrea sa vina in tara nu stiu de ce. Cum putem sa rezolvam suscesiunea fara el daca nu vrea sa vina