avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1913 soluții astăzi
Forum Activitate constantinescu georgeta

Activitate constantinescu georgeta

Am depus documentație pentru instituire curatela pentru o doamna in virsta ,92 ani ,internată de 2 luni la azil ,cererea fiind depusă pe 28 februarie și nu am primit pina acum citație pentru proces.Trece și aceasta luna și nu pot ridica pensia doamnei pentru ai plăti azilul.Cit durează un proces de acordare a dreptului de curator.?Multumesc
Bună ziua !Îngrijesc o doamna in virsta care mi a făcut testament pentru toate bunurile. Nu are ascendenți și descendenți în viața. Rog sa mi spuneți daca nepoții din partea soțului doamnei îmi pot contesta testamentul făcut mie. Sotul Dnei i a lăsat prin testament cota fondului din apartamentul dobândit împreună.Multumesc.


constantinescu georgeta a scris:

Bună ziua !Este vorba despre o proprietate în Apoldul de Jos ,de unde au plecat multi proprietari să-și in Germania.Astfel ,un proprietar a cedat printr-o convenție 250 m p construcție din total 1870 mp ,construcții ,curte mare și gradina ,fiind 2 numere cadastrale de fapt.El a plecat și nu se știe unde este și dacă mai trăiește.Aceasta proprietate este administrată și platit impozitul de către fiul celui care a cumpărat cei 250 mp .Ce se poate face pentru a putea trece întreaga proprietate pe numele lui deoarece proprietarul adevărat nu a mai dat nici un semn din anul 1990.Se poate face o cerere de întregire a proprietății de la 250 mp la 1870 mp plus casa și anexe gospodărești.,cerere către prefectul de Sibiu ?...
Sau în instanță folosind un drept de uzucapiune asupra proprietății respective.Din 1990-2021 sunt 30 ani și uzanță uzucapiunii cred că poate fi o gîndire spre rezolvarea problemei.Multumesc !


Vă rog mult un răspuns dacă se poate pentru a mi îndruma pașii spre un bun avocat sau să renunțăm la acțiune.Multumesc !
Bună ziua !Este vorba despre o proprietate în Apoldul de Jos ,de unde au plecat multi proprietari să-și in Germania.Astfel ,un proprietar a cedat printr-o convenție 250 m p construcție din total 1870 mp ,construcții ,curte mare și gradina ,fiind 2 numere cadastrale de fapt.El a plecat și nu se știe unde este și dacă mai trăiește.Aceasta proprietate este administrată și platit impozitul de către fiul celui care a cumpărat cei 250 mp .Ce se poate face pentru a putea trece întreaga proprietate pe numele lui deoarece proprietarul adevărat nu a mai dat nici un semn din anul 1990.Se poate face o cerere de întregire a proprietății de la 250 mp la 1870 mp plus casa și anexe gospodărești.,cerere către prefectul de Sibiu ?...
Sau în instanță folosind un drept de uzucapiune asupra proprietății respective.Din 1990-2021 sunt 30 ani și uzanță uzucapiunii cred că poate fi o gîndire spre rezolvarea problemei.Multumesc !
Bună ziua !Am făcut după 3 ani de tergiversare din cauza fiicei soțului meu ,am făcut succesiunea și am fost oarecum forțată să renunț la dreptul meu de creanță asupra apartamentului fiindcă cele 3 fete nu au vrut sa mi accepte dreptul meu de creanță.Va rog sa mi spuneți dacă în această situație se poate anula în instanță certificatul de moștenitor pentru a cere în instanță acordarea dreptului meu de creanță.Multumesc mult !
Am introdus acțiune în instanță pentru preluarea tutelei fiicei mele bolnava psihic..Nu este fixat încă nici un termen în instanță.Pot sa rog avocatul sa anuleze acțiunea în instanță fiindcă nu mă lăsa sufletul să i iau toate drepturile !Mulțumesc !
Am probleme la succesiune după soțul meu.Intrebarea este daca pe actele de împrumut de la CEC pentru cumpărarea apartamentului trebuia să existe semnăturile la soț și soție sau este suficient numai a soțului ?Fosta soție a soțului meu cu care nu a făcut partajul pt cele 10 luni pina s a încheiat divorțul cere acum la succesiune un procent mare din apartament dar semnătura ei pe actele CEC nu există la data încheierii contractului de credit.Are dreptul acum la partaj și mai mult la procentul din apartament pe care vrea pentru că nu a pus bani la momentul respectiv și mai mult deci nu are semnătura ei pe contractele de credit CEC.Multumesc mult !
Discuție Mostenire
Am deschis succesiunea după soțul meu decedat în urma cu doi ani.Sunt soția supraviețuitoare și vin la moștenire cu cele două fete ale noastre și cu fiica dintr-o căsătorie anterioară.Fiica soțului meu nu mi acorda dreptul de creanță asupra apartamentului la care am fost alaturi de soțul meu cei 13 ani cît și a plătit apartamentul luat cu credit pe numele soțului.Apartamentul a fost luat cu credit cu un an înainte de căsătoria noastră.Am fost căsătoriți 37ani.Ce drepturi am eu la succesiune ?Mulțumesc mult !

Multumesc pt promptitudinea raspunsului.Dl avocat nu au facut partaj dupa divort si acum s-a desteptat ca este proprietara fiindca i s-a spus la notar acest fapt!
Petre Enache a scris:

Dacă au facut partaj atunci numai este proprietara. Trebuie sa existe hotărârea de partaj judiciar. Vedeți ce S a dispus cu privire la acel apartament in hotarare si dați fostei soții peste nas

Sotul meu decedat a cumparat un apartament cu trei luni inainte de a introduce actiunea de divort cu prima sotie.Contractul de construire si contractele de imprumuturi sunt pe numele lui.De la momentul achizitionarii apartamentului si pina la raminerea definitiva a sentintei de divort au trecut 10 luni.Ei nu au facut partaj atunci iar acum ea vine dupa 38 ani si cere procent din apartament iar eu care am fost impreuna 38 ani si am platit impreuna la casa 13 ani nu am nici drept la creanta la acest apartament!Notarul unde am deschis succesiunea nu pune in discutie calculul masei succesorale deoarece prima sotie spune ca este propritara!Ce pot sa fac in continuare?Multumesc anticipat pt raspuns.