avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate radujit

Activitate radujit

Buna ziua,
daca unul din parinti (mama) este in concediu de maternitate, celalalt parinte poate fi concediat? Va rog sa ma indrumati si spre un text de lege care face aceste precizari.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu cadrul legal in vigoare privind incheierea unui contract de management pe firma.
De asemenea, daca imi puteti preciza si ce contributii trebuie platite lunar si declaratii depuse.
Discuție succesiune
As dori si eu un raspuns in ceea ce priveste urmatoarea situatie:
Tatal meu a decedat in urma cu aprox 2 luni, si acum trebuie demarata procedura de succesiune pentru a obtine certificatul de mostenitor.
Printre bunurile detinute in proprietatea tatalui meu se afla si actiuni la cateva societatii , pentru care nu s-a primit certificat de actionar. Cum se poate face succesiunea dupa actiuni, in acest caz? E suficient extrasul din Registrul Actionarilor?
De asemenea, as dori sa aflu care este termenul legal in care se poate inscrie succesiunea fara plata de penalitati sau altele.

cu multe multumiri


Discuție PFA la inceput
Buna ziua,
Am infiintat din 30 martie 2010 un pfa pentru care am depus declaratia 220 prin aprilie. La acel moment am bifat optiunea de conta in sistem real.
Am platit ratele la impozitul anticipat.
Mentionez ca sunt si angajat.


Va rog sa ma ajutati daca mi-a "scapat" ceva si ce ar trebui sa fac in continuare in urmatoarele luni.


Am si o lista de rugaminti si intrebari:
1. LISTA + MODELE (LINK) pentru documentele contabile
care trebuie intocmite ca PFA (registre)
2. Daca am bunuri cumparate (calculator, automobil etc) pot sa decontez cumva cheltuieli pentru utilizarea lor (inchiriere, trecere la cheltuieli sau alta metoda)
3. Ce cheltuieli se accepta ca si "deductibile"? Pot deconta bonuri fiscale sau e "musai" sa ai factura?
4. Facturile sunt inca tipizate sau pot sa le printez singur atat timp cat respect un format?

Multumesc frumos anticipat.

Buna seara,
Am urmatoarea situatie: am o creanta comerciala negarantata fata de un debitor din judetul x, sediul meu ca si firma fiind in judetul y.
Doresc sa ma inscriu la masa credala. Intrebarea este: pot achita taxa de timbru in judetul y, chiar daca cauza se judeca in x?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
Sa presupunem ca exista o persoana pensionata pe caz de invaliditate II, dar aceasta persoana detine 55% din capitalul social al firmei si este administrator.
In aceasta situatie, persoana pensionata pe caz de boala poate fi administrator si asociat, semna in numele firmei daca nu incaseaza remuneratie?
Buna ziua,
Supun discutiei dvs urmatorul subiect care cred ca este de interes pentru foarte multa lume in aceasta perioada "de restructurare a aparatului bugetar":
este vorba ca in spitale sa se faca numeroase disponibilizari de personal, ceea ce ridica urmatoarele intrebari:
1) Disponibilizarile se vor face cu salarii compensatorii in situatia in care nu este prevazut in contractul colectiv la nivel de ramura sanitara? Se aplica prevederile CCM pe economie in acest caz?
Care este articolul din Codul Muncii care ar permite plata/neplata salariilor compensatorii in aceasta situatie?
2) Daca o persoana indeplineste varsta si criteriile de pensionare anticipata in urmatoarele 6 luni, poate fi "trecuta" pe lista disponibilizatilor? Exista o prevedere legala care sa protejeze persoanele in aceasta situatie adica ca nu pot fi disponibilizate daca mai au x luni pana la pensie? Dar in situatia in care o persoana are 56 de ani este handicapat si indeplineste criteriile de pensionare? Poate fi trecut obligatoriu pe lista sau exista criterii care protejeaza? Va rog sa ma ajutati si cu trimiteri catre prevederile legale daca se poate.

Astept cu interes opiniile dvs.
Buna ziua,
Supun discutiei dvs urmatorul subiect care cred ca este de interes pentru foarte multa lume in aceasta perioada "de restructurare a aparatului bugetar":
este vorba ca in spitale sa se faca numeroase disponibilizari de personal, ceea ce ridica urmatoarele intrebari:
1) Disponibilizarile se vor face cu salarii compensatorii in situatia in care nu este prevazut in contractul colectiv la nivel de ramura sanitara? Se aplica prevederile CCM pe economie in acest caz?
Care este articolul din Codul Muncii care ar permite plata/neplata salariilor compensatorii in aceasta situatie?
2) Daca o persoana indeplineste varsta si criteriile de pensionare anticipata in urmatoarele 6 luni, poate fi "trecuta" pe lista disponibilizatilor? Exista o prevedere legala care sa protejeze persoanele in aceasta situatie adica ca nu pot fi disponibilizate daca mai au x luni pana la pensie? Dar in situatia in care o persoana are 56 de ani este handicapat si indeplineste criteriile de pensionare? Poate fi trecut obligatoriu pe lista sau exista criterii care protejeaza? Va rog sa ma ajutati si cu trimiteri catre prevederile legale daca se poate.

Astept cu interes opiniile dvs.

Buna ziua tuturor,
Va supun discutiei si parerilor urmatoarea situatie:
am un site web care ofera servicii de rezervari hoteluri online.
Noi ca si site punem doar la dispozitiei platforma web, fara a oferi consultanta turistilor sau vinde pachete de turism, prin urmare nu suntem agentie de turism.
Nu taxam hotelurile pentru oferirea platoformei de intermediere, insa din fiecare rezervare realizata prin intermediul siteului, hotelul trebuie sa plateasca un comision de 10% din valoarea rezervarii.

Ce contract ar trebui sa inchei eu ca si site cu hotelul? Contract de comision? Contract de prestari servicii?

Va multumesc.

Răspuns la discuția chestiune insolventa
1) plan de reorganizare
2) aprox. 800.000 euro

Va multumesc.