avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate Sigart

Activitate Sigart

ei bine tatal meu a avut un frate vitreg provenit inaintea casatoriei a bunicului cu bunica. din partea bunici . iar bunicul a vrut ca toate bunurie sa le moseneasca filului lui Biologic normal. ei asta este intr-o comuna mica unde sau facut numai jmecheri la primarie. si nu stiu cum a facut bunaica dar a luat toate terenurile 18 pogoane , 2 locuri de case. o casa . , toate in afara de casa find mostenirea bunicului de la tatal lui. . casau au cumparato pe timpul casatoriei lor bunicul si bunica.deci toate bunrile bunica a reusit sa se treaca in titlurile de proprietate ca titular. au facut succesiunea nu stiu cum dar tatal meu nu a participat. tatal a murit in timpul veti mamei lui intr-un accident..si greu de descurcat.
deci da o poveste incalcita . tind sa cred ca testamentul nu a fost prezentat la succesiune . insa la accea primarie foate multi au fost inselati de primarie. culmea e ca din atitea bunuri doar 4 pogoane mai sunt pe numele bunicului . la primarie au modificat registrele agricole.
asta e.
testamentul a fost inregistrat ca testament Autentic adica scris la masina de scris asa era atunci . autentificat in fata unui notar in Giurgiu anul 1954
Cautarea unui testament in arhiva notarilor Giurgiu

Tatal meu beneficiaza de un tesament lasat de talal lui.
eu noi nu mai gasim acest testament ni sa furat.
cum putem sa gasim testamentul unde putem sa ne adreseamm ca sa scoatem un duplicat sau o copie ?
Răspuns la discuția Geam spre curtea vecinului
geamul trebuie sa fie cu deschidera numai sus pentru aerisire , celelate deschideri sa fie blocate. plus ca sa fie opac sau sablle.
Buna ziua ,
nelamurirea mea este urmatoarea .
parinti mei in anul 1984 locuiesc intr o casa fara acte.
au cumparat de la un om care nici el nu avea acte.
si fara chitanta.
pe acest imobil nu exista proprietar . este tracut in proprietatea primariei.
a fost achitat impozitul in fiecare an .
intre timp parinti au decedat . ultimul a decedat in 2012. noi copii 2 la numar am platit in continuare impozitul la acest imobil.
cu putem obtine un act de proprietate . si ce demersuri trebuiesc facute . va multumesc
Răspuns la discuția Soțul arestat în Elveția
nu va sta asa mult pentru ca elvetieni nu vor sa ai tina in inchisori pe infractori mici astia de buzunar, pe elvetiei au costuri mari cu puscariasiia. si va spun cea ce stiu sigur au cite 3 mese calde pe zi micul dejun au cafea si lapte ceai la alegere , paine cu gem, unt ,ou . au tv color , cearcefuri curate dezinfectate albe nepatate , caldura la discretie si toate acestea sunt bani , de aceia daca are un comportament bun in inchisoare va scapa repede, asta daca nu i va place pentru ca in elvetia puscariile sunt ca pensiuni ma refer la conditii.
la noi la romani nici spitalele nu se ridica la standardul unei pusacrii in elvetia
Răspuns la discuția Divorț
nu e o solutie sa va luati copiii si sa fugiti in Romania, va dauneza se considera rapire si e in defavoarea dumneavostra, eu va sfatuiesc sa ai faceti reclamatie sotului ori de cite ori va agreseza , si va bate. chematii politia, asa va , va ajuta la divort sa aveti custodia copiilor doar pentru dumuneavostra chiardaca putetti partaja autoritatea parentala , el va avea un drept de vizita ,
sora mea este penrionara cu handicap grad 2 si beneficieaza de indemnizatia de handicap pentru grad 2, indemnizatia se acorda indiferent de venituri . este un drept
Buna ziua
sunt peste 30 de ani de cind Parinti mei decedati au cumparat un imobil cu teren cu chitanta de mana perduta.
suntem in isntanta pe ultimul drum si tot se pronunta in suspendare pentru ca :
vanzatorul nu sa prezentat si intre timp a decedat. iar la randul lui nu figureaza ca proprietar si el a cumparat cu chitanta de mana asa se proceda pe timpuri ,
mostenitori vanzatorului nu i intereseaza nu vor sa aibe de a face , si nici nu le stim numele , deci nu i putem aduce in instanta ,
mentionez ca Mama mea cumparatoarea are o adeverinta eliberata de primarie ca locuieste ( in timpul vietii ei ) la acest imobil de 30 de ani ,
si suntem trecuti pe rolul fiscal , noi platim impozit pe acest imobil de cind locuim ,
ce putem face ? suntem pe ultimul drum la tribunal suprem ,
la tribunalul ilfov , tribunalul buftea si tribunalul municipal s a pronutat in suspendare pentru ca nu putem aduce mostenitori in instanta ,
ce putem face pentru a rezolva acesta situatie , cum putem sa ne facem acte de proprietate ?
ce ne sfatuiti sa procedam ?
Va multumesc
Buna ziua , sunt intr o situatie complicata , parinti mei decedati au cumparat cu o chitanta de mana , o casa si teren in comuna Jilava Ilfov , ne judecam din 2010, suntem pe ultimul drum la tribunalul suprem , vanzatorul este decedat , si mostenitori nu putem da de ei, chitanta de mana este pierduta, sunt peste 30 de ani de cind locuim in acest imobil, procesul este deschis pentru uzucapiune , si se tot pronunta in suspendare pentru ca nu putem da de mostenitorii vanzatorului , ce putem face ?


De Rodica Dirzu, Luni, 08 februarie 2016, 15:04 În urma normelor juridice intrate în vigoare, cei care au cumpărat terenuri cu chitanţă de mână se pot înscrie în Cartea Funciară. Deci de acest drept nu beneficiază numai cei care au contract de vânzare-cumpărare asupra terenurilor sau alt titlu de proprietate similar. Iată de ce e important pentru cei cu chitanţa de mână să apară în Cartea Funciară (adică să intre în legalitate): 1. Cei care vor fi înscrişi în Cartea Funciară, îşi vor putea intabula şi casa, devenind astfel proprietari asupra caselor pentru care nu există titluri de proprietate. 2. Terenul sau construcţia poate face obiectul unei moşteniri sau tranzacţii. 3. Proprietatea va fi delimitată legal şi astfel poate fi apărată împotriva oricărei persoane. 4. Nu necesită judecată şi astfel nu se apelează la instanţele judecătoreşti. 5. Nu se plăteşte taxa judiciară de timbru.
Citeşte întreaga ştire: Terenul cu chitanţa de mână se înscrie în Cartea Funciară?