avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1607 soluții astăzi
Forum Activitate Blancy

Activitate Blancy

Buna ziua,
E o anumita adeverinta tip ce se elibereaza de angajator pentru obtinerea certificatului de concediu medical?
Dar pentru spitalizare, tot adeverinta tip?
Ce ar trebui sa contina aceasta adeverinta?

Daca da, pot gasi formularul de adeverinta intr-o anumita prevedere legala?
Multumesc
E posibil daca in CCM negociat de catre sindicat cu conducerea institutiei, exista o astfel de clauza
E posibil deasemenea in cazul in care functionarul se afla in preaviz.
La institutia noastra s-au aplicat ambele!
Va rog, ma aflu intr-o situatie dificila.
Copilul meu mic a facut varicela, care este o boala infecto-contagioasa, iar medicul de familie refuza sa-mi acorde concediu pentru ingrijirea lui, pe motivul ca am dreptul, conform ultimelor modificari legislative, la maxim 30 de zile pe an pentru ingrijirea lui.
Din pacate cele 30 de zile s-au dus cu 2 raceli luate din colectivitate si o pneumonie recidivata - zilele fiind calendaristice, nici nu a fost prea greu sa se epuizeze urgent - iar acum, ca a facut boala asta contagioasa, nu am idee ce ar trebui sa fac.
Lucrez la stat, deci am cotizat mai bine de 15 ani de zile la CAS, iar acum ma vad nevoita sa duc copilul la gradinita, sau sa-l iau cu mine la servici, ori sa-l internez intr-un spital unde nu va fi ingrijit calumea si mai mult ca sigur il voi lua de-acolo desfigurat, sau sa cer concediu fara plata pentru ca nu am cu cine sa-l las...
Va rog, chiar asa au tupeul sa-si bata joc de noi? Eu pentru cine am cotizat pana acum, daca nu pot beneficia de cele 14 zile pentru a-mi ingriji copilul - nu doarme, nu poate manca, plange mereu, e plin de bube, iar in spital daca vreau sa stau cu el platesc minim 50 de lei pe zi.
E incredibil, dar se intampla in Romania.
Cica sa traim bine... in timp ce copiii nostri sufera chiar gratuit!
Oare nu vede nimeni ca prin diminuarea concediului ;i prin toate celelalte masuri de criza ce s-au luat in ultima vreme, se aduce atingere unui drept suprem al omului - dreptul la viata - ?
Am un CF unde exista o casa si o gradina. 7/8 parti apartin cumparatorului din anul 1996, 1/8 parti apartin Statului Roman prin Decretul 223/1974, si ICRAL-ul are drept de administrare asupra acestei cote de 1/8. Situatia cu partea de 1/8 se datoreaza unei decizii emise de Consiliul Popular in anul 1989.
Cumparatorul vrea sa devina proprietar pe tot, casa si gradina, cum poate sa faca sa se modifice situatia in CF tinand cont de faptul ca de mai bine de 10 ani, acesta e cel care s-a folosit de casa si gradina? Si mai mult, nu poate accesa nici un credit ipotecar, cu acest extras, asa cum e...
Ce poate face? Care ar fi variantele?
Multumesc pentru raspuns.

Am verificat. Individul care a facut scandal NU are in folosinta parcarea respectiva!
Cat despre seful politiei comunitare, mi-au confirmat vecinii ca e doar un individ care nu are nimic in comun cu politia...
Ce ma sfatuiti sa fac?
Buna ziua... o sa incerc sa scriu cat pot de telegrafic...

Ieri eram la mama mea cu copilul si n. bagaje. A venit sotul meu dupa noi cu un coleg si masina lui.
A parcat in fata blocului unde stau parintii mei, pe un loc de parcare liber. Era in jur de ora 19.oo.
A stationat doar cateva minute, cat sa cobor cu copilul si bagaje, insa unu' de la et. 2, "fara fitil" sau vreun gram de civiliztie a inceput sa urle de la geam ca ala e locul lui, ca sa plecam de acolo ca cheama politia si asta a fost doar inceputul. A continuat cu insulte si injurii la adresa noastra (eu, sot, copil, parintii mei, prietenul sotului meu..) insulte de cea mai joasa cultura, numindu-mi copilul "handicapat", sotul in fel si chip, pe soacra-mea la fel... si ce m-a durut si m-ai tare a fost ca mi-a insultat tatal, care nu era acolo, facandu-l "cocosatul dracului"... tatal meu fiind operat de 3 ori de hernie de disc si cu toate astea nu cerseste ci inca lucreaza intr-un mod onorabil.
Si bineinteles sotul meu a rabdat cat a putut si i-a zis si el cateva, pe limba lui la nivelul aluia de intelegere...
Apoi a sarit un vecin in ajutorul aluia cu parcarea.. sa ne dea el lectii de educatie si alte alea... printre care a zis ca "vine el jos sa ne arate!" ca el este "Seful politiei comunitare"...
Auzind asta, am incercat sa-i zic aluia de la et. 2 ca nu-i permit sa ni se adreseze asa, si fata de copilul meu... oricum cred ca daca ar fi avut o "puscoace" o scotea pe geam si ne lichida cu siguranta, fara nici o constrangere...
Apoi am sunat un coleg si l-am intrebat ce sa facem... si i-am zis ca vine politia si de nea ala care se da drept "Seful Politiei Comunitare".. care, verificat la scara, evident nu era... dar ramane sa aflu cine e de fapt.
Asa ca am plecat pentru binele copilului meu care asista fara nici o vina la trivialisme de kko. uitand sa o asteptam si pe mama mea (si ea operata cu proteza in picior) sa o ajutam si pe ea cu una alta...
Ideea e ca n-am de gand sa uit ce s-a intamplat, sunt foarte indignata de isultele care ne-au fost aduse si am de gand sa fac plangeri penale si sa cer daune morale... pt. ca individul asta o viata intreaga asa s-a comportat cu ai mei.
Iar luni voi face si verificarile de rigoare cu privire la locul de parcare - care cel mai probabil nici nu-i apartine lui "Yeti" ci lui fiul sau care e plecat in concediu 3 saptamani -
Si poate n-ar strica sa cer la urmatoarea licitatie de la primarie tocmai acel loc de parcare obtinand certificat de handicap dupa ce vedem care dintre noi e handicapat ;)
Intrebarea mea e, ce pot sa fac sa ii trag la raspundere pe cei doi indivizi, dar mai ales pe cel cu parcarea, pentru care din cunostinele mele nu e proprietar ci doar tatal celui care are permis de parcare acolo?!
Si cum nu era destul, m-am trezit azi dimineata cu palpitatii la inima din cauza celor doi, pe care oricat mi-as dori sa-i inteleg, nu pot, eu consider ca intr-o societate civilizata ar fi coborat nenea cu permisul de parcare si ne-ar fi rugat sa plecam de acolo... cu toate ca n-aveam unde fiind o alee pietonala pe care circula masini, soferul a fost nevoit sa intre intr-o parcare ca sa nu blocheze circulatia, ca sa nu mai zic ca oricum nu ar fi folosit locul in momentul ala "Mr. Yeti".
O zi buna




Răspuns la discuția primele de sarbatori
Ce se intampla in cazul in care primele sunt prevazute in CCM dar nu se acorda, sau se acorda, dar numai anumitor categorii de personal.
Unde pot ataca ca nu ma dumiresc, pe Contencios Administrativ sau pe Sectia Litigii de Munca?
Răspuns la discuția O mare dilema
Trist dar adevarat...
X-( Eu una vreau sa iau atitudine, vreau sa fac ceva pentru tara asta X-( nu vreau sa-mi iau lumea in cap si sa plec prin tari straine... si asta ar trebui sa conteze... iar atunci cand cetateanul vrea sa fie ajutat... sa il ajut neconditionat, nu sa-l pun pe drumuri, sau ce e si mai trist, sa il introduc intr-o cacealma in urma careia toata lumea ar avea de castigat, mai putin solicitantul
Discuție O mare dilema
O mare dilema privind Serviciul Autoritate Tutelara.
Sunt curioasa sa stiu care sunt parerile dvs. pro si contra cu privire la activitatea acestui serviciu din primarii.
Am sa va spun si de ce, lucrez de ceva vreme aici, pe un post de contractual (in alt domeniu decat cel juridic), insa anul acesta am terminat facultatea de drept si am ales ca tema de licenta tocmai Autoritatea Tutelara.
Pana aici toate "bune" tinand cont de faptul ca de cand m-am angajat 6 ani si pana in prezent nu am beneficiat de nici o urcare in clasa salariala, insa cand am solicitat acum promovare pe post de consilier juridic, am primit cel mai izbitor raspuns... cum ca la serviciul autoritate tutelara nu este nevoie de angajati cu studii superioare juridice sau de consilier juridic...
Eu am cerut promovare dupa ce m+am documentat foarte bine si am stiut exact ceea ce fac si ce presupune acest lucru: accept de la Agentia Nationala a Functionarilor Publici cu privire la infiintarea postului de consilier juridic, organizarea concursului pentru ocuparea postului, incadrarea ca si consilier juridic debutant cu un salariu mirific de nici 200 euro...
Si cu toate acestea, am ramas tablou..., voi ce parere aveti? Multumesc
Răspuns la discuția iesire din tara cu copil minor
Da, din fericire a aparut si el intre timp in tara, asta uitasem cred sa precizez si va sta cateva luni.
Cat despre recuperarea banilor... ma cam indoiesc ca as putea recupera ceva, devreme ce nici pensia alimentara stabilita acum 10 ani nu mi-a platit+o vreodatasi nici nu are un domiciliu stabil pe lumea asta sau vreun venit declarat...

Nu ma sperie deloc practica procedurala, ba mai mult, eu cred ca orice obstacol in viata ne da ocazia sa devenim mai puternici, asa ca... actiunea de incredintare o am deja gata, tatal e aici si pot conta pe acordul lui, copilul are deja 10 ani si va fi audiat in instanta, la Autoritatea Tutelara lucrez... sa zicem ca ma consider un caz fericit.
Dar multumesc oricum pentru sfaturi