avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate Ahile75

Activitate Ahile75

Buna izua,

Angajatorul sotiei a cerut ca aceasta sa-si faca PFI pentru a-i plati salariul prin contract de colaborare, probabil pentru ca e mai avantajos fiscal.
Sotia a declarat sediul PFI la noi acasa, in apartament la bloc. Nu desfasoara activitate aici.
Blocul urmeaza sa intre in reabilitare termica.
In sectorul 4, persoanele juridice vor plati 100% din costul reabilitarii fata de 20% cele fizice. Iar 100% e ceva de neimaginat, peste 1/4 de miliard de lei vechi! Un cosmar.
Legea spune ca persoanele care au sediul de firma declarat la ONRC, chiar daca nu desfasoara activitate, trebuie sa plateasca 100%?
PFI e asimilat unei firme?
Daca da, ce se poate face?
Va multumesc!
Răspuns la discuția executarea silita
Nu sint jurist dar nu cred ca pot executa rudele nimanui pentru un credit al cuiva. Doar cel care a luat creditul sau l-a garantat poate fi executat.
Cred ca ei sint niste nesimtiti care se dedau la amenintari voalate, la intimidari oridinare, mizind totul pe ignoranta omului simplu, pe faptul ca omul simplu e prost, nu cunoaste legea, e sperios si o sa cedeze la presiunile lor la limita legii.
Sfatul meu e sa nu te sperii, sa incerci sa le platesti rata macar partial pentru ca asa e normal. De executat te pot executa cred prin propriere pe o parte din salariu daca nu ai nimic de luat.
Buna ziua,

Sintem intr-o situatie stupefianta.
In octombrie 2007, tatal meu "biologic si atit" a avalizat in fals un BO in numele mamei ce constituia garantie pentru o linie de credit luata de firma lui.
Mai mult decit atit, a semnat-o in fals pe mama si pe Actul Aditional la Contractul de Credit prin care se prelungea linia de credit si se aducea drept garantie suplimentara respectivul BO.
Deoarece in octombrie 2007 mama era divortata de 8 luni definitiv si irevocabil si isi si schimbase C.I-ul si numele, nu avea cum sa apara cu numele vechi si datele vechi in Actul Aditional pomenit mai sus, asa cum apare.
BO-ul in alb stipulat "fara protest" nici macar nu avea numele ei trecut la Avalist asa cum e normal, ci doar o semnatura in fals.
In fapt, gunoiul uman cu pretentii de tata, a mai semnat in fals si alti membrii ai familiei pe alte Contract de Credit la alte banci. Modul lui de operare era coruperea managerului de sucursala, platindu-l cu banii din credit, pentru a inchide ochii la manevrele lui penale. Poate pare incredibil insa va rog sa ma credeti ca e cit se poate de real!

Mama a depus plingere penala de curind, cind a aflat, insa banca a cerut deja invuciintarea inceperii executarii pe BO-ul fals, desi stie ca e fals. S-au facut sesizari la banca, s-a discutat cu membrii din conducere, se vede clar ca semnatura e un fals, insa banca, pentru ca a iesit in pierdere, continua executarea pe acel fals cu buna stiinta desi oficial zica ca se pronunte organele competente.

Problema mea: Pina se da inceperea urmaririi penale, ceea ce poate dura mai multe luni, banca poate vinde toate proprietarile mamei.
Contestatia la executare e destul de imposibila dat fiind ca nu putem plati cautinea pentru o suma foarte mare si sint mai multe proprietati deci mai multe cautiuni.
Cum putem impiedica executarea sau urgenta inceperea urmarii penale?

Răspuns la discuția ajutor!!! insolventa si leasing
1. Poti cesiona leasingul pe alta firma a unei persoane de incredere. O sa coste cam 250 de euro si se cheama Contract de Novatie.
2. Leasingul poate fi cesionat si catre o persoana fizica insa e mai greu pentru ca trebuie sa aibe venituri foarte mari.
3. NU puteti cesiona leasingul pe o societate nou infiintata pentru ca
- daca avansul a fost mic probabil ca nu o sa aprobe firma de leasing cesionarea pe o firma noua, fara istoric
- o firma e bataie de cap. Mare. Chiar si fara activitate. Si nu prea merita pentru atita lucru.
4. Asa cum a spus si Alexandra200, ratele se pot plati de pe contul dvs personal cu precizarea pe OP a numarului facturii si a codului de client, chiar daca titularul de contract e altcineva.
Răspuns la discuția recuperare bani
Nu, notificarea i-o trimite executorul lui, acasa.
Cred ca 10% din suma datorata e taxa de timbru dar habar nu am precis.
Da vor exista costuri suplimentare, cheltuieli de executare, cam 10% din suma datorata.
Contestatia o puteti face oricum dar nu cred ca aveti sanse de cistig. Datoria exista si asa ca au dreptul sa va execute prin propriere pina la plata datoriei.
Răspuns la discuția executare silita ilegala- urgent
Luati-va avocat!
Stiu ca e o cheltuiala in plus, dar merita.
Răspuns la discuția termen prescriere
Mai pe scurt n-ai scapare pe viata. E naspa. Nu poti decit sa nu mai declari nici un fel de venit de nici un fel timp de 5 ani. Daca ei nu au ce sa-ti ia timp de 5 ani si nu iau nimic atunci o sa se prescrie.
Asta inseamna sa lucrezi la negru 5 ani, fara sa iei somaj, chirii, sa dobindesti bunuri etc. Sa nu ai absolut nimic pe numele tau. Daca nu are de unde sa ia statul nu o sa ia si o sa inchida cazul pentru ca nu are ce executa dupa 5 ani de cind nu mai are ce executa.
E corect? Ca eu nu sint jurist insa am un limbaj mai usor de inteles zic eu. Si incerc sa ofer solutie cit de cit.
:)
Răspuns la discuția boacana
Poti sa-i faci executare silita pe baza contractului de la notariat. Adica sa mergi la un executor judiciar care in urma unor proceduri specifice ii va pune poprire pe conturi daca are conturi, apoi sechestru pe masina si chiar si pe casa, daca are, repet. Daca nu are nimic atunci e mai greu, poate doar sa il dai in judecata si sa-l oblige instanta sa-ti dea din salariul lui in citiva ani.
Am o firma de comert cu materiale de constructii. Tatal meu a fost director si eu inca mai sint administrator. Pe el l-am dat afara, i-am desfacut contractul de munca.
Una din nemerniciile acestui individ denaturat cu pretentii de tata este urmatoarea:
Pe perioada cit a fost director a achizitionat de la un mare distribuitor materiale de constructii in valoare de cam 1 miliard lei vechi. A facturat marfa pe firma mea, insa marfa nu a ajuns niciodata la destinatie. S-a "evaporat" pe drumul de la furnizor. Mai pe sleau a vindut-o si a luat el banii.
Furnizor lui, de la care si eu luam marfa in mod regulat, l-a pasuit cam 6 luni cu plata pe baza unor angjamente luate de el in scris cum ca o sa plateasca, angajamente date in numele firmei mele.
Acum furnizorul a trecut la executarea firmei mele pe baza unui BO de tip vechi emis de tatal meu in data de 15.10 neinvestit cu formula executorie. Direct somatie si propriere pe conturi. Insa tatal meu, care a semnat acel BO nu mai era angajatul meu de 15 zile. Deci el nu avea cum sa reprezinte firma si cred eu ca acel BO, pe baza caruia sint executat, poate fi contestat. In plus, delegatul care a ridicat marfa nu era angajatul meu si nici nu avea delegatie de la mine. Facturile emise de furnizor nu poarta stampila de primire a firmei mele, ci doar semnatura delegatului, care nu era angajatul meu, repet.
Deja mi-au blocat 150 milioane in cont si nu stiu ce sa fac. Nu am de unde sa dau toti banii deodata, furnizorul respectiv a refuzat propunerea mea de a plati in rate ca sa nu il implic pe taica-miu intr-o chestiune cu iz penal.
Nu stiu ce sa fac, sa fac luni contestatie sau nu?
Nu am de unde sa dau banii decit in rate si nu as vrea sa nu mai pot lucra cu banca sau sa-mi puna sechestru pe marfa sau masini.
Multumesc anticipat pentru timpul si efortul acordat!