avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate Beeba

Activitate Beeba

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna seara,

Va rog, ajutati-ma cu un raspuns.
Vreau sa cumpar un apartament. Proprietarul l-a dobandit din donatie de la parinti, ei mai avand un copil (amandoi majori). In contractul de donatie scrie "donatia se face cu scutire de raport".

Intrebarea mea e: pot pune vreo clauza in contractul de vanzare-cumparare astfel incat sa nu revendice cineva dreptul la proprietate, adica sa stau linistita ca nu imi ia nimeni casa?

Va multumesc frumos.
Buna ziua,

Va cer scuze daca discutia nu se incadreaza aici, dar am o problema: vand un apartament pe suma de 50 000euro. Cumparatorul face credit in banca de 38 500 euro, avansul fiind de 11 500 euro. Cei de la banca mi-au spus ca exista o lege care specifica ca sumele mai mari de 10 000 euro trebuiesc transferate in cont. Eu vreau acest avans de 11 500 E cash. Se poate? Daca nu, se poate sa imi dea 10 000 cash si restul in cont?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Evacuare sau nu?
Din cate am inteles eu, varul vrea sa vanda, dar unchiul nu vrea sa plece. Eu zic sa schimbi yala.
Răspuns la discuția Ajutorul de deces
Buna ziua,

Bunicul meu a fost veteran de razboi si a decedat acum 1 luna. Am ridicat de la casa de pensii ajutorul de inmormantare. As vrea sa intreb daca mai primeste vreun ajutor de deces de la veterani. Am intrebat si la casa de pensii si n-au facut decat sa ma puna pe drumuri degeaba. Nu stie nimeni (sau nu vor sa-mi spuna) daca se primeste ajutor de deces pentru veterani sau nu.
Alta intrebare: matusa mea -fiica decedatului poate primi sau nu pensie de urmas dupa bunic? Ea este pensionara.

Va multumesc.
Răspuns la discuția plata caldurii la comun
Buna ziua,

Ma pot folosi de art. 11 din Legea privind codul consumului, legea nr. 296/2004, republicat 2008
care prevede ca "Orice vanzare fortata este interzisa. Expedierea unui produs sau prestarea unui serviciu catre o persoana se face numai in baza unei comenzi prealabile din partea acesteia. " pentru a actiona statul roman in judecata pentru abuzul la care supune cetatenii care si-au montat centrala termica de apartament?
Daca da, ce pasii trebuiesc urmati?

Va multumesc.
Răspuns la discuția concediu postnatal 42 zile
Imi cer scuze, dar nu am inteles. Si pe mine ma intereseaza acest aspect. Daca imi raman mai putin de 42 zile din concediu postnatal ce se intampla? Daca de ex. imi raman 30 zile, pot avea 12 zile fara plata si sa beneficiez de indemnizatie sau nu beneficiez deloc?
Va rog, un raspuns!
Răspuns la discuția drept la locuinta
Nu. Bunul respectiv este al dumneavoastra si nu va intra la partaj in caz de divort. Orice bun achizitionat inainte de casatorie este bun propriu. La fel si mostenirile.
buna ziua,

azi mi-am dat demisia de la actualul loc de munca, iar contractul se va incheia pe data de 12 decembrie 2008. Ma voi angaja la alta firma. intrebarea mea este ce data va trebui sa scrie noul angajator pe cartea de munca:12 decembrie(vineri) sau 15 decembrie(luni)? Weekendul, ce e cu el? Nu vreau sa-mi pierd nici un drept, adica daca voi ramane insarcinata, sa nu am probleme cu indemnizatia sau daca vreau un credit..
Va multumesc anticipat.
Nu, nu poate vinde fara acordul vostru. Nu poate face nimic fara acordul vostru. Asa ca stai linistita.