avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate dicimihaela

Activitate dicimihaela

Buna ziua,
As dori sa stiu daca benefeciez de indemnizatie de somaj in urmatoarele conditii:
- am un SRL-D care este pe pierderi(iar eu sunt doar cu numele am imputernicit prin notariat pe o persoana sa se ocupe de absolut tot)
- pana in momentul de fata am fost angajata la o banca si postul a fost disponibilizat(s-.au platit contributiile la somaj in ultimii ani).
din pacate ei nu sunt de acord ...

am abonament pe ruta buzau- ramnic, de o saptamana nu sunt conditii favorabile meteo asa ca drumurile au fost inchise.in perioada aceasta eu am ajuns cu trenul la servici, intrebarea mea este pot sa imi recuperez banii pe o saptamana de abonament sau sa mi se prelungeasca abonamentul cu o saptamana???
Discuție partaj
buna ziua,
inainte de casatorie parintii sotului meu i-au dat acte pe casa,dupa ce ne-am casatorit am construit dependinte( garaj, baie, beci, magazie), mentionez cu autorizatie de constructie pe numele sotului, acum la partaj imi revine jumatate din noua constructie?terenul e pe numele lui?
in ce art. ste precizat?
AS DORI SA STIU EXACT CAT DUREAZA SI CUM SE CALCULEAZA CONCEDIUL PRENATAL/POST NATAL. S-A SCHIMBAT LEGEA???
cat timp sunt valabile chitantele de mana?
in ce lege se spune despre ele?
Intrebare: Daca pe data de 1 sept. 2007 m am angajat pt prima oara, iar eu am avut cununia civila pe 25 august 2007, mai beneficiez acum cand fac nunta de cele 5 zile de concediu care se dau in mod normal?
Discuție intrebare
cum ma pot interesa despre o societate
daca exista, este pe profit/ pierdere ?
Discuție angajare
daca eu sunt administrator la 2 societati ale mele
si vreau sa inchei un contract de managemement cu o alta societate cum fac?am inteles ca nu am dreptul la cotract de munca cu societatea
pot sa inchei un altfel de contract??