avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate gooldenn20

Activitate gooldenn20

Bună ziua , în domeniul în care îmi desfășor activitatea ,raportul de munca dintre salariat și angajator se stabilește,,telefonic,sms,email și Whats App",majoritatea angajaților neavând un program fix și nici grafic de lucru ,iar în majoritatea timpului liber stam la dispoziția angajatorului fără a avea un spor.
Întrebarea mea este , dacă dispeceratul ma contactează telefonic o singura data ,iar eu din diverse motive nu am putut răspunde în acel moment...constituie absenta nemotivata ?
Legat de convorbirile telefonice ,avem un act aditional prin care ne-am dat acordul pentru înregistrarea convorbirilor.
Pot face solicitare scrisa sa se pună la dispoziția mea înregistrarea telefonica din care reiese ca eu am absentat?
Mulțumesc.
Bună ziua ,dacă între mine și angajator există un act aditionat prin care am fost de acord ca apelurile în vederea desfășurării activității sa fie înregistrate, pot face o cerere sa mi se pună la dispoziție înregistrarea cu pricina ?
Pot face cerere către angajator sa mi se arate pontajul meu din luna x ?
Mulțumesc.


Cornel Vasile a scris:

Exista lege. Încălcarea ei înseamnă contraventie sancționată de către ITM.

Îmi puteți spune mai exact ce lege ?
Bună ziua ,lucrez intr-o companie ,care prin domeniul de activitate pe care îl desfășoară, nu poate sa ofere un program fix ,majoritatea dintre noi fiind anunțați cu 24 de ore înainte de a merge la muncă.
Întrebarea mea ,în acest caz este dacă exista ceva legat de zilele de weekend pe care le pot lucra.
Adica dacă eu lucrez 2 weekend uri pe luna și dânșii tot insista sa lucrez și în celelalte 2 ,este în regula ?
Precizez ca am un spor de 15% pentru orele de munca prestate în zilele de weekend.
Ma gândesc ca ar trebui sa existe ceva prin care fiecare om poate beneficia de zilele de weekend libere.
Nu vreau toate weekendurile libere ,dar măcar 2 sa muncesc ,2 sa stau acasa
Bună ziua , în clauza de formare profesionala se includ și salariile oferite de către angajator ?
În cazul meu , 9 luni am fost angajat ca muncitor necalificat ,oferindu-mi salariul minim și tichete de masa.
In aceasta perioada eu am urmat cursul de calificare.
Probațiunea cheltuielilor se poate face doar prin instanță?
Mulțumesc.
Dar dacă angajatorul a completat norma de ore , atât cu absente nemotivate , dar și zile de CO ?
Este vorba despre faptul ca nu oferă suficient ,,de muna" pentru îndeplinirea normei sau dacă oferă, oferă greu
Bună ziua , exista termenul de a pune ore de munca la coperta ?
Fie ore pe plus sau pe minus ,nu contează
Angajatorul recurge la aceasta modalitate , de a tine ore la coperta.
Este legal ?
În momentul de față am 120 de ore pe minus ,la coperta,iar dacă am ore suplimentare, acesta le pune normal la cele cu minus.
Adică mai pe scurt ,nu sunt puse cu 175%
Bună ziua!
Îmi desfășor activitatea ca mecanic ajutor de locomotivă la o companie privata.
Dânșii ,,ma țin" foarte mult în dormitor in decursul unei luni,lucru pentru care bineînțeles iau bani.
Problema apare deoarece norma de muncă este separata de orele petrecute în dormitor,iar eu nu reușesc sa fac norma de muncă sau dacă reușesc înseamnă 300 de ore + plecat de acasă.
Ca sa compenseze orele lipsa din norma mea de muncă, dansii abordează absentele nemotivate (dețin dovezi în acest sens)
Completarea normei cu absente nemotivate vine datorita faptului ca nu le-am mai oferit cele 21 de zile de CO pentru completare.
O alta problema apare pentru neplata diurnei zilnice:
Punctul meu de lucru este la 70 km de resedinta mea,iar eu îmi desfășor activitatea pe un sfert din suprafața României, stand prin mai multe locuri ,mai mult de 24 de ore.
Precizez ca nu beneficiez de un spor de mobilitate ,nu am un loc de muncă fix și nici program pe care sa-l respect.
Comunicarea în vederea prestării activității mele se face prin telefon,fiind nevoit sa stau la dispoziția lor non-stop.
Ce pot face ? Eu mâine as pleca , dar ma ține în loc o clauză de formarea profesionala cu cost ridicat.
Bună ziua ,
Firma la care îmi desfășor activitatea face niște abuzuri din punctul meu de vedere și as vrea sa știu dacă am dreptate.
Când plec de acasă, mi se da un nr de dispozitie și ma duc 3-4 ,chiar și mai multe ore sa deservesc un tren.
Uneori se întâmplă să îl deservesc 12 ore ,ceea ce înseamnă munca și sa fac 8-9 ore pe drum ,sau ,,regie" cum este numita în CFR.
Eu iau bani pe orele de ,,regie"
Dar nu reușesc sa îmi fac norma de muncă, nu pot face 160 de ore de munca și tot atât regie.Imi sunt depășite capacitățile fizice și psihice.
Sa nu mai zic ca stau uneori și în dormitoare ,tot din dispoziția lor , câte 20-30 de ore pentru așteptarea unui tren.
E ok ,sunt plătit în tot ce fac, dar nu reușesc sa îmi fac norma.
Iar acum , ce credeți, norma îmi este completată cu absente nemotivate care aduc bineînțeles și minus la salariu.
Țin sa precizez ca am dovada aceste lucru o înregistrare telefonica și mesaje pe WhatsApp.
Vreau sa mi zică cineva ce pot face ? Efectiv nu am nicio idee cum pot sa I liniștesc cu ilegalitățile astea
Ma poate ajuta cineva ?