avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate elenascurt

Activitate elenascurt

Discuție amenda radar
Azi am primit o amenda pntru depasire de viteza.Intrucat eram sigur ca nu am depasit viteza am cerut politistului dovada ,la care nu am primit nici un raspuns .As dori sa stiu care ne sant drepturile atunci cand nu ni se poate confirma greseala dar mai mult decat atat fiind supusi unei incercari de intimidare.

Va multumesc!
Sunt producator particular, ing.horticultor de profesie , si am in proprietate 0.25 ha livada pomi fructiferi declarata la APIA.As dori sa stiu care sunt pasii necesari pentru autorizarea producerii sucului de fructe ca producator particular avand la baza atestatul de producator eliberat de primaria locala.

Va multumesc!
Discuție punct pensie
Este vreo diferenta la punctul de pensie pentru o persoana care iese la pensie (pentru limita de varsta) din campul muncii fata de una care a intrerupt munca inainte de varsta de pensionare?.Mai pe inteles daca se iau in considerare la punctul de pensie ultimele salarii si pe ce perioada.

Multumesc!
Răspuns la discuția Impozit pe venitul din arenda
Inteleg retinerea la sursa , dar ce impuneri exista?

Multumesc!
Am vandut o cabanita pentru care am platit 2% impozit si alte cheltuieli notariale.Intrebarea este daca va trebui sa mai platesc si ASS.

Multumesc!
As dori sa stiu daca, la suprafete mai mici de un hectar date in arenda , se plateste impozit pe arenda cu retinere la sursa.

Va multumesc!
Sunt o persoana fizica neautorizata care am luat in arenda 6ha teren agricol .Nu stiu ce obligatii am fata de finante referitor la arenda ?.
As dori sa stiu daca parcul cu panouri fotovoltaice afecteaza in vreun fel sanatatea locuitorilor din vecinatatea lui.

Va multumesc!
In anul 2006 am ocupat prin concurs functia de politist comunitar la primarie.Concursul nu a fost contestat ,anulat sau infirmat.
Dupa concurs primaria - prin inselaciune - a incheiat contract de munca pentru agent de paza si nu pentru agent politie comunitara.
Contractul incheiat de primarie este nul de drept din urmatoarele motive:
1.Functia de agent de paza nu este bugetara;
2.Contravine art.41 din Constitutie si art 3 Codul Muncii pentru ca nu am solicitat aceasta functie;
3.Contravine art.30 Codul Muncii -pentru ca nu am dat concurs pentru aceasta functie

Concluzie: De 5 ani ma judec cu primaria pentru a-mi recunoaste calitatea de politist comunitar insa toate instantele au dat castig de cauza primariei, fara sa-mi recunoasca dreptul castigat prin concurs.
Exista o dictatura a magistratilor , mai presus de lege ???
Ce trebuie sa fac?????

Va multumesc!
Sunt o persoana fizica neautorizata care am o suprafata de teren arabil , dupa care am predat la FNC o cantitate de porumb boabe. Am constatat ca mi-au retinut din valoare impozit si CASS. As dori sa stiu conform carui act normativ mi-au retinut si daca este corect?

VA MULTUMESC!