avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Pintilica

Activitate Pintilica

Buna ziua! Am o intrebare legata de pensii; in 2020 cand am depus dosarul de pensionare,pe langa adeverinta care certifica grupa a doua de munca,am depus inclusiv o adeverinta cu toate orele lucrate sambata,duminica,sarbatorile legale si orele lucrate peste 160 de ore cat era legale.(aceasta adeverinta nu mi-a fost luata in calcul la pensie). Intreb respectuos: 1.acum se va lua in calcul, la recalculare?2. ar trebui sa fie la dosar sau prezentata din nou? 3. cei care am lucrat in acord,se va tine cont sau trebuie sa prezentan o dovada?4. mamele cu doi copii vor beneficia de ceva? Multumesc!
Buna ziua!Mentionez ca avem doua locuințe in proprietate,una in oraș și una la țara,la țara locuim din luna mai pana in decembrie iar restul de 5 luni,la bloc.Va rog sa-mi spuneti cum pot plăti totuși impozitul pe tot anul in oraș,dar sa nu plătesc pt lunile care locuiesc la țara?Cum pot sa dovedesc,ca din luna mai locuiesc la tara(acum)sa ma scadă de la salubritate 7luni și sa pot plăti și eu impozitul pana la 31martie sa beneficiez de cei 10%reducere.Mulțumesc!
Buna ziua! Am un frate de 57 ani,fără servici,neasigurat și va întreb daca pot sa-l trec coasigurat pe asigurarea mea (pensionar)pt a beneficia de ajutor medical.Daca da,cum? daca nu ce ar trebui sa facă.Mulțumesc!Craciun fericit!
Buna ziua!Am trimis la EON Botoșani o scrisoare recomandata(pt a fi sigura ca ajunge) prin care am semnalat desele întreruperi de curent electric de pe strada noastră și am primit plicul inapoi scriind pe el:,,EON refuza primirea,refuza sa semneze,refuza sa facă mențiunea,doar plicuri simple primesc,nu recomandate”Va rog sa-mi Spune-ți daca e legal sa-mi refuze recomandata și daca da,cum trebuie sa procedez,sau ce am de făcut pt a fi sigura ca plângerea mea va ajunge unde trebuie?Multumesc!
Buna ziua!Am 69 de ani și trebuie sa-mi schimb permisul de conducere.Știu ca pana la 70 de ani,permisul se da pe 10 ani,iar după 70 de ani pe un an cu prelungire anuală.Eu pe ce perioada voi primi permisul de conducere daca am 69 ani?Multumesc!
Buna seara!Am 60 de ani,sunt in pensie din 2019(pensie de drept)întrucât am lucrat 19ani in grupa a doua de munca.Mentionez ca la calcularea pensiei nu s-a luat in calcul faptul ca 20 de ani am lucrat in acord global,in trei schimburi,inclusiv sâmbătă și duminica(din 1980 pana in 2000).Cum ar trebui sa procedez sa pot beneficia de aceste drepturi și unde trebuie sa ma adresez?Multumesc!
Buna ziua!Am o masina de vânzare și am găsit un client numai ca,el nu vrea sa facă actele pe numele lui deoarece vrea sa o aranjeze puțin și sa o vândă mai departe.El prefera sa încheiem contractul de vânzare,sa-mi dea banii și sa opresc certificatul de înmatriculare pana el găsește client sa o vândă și atunci sa ma caute sa facem actele pe numele persoanei respective totul in regula.Întrebarea este:pot face lucrul asta fără sa-mi facă probleme in acest timp,poate înstrăina masina fără certificatul de înmatriculare?Multumesc!
Buna seara! Am 5000mp extravilan la sosea și as dori sa-mi construiesc o casa.Mentionez ca vi-za-vis de mine este construit jn restaurant și un cort pt nunți,tot pe extravilan.Întrebare;cum as putea sa-mi construiesc și eu casa?si daca legea îmi acorda pana in 1000m ca teren intravilan.Multjmesc!
Buna ziua!Sotul meu a primit o moștenire de la părinți printr-un act de donatie(doar pe numele lui)Acolo noi am construit o casa(soț,soție)rămânând pe numele lui.Intrebare?dupa moarte lui au dreptul la moștenirea casei doar copii sau și soția?trebuie trecută pe numele la amândoi?mentionez ca suntem căsătoriți de 38 ani iar casa construită împreuna.Va mulțumesc!
Discuție Lamuriri.
Buna seara!Am un loc de parcare concesionat de la primărie și jumătate din parcări sunt acoperite cu vie pusă de un vecin cu ani in urma.totul este țesut cu sârme,țevi care se lasă in jos de greutatea viei iar țevile se îndoaie,punându-ne mașinile in pericol.Va rog sa-mi Spune-ți unde sa ma adresez pt a tăia via și sârmele și a elimina pericolul de a cădea pe mașini.Multumesc!