avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1152 soluții astăzi
Forum Activitate Maria20211

Activitate Maria20211

E f trist ca legea pentru moșteniri este făcută în asa fel ca să te distrugă psihic !
Spun din experienta, ca să treci ceva pe numele tău plătești ca și cum ai cumpara!
La câteva loturi de teren , pentru 3 moștenitori,
Plătești succesiunea, apoi cadastrele, și apoi partajul voluntar !!!
Mai bine le cumperi!
E normal asa ceva ???

jaina a scris:

se pare ca in judetul in care se face partajul voluntar, instructiunile pe care le-au primit notarii sunt altele. si anume, nimic sa nu se mai faca fara cadastru, doar in instanta se poate. iar cadastrul la terenurile extravilane costa cat nu merita. si asa oamenii sunt descurajati iar proprietatea se faramteaza pe zi ce trece prin aparitia de noi mostenitori.
trist!

Pentru partaj voluntar la notar , Titlu de Proprietate comun 3 moștenitori, 7 parcele distincte, noi luam fiecare anumite parcele , fără sa alipim sau dezlipim terenuri, mai este valabilă legea 7/1996 ,articolul 36 și articolul 887 din Codul Civil ?
Acestea prevăd ca nu e nevoie de cadastru pentru partaj voluntar ,dacă nu dezlipim sau alipim terenuri.
Notarul a cerut cadastru și doresc sa aflu care este situația.
Mulțumesc foarte mult!
Bună ziua,
Am vorbit cu un inginer cadastrist pentru a face cadastru la o casa pe teren curți construcții și un teren adiacent, aflate pe doua loturi distincte, pe un titlu de proprietate comun, 3 moștenitori.
Mi s-a spus ca nu se poate face cadastru decât după partajare la notar. Să reiasă ca acele terenuri le am eu în urma partajului.
Am inteles aici pe forum ca pentru partajul între mai mulți moștenitori trecuți pe un Certificat de Moștenitor comun, dacă vrem la notar, deoarece ne-am înțeles fiecare ce vom lua, este necesar cadastru pentru fiecare bun imobil , și teren, intravilan sau extravilan arabil.
Deci , cum să fac partajare la notar dacă se cere cadastru iar cadastru nu se poate face fără partaj la notar ?
Mulțumesc frumos.
Bună ziua,
Tocmai am vorbit cu un inginer cadastrist pentru a face cadastru la o casa și teren adiacent aflate pe loturi distincte, pe un titlu de proprietate comun, 3 moștenitori.
Mi s-a spus ca nu se poate face cadastru decât după partajare la notar.
Deci , cum sa fac partajare la notar dacă se cere cadastru iar cadastru nu se poate face fără partajare ?
Mulțumesc frumos

raluk0207 a scris:

Nu se mai fac acte de partaj extratabulare.
Pentru partaj trebuie sa aveți documentație cadastrala.
În plus, este spre binele dvs sa încheiați un act având la baza niște măsurători actuale. Altfel, veți intamplina n probleme ulterioare.
Dacă nu sunteți pregătiți financiar, mai amânați actele.

Va mulțumesc din suflet pentru răspuns!

raluk0207 a scris:

Da, pot sa va dea procura.
Numai sa specifice fiecare în procura ce anume ia la partaj.

Suntem 3 moștenitori pe un act de proprietate de la bunic comun.
Se poate face partajul loturilor între noi ( iesire din Indiviziune ) la notar, dar pentru ca ceilalți doi nu pot veni (locuiesc în alte județe, departe) îmi pot da mie amândoi ,
normal , fiecare în parte, împuternicire notariala sau procură , să merg numai eu la notar sa rezolv???
Sau măcar unul din cei doi se poate sa îmi dea procură?

Muțumesc mult !
Va mulțumesc foarte mult pentru răspuns!

raluk0207 a scris:

Puteți încheia contractul la orice notar din România.
Cu Biroul de Carte Funciara se lucrează online. Asa ca, peste tot "e bine".

Pentru a face un act de donație pentru fiul meu ,a unei case moștenite de la părinții mei ,ce acte sunt necesare ? Se poate face donația la un notar din localitatea mea de domiciliu, iar casa este în alt județ? Mulțumesc mult
Mulțumesc frumos pentru răspunsul dvs!
Cu stima,
Maria G.

Va mulțumesc frumos pentru răspunsul și amabilitatea dvs!
Numai bine va doresc, cu stima,
G.L.