avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate cosnel

Activitate cosnel

Cu scuze, legislatia propusa de dumneavoastra se refera la ELECTRICIAN AUTORIZAT. Intrebarea mea viza REATESTAREA de tip "B" a operatorului economic (firmei) dupa 5 ani, nu la autorizarea electricianului. Multumesc.
Multumesc. Care sunt prevederile actuale? S-au modificat in ultimii 5 ani? Initial firma s-a atestat cu 1 inginer autorizat IIA, IIB si un electrician calificat. Acum exprimarile si interpretarile mi se par ambigue.
La reatestarea ANRE, tip B, sunt necesari 2 electricieni autorizati ANRE IIA si IIB sau este de ajuns, asa cum a fost in trecut 1 electrician autorizat ANRE IIA, IIB plus 1 electrician calificat?
Cum schimb destinatia unei cladiri din sediu ferma (FERMA) in locuinta? Detin 2 terenuri: 1 intravilan cu nomenclator stradal si 1 extravilan- lipit de primul, pe care la momentul 2016-2017 am construit un sediu ferma. Acum am ajuns sa locuim in el. Terenul de sub constructie a fost scos din circuitul agricol.
Ce acte si ce costuri presupune obtinerea autorizatiei de construire a unui racord electric trifazat in zona Pantelimon. Sunt proprietar al terenului si doresc instalarea unei pompe de apa. Distanta de racord este de circa 200 metri.
Care sunt pasii pentru obtinerea atestatului de paza in conditiile in care sunt pensionar militar (ofiter).
Am o asigurare PAD si una facultativa OPTIM CASA de la City Insurance. Acum catva timp am fost inundat de vecinul de deasupra deteriorandu-se zugraveala, covoare, instalatie electrica, etc. Am facut eu constatare cu vecinii, am facut poze pentru ca reprezentantul asiguratorului a venit dupa vreo 10 zile. In prezent, neoficial mi s-a transmis ca as avea de primit 1400 lei desi cheltuielile estimate de firme de profil sunt de peste 3800 lei. Va rog sa-mi spuneti: daca prin contract este stipulat la obiectul asigurarii - apa din conducte, suma de 1000 Euro, de ce nu mi se dau banii pentru care sunt indreptatit? Mai mult, la conditiile generale privind asigurarea, la punctul 5.5 este stipulat ca "Pentru apa din conducte este stabilita o sublimita de despagubire unica pe eveniment si perioada de asigurare in cuantum de 1000 Euro".
Am construit un sediu ferma pe teren extravilan unde detin peste 2 ha teren (vie, livada, etc). Mai nou ne-am mutat aici si am dori sa stim cum putem asigura aceasta constructie.
In conditiile in care se divorteaza (doi copii minori) iar in timpul casatoriei s-au dobandit mai multe bunuri: apartament si garaj de la o batrana pe care doar sotia a avut-o in intretinere; 2 masini; o casa in constructie, exista cote diferentiate pentru soti?
Mentionaz ca sotul si-a agresat de mai multe ori verbal si fizic sotia impunandu-se inclusiv prezenta politiei.
La data de 05.05.2019 am primit pe e.mail factura ENEL de regularizare in valoare de 9743,81 lei pentru locul de consum unde sunt titular contract. Intrucat pana la aceasta data nu am inregistrat probleme in derularea contractului din 2012, reactualizat in 2017, am fost surprins de valoarea facturii.
1. Modalitatea de facturare tip "estimat" a fost aleasa deoarece sunt bransat de la peste 350 metri de locul de consum fiindu-mi dificil sa citesc periodic consumul.
2. Desi contractual citirile de regularizare se fac semestrial, in lunile septembrie si martie, nu stiu ca in perioada 2016 - 2019 sa mi se fi comunicat o astfel de citire ceea ce inseamna ca operatiunea nu a fost efectuata.
3. Conform facturii de referinta, la data de 30.04.2019 cineva (operatorul ENEL) a citit contorul care inregistra indexul de 23550 kw ceea ce a condus inevitabil si la emiterea facturii.
4. La data de 06.05.2019, orele 08.20, imediat dupa primirea facturii, am luat legatura la tel. 0800070809 cu operatorul manifestandu-mi surprinderea. Acesta mi-a recomandat sa reverific indexul pentru a nu se fi inregistrat eronat. La verificare am constatat indexul de 24432 kw.
5. In aceste conditii rezulta ca in doar 5 zile am consumat 882 kw iar eu, pe proprie raspundere va comunic ca de Pasti am fost 5 zile in Bulgaria cu bilete de cazare iar de 1 Mai la rude in alta localitate.
6. La data de 06.05.2019 am transmis acest e.mail insotit de foto contor catre „ENEL clienti@enel.com” si am primit un raspuns in limba italiana pe care nu l-am inteles.
7. La data de 09.05.2019 echipa deranjamente ENEL a ridicat la solicitarea mea contorul spre verificare specializata.
Ce pot face intrucat eu doresc:
- a se continua contractul cu un consum estimat de circa 350 – 400 kw / 2 luni, asa cum a fost anterior;
- a se anula factura de referinta si a se emite una conform mediei celor anterioare;
- a se inlocui contorul intrucat il apreciez ca fiind defect. (Inteleg ca, mai nou, exista contoare performante care permit citirea in timp real ceea ce va elimina pe viitor orice neclaritate.)
Cineva mi-a spus ca nu am nici o sansa si ca va trebui sa platesc.