avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1666 soluții astăzi
Forum Activitate v.georgeta

Activitate v.georgeta

Buna ziua,
Tata fiind invalid de razboi (2/3 picior amputat), veteran de razboi, deportat catrilater si avand si certificat de handicap, beneficiaza de scutirea de impozit (16/%) pe venit agricol. Este vorba de un teren dat in arenda.
M-am exprimat gresit. Este castigata licitatia si suntem in faza de semnare de contract.
Vroiam ceva text de lege de care sa ne legam pentru deblocare. Este diferit fata de constructii. Aici este o lucrare pe care o repet 6 ani.
Buna ziua,

O societate care a semnat un contract de mentenata (servicii) la anumite aparate pentru o periada de 6 ani a fost obligata conform clauzelor din contract sa constituie garantie de buna executie cu valabilitate de la inceperea contractului si pana la terminarea lui plus 14 zile.
Aceste lucrari sunt zilnice, saptamanale,lunare, trimestriale, semestriale si anuale.
Aceste lucrari se repeta anual timp de 6 ani cat dureaza contractul.
Putem cere deblocarea partiala a garantiei dupa fiecare an, pentru lucrarile executate si terminate in baza unui proces verbal de receptie de terminare a lucrarilor sau 70% a acesteia, si 30% la terminarea definitiva a lucrarilor ?
Va multumesc.
Buna ziua,
Suntem un SRL, in anul 2011 am inregistrat profit, dar in anul 2012 din cauza constituirii unui provizion pentru o garantie de buna executie am inregistrat pierdere.
Vrem sa acordam tichete de masa si vrem sa stim care sunt conditiile de acordare a acesora. Va multumim.
Buna ziua,
Am fost la o intalnire cu iubita la locul ei de munca fara sa intru in sediu si anume pe trotuarul din fata. Am avut un schimb de replici (cearta), dupa care eu m-am urcat in masina si am plecat.
In trafic, mi-a fost deschisa portiera si am fost luat la bataie de un coleg de-al ei.
Am fost la IML si voi primi in termen de 10 zile certificat medico-legal.
Ma voi duce la politie sa fac o plangere impotriva lui.
Ce trebuie sa mai fac. Vreau sa-l dau in judecata pe cel care m-a batut si al carui nume nu-l cunosc. Stiu unde lucreaza si ca este coleg cu fosta mea iubita.
Va multumesc.
Ce avize sunt necesare pentru instalarea unui panou de cabinet - AVOCAT-MEDIATOR- pe o cladire ?
Discuție Ajutor de deces
Buna ziua,

In data de 03.02.2011 mi-a murit o ruda care primea pensie de handicap si o pensie de urmas din Israel. Intrebarea mea este - de unde poate primi sora ei ajutorul de deces.
Va multumesc.
Vreau sa pun un panou publicitar pe blocul in care locuiesc pentru un cabinet particular. Autorizatiile de unde le obtin, de la Primaria Capitale sau de la Primaria de sector ?

Intre sotia defunctului si sotia nepotului de frate a defunctului ce grad de rudenie exista ?
Precizari:
Nu discutam despre gradele de rudenie si descendenta. Problema este cand se stabilesc cotele parti, cine participa? Cei 11 care au semnat actiunea de revendicare si in numele carora s-a emis sentinta civila, sau toti cei 24 din care semnatari sunt numai acesti 11, semnatari ai cererii de revendicare si carora li s-a intocmit proces-verbal de punere in posesie de catre executor in baza ordinului dat de Primarul Capitalei? Mentionez inca odata: este vorba de 24 de mostenitori dintre care 11 si-au angajat un avocat si au facut cererea de retrocedare. Deci cotele parti se stabilesc la toti cei 24, sau doar la cei 11 care au facut cererea in instanta.