avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate steelvl

Activitate steelvl

Pensionarii cu un venit de pana la 700 ron li se acorda retete compensate cu 90%.
Interbare: pensionarilor care un in intretinere si alte persoane li se cere media pe membru de familie sau venitul propriu ?
Va multumesc
Cei de la gaze forteaza abonatii cu un contract de prestari servicii ( verificarea instalatiei casnice) pentru care pe o perioada de doi ani (include doua verificari) percep conform contractului o suma de 29,75 lei+5.95 lei rata lunara(22 de rate) adica un total de 160,65 lei.
Este corect si legal ceea ce fac?
De ce nu se pot face verificarile cu firme autorizate ANRE?
Dupa doi ani contractul se prelungeste automat dar ultima verificare se face la expirarea precedentului contract si este valabila doi ani (asa se deduce din contract)deci alt contract (verificare ) ar fi necesar peste doi ani de la incetarea celui existent.
Va multumesc si spunetim ce este de facut.
O familie formata din patru membri ( parinti si doi minori) al carei venit net lunar se situaza sub 300ron/persoana pe luna , de ce drepturi sociale poate beneficia ?
Va multumesc.
Buna ziua,
Lucrez la o soc.de constructii cu contract de munca pe perioada nedeterminata {cu 4ore zi,grad.3]. In cazul restructurarii postului pot beneficia de prevederile art.78 din Contractul colectiv de munca national 2008-2010, care prevede primirea unui salariu compensator ? .Societatea are sub 20 de angajati.
Va multumesc.
A aparut noul formular al declaratiei 100,ce vor face firmele fara activitate in ultimi ani si care nu au declarat la ORC intreruperea activitatii?,vor plati totusi impozitul forfetar?#-o
Răspuns la discuția impozit forfetar
De mentionat ca pe aceasta perioada de inactivitate am fost nevoit sa platesc la impozitele locale ( taxa sport-cultura,taxa firma ) anual peste 300 ron.
Am un SRL care nu a avut activitate in 2008 si 2009,dar nu am declarat la Registrul Comertului incetarea activitatii.
Am sa platesc impozit forfetar?
Va multumesc.
Este legala realizarea acoperisului unui bloc cu parsoane fizice?
Va multumesc
Va rog sa-mi spuneti si mie ce este de facut in legatura cu urmatoarea problema?
Asociatia de proprietari a strans banii pentru acoperis in 2006-2007 cu termen de executie aprobat in adunarea generala Septembrie 2007 .
Lucrarea nu a fost executata pana in prezent iar costurile la materiale si manopera au crescut considerabil.Ce se poate face si cine suporta diferentele de pret?
Sunt pensiont gradul 3 din 2003,de asemenea lucrez cu 1/2 norma .
Pot cere recalcularea pensiei? . Si dupa cat timp?
Va multumesc