avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate allynna

Activitate allynna

Buna ziua,
ce alternativa mai am in afara executarii silite ( e fara rezultat) ?
Cum pot obliga societatea sa ma reintegreze si sa imi plateasca salariile restante pana la data reintegrarii efective?
Am facut plangere penala dar s-a dat NUP pentru ca societatea nu are disponibilitati financiare........

Mentionez ca deja sunt poprite conturile societatii respective si nu am ce executa, deoarece s-a facut curatenie imediat dupa proces, iar firma veche a fost lasata in "aer" - fara activitate, respectivul administrator si-a facut alta firma noua la aceeasi adresa cu care isi desfasoara activitatea de pe firma in "aer".

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Reincadrarea dupa CIC
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,
am castigat in instanta reincadrarea pe locul de munca avut anterior, si plata salariilor cuvenite pana la data reintegrarii.
Am primit o instiintare in care sa ma prezint la societate iar in aceeasi zi mi-am depus si demisia care mi-a fos acceptata, urmand sa primesc drepturile banesti dupa calculare. Suma care este de plata nu este acceptata de fostul angajator pe motiv ca nu trebuie sa imi plateasca tot pentru ca eu nu am fost efectiv la munca. Au trecut cateva luni si inca nu am primit nici un ban.
Dar nici nu am primit nici un act doveditor care sa reiasa ca am fost reintegrata.
1. Nu ar trebui sa ma instiinteze in vreun fel? Probabil nici nu au facut reintegrarea, asta presupunand si plata impozitelor la stat pentru salarii.
2. Pot cere recalcularea drepturilor salariale daca ei inca nu mi-au facut reintegrarea(ar mai fi de adaugat vreo 6 luni, in total ar trebui sa primesc vreo 32 de salarii)?
3. Demisia mea este nula daca nu am fost reintegrata?
4. Daca suma salariilor depaseste 30.000 ron pot sa invoc insolventa? Astfel poate imi pot recupera banii, ca de buna voie nu vor.
Răspuns la discuția RECUPERARE DREPTURI BANESTI
Din pacate, societatea nu are nimic, e "saraca", asociatul a imprumutat-o cu de toate, deci nu pot merge pe varianta bunurilor societatii.
Care este pragul creantei?
Multumesc.
Buna ziua,
Am castigat in instanta definitiv si irevocabil plata drepturilor salariale pe o perioada de 1 an.
Dupa ce am facut poprire pe conturile societatii, asociatul(tot o firma), si-a insusit clientii deci si incasarile, lasand societatea poprita in "aer".
Intre timp asociatul si-a mai facut 2 firme noi care isi desfasoara activitatea in locul celei lasate in "aer".
Cum pot sa imi recuperez banii?
Discuție POPRIRE
BUNA ZIUA,
PRIN EXECUTOR AM POPRIT CONTURILE UNEI S.R.L., CARE SI-A SISTAT ACTIVITATEA PRIN BANCA, NEPUTAND ASTFEL SA RECUPEREZ SUMA RESPECTIVA. ACEASTA S.R.L. ARE CA ASOCIAT UNIC O S.A. POT PUNE POPRIRE PE CONTURILE ASOCIATULUI UNIC? CE PROCEDURA TREBUIE FACUTA?
MULTUMESC.
Buna ziua,
am fost in somaj 15 luni, apoi m-am angajat si acum dupa 1 an de la angajare am aflat ca postul se va desfiinta, intrebarea mea este: am dreptul la indemnizatia de somaj?, daca in ultimele 24 luni: somaj 12luni+angajat 12luni.
Va multumesc.
Valoarea indemnizatiei va fi numai pentru 24 zile, dar pe luna decembrie va primi pantru luna noiembrie, iar in ianuarie va primi cu 25% mai putin, cu aproximatie.
Răspuns la discuția revenire din cic - somaj
Nu mi s-a comunicat oficial, am aflat de la cineva de la firma respectiva.
Răspuns la discuția revenire din cic - somaj
allynna a scris:

Buna ziua,
pe 30 iulie 2010 copilul meu a implinit 2 ani, si in aceeasi zi m-am prezentat la locul de munca pentru a reveni pe postul avut anterior.
mi s-a comunicat ca postul nu mai exista si sa imi depun demisia; bineinteles ca m-am interesat la ITM si am aflat ca nu trebuie sa imi depun demisia si angajatorul trebuie sa faca o decizie de concediere pentru ca postul nu mai exista.
Deja suntem in 27 august si eu tot astept un raspuns, am sunat de cateva ori si mi s-a spus ca inca nu s-a luat nici o decizie in privinta mea.
Cat timp trebuie sa astept? In acest moment sunt angajata sau am contractul in continuare suspendat? In ce situatie ma aflu?
Va multumesc.




Buna seara,
revin cu noutati, azi am dat telefon la firma unde am lucrat si am aflat ca mi s-a desfacut contracul de munca incepand cu data de 02.08.2010 cu art. 61, lit. a, motivul fiind "pentru neprezentare la locul de munca".
Eu am fost si mi s-a comunicat verbal de d-na Director ca postul nu mai exista si nu am unde sa ma intorc.
Acum eu vreau sa fac o plangere la ITM deoarece nu mi-au fost respectate drepturile.
Am fost sfatuita sa fac o plangere si la Tribunalul Muncii.
Spuneti-mi va rog ce sa fac.
Va multumesc.