avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate andr_georgi

Activitate andr_georgi

Este legal sa inchei un contract prin care sa soliciti o anumita suma de bani de la ofertantul participant la procedura de achizitie publica pentru sustinerea oferita de tertul sustinator.
Am tot citit Codul de Procedura Civila si nu am gasit nicaieri sa scrie ca sunt obligata ca odata cu cererea de chemare in judecata sa depun si obiectivele la expertiza.
In speta am formulat cerere de chemare in judecata prin care am solicitat in probatiune inscrisuri si expertiza. Judecatorul mi-a respins proba cu expertiza pe de o parte, ca nu au fost depude obiectivele expertizei iar pe de alta parte ca nu ar fi o proba concludente cauzei.
Din cate am citit interogatoriul trebuie depus odata cu cererea de chemare in judecata dar in ceea ce priveste expertiza nu am gasit nimic.
In alte procese pe care le-am mai avut se admitea proba cu expertiza si imi punea in vedere ca in termen de 5 zile sa depun obiectivele. Asa ca va solicita sa imi spuneti daca am gresit si ar fi trebuit odata cu cererea sa depun si obiectivele expertizei si totodata sa-mi indicate temeiul legal, sa pot formula recurs. Ma gandeam sa solicit casarea hotararii si trimiterea spre rejudecatre pentru ca pe calea recursului nu mai pot sa ma apar decat cu inscrisuri iar cauza impune clar o expertiza tehnica
Am avut un proces prin care o autoritatea contractanta ne-a data in judecata avand la baza decizia Curtii de Conturi privind recuperarea prejudiciului precizat prin acea decizie. Tribunalul ca si instanta de fond a admis in parte cererea autoritatii contractante cu recurs in 15 zile. Am depus in 15 zile recursul DAR, la primul termen de judecata in fata Curtii de Apel s-a invocat din oficiu tardivitatea depunerii recursului intrucat trebuia sa il introduc in 5 zile conform legii achizitiilor publice la baza fiind un contract de achizitie publica nu in 15 zile cum a mentionat eronat in sentinta instant de fond. Asa ca s-a respins ca tardiv formulat. Ce pot sa fac in cazul acesta in conditiile in care eu am fost in eroare pentru ca instant de fond mi-a precizat un termen de recurs gresit iar eu am respectat acel termen mentionat in sentinta. Va rog sa imi spuneti daca mai pot face ceva intrucat suma este destul de mare pe care am pierduta nu din culpa mea si din greseala unui judecator aflat in eroare.
Cum interpretati art 13 alin 3 din Instructiunea ANAP 2/2017, respectiv autoritatea contractanta nu poate elimina din calcul in mod artificial valori/cantitati/lucrari aferente lunilor/anilor ce nu se incadreaza in intervalul de timp urmarit. Sa inteleg ca, daca prezint un proces verbal de receptie incheiat in perioada de 5 ani pentru experienta similara dar care reflecta printre altele si lucrari incepute si executate in afara acesteti perioade atunci autoritatea contractanta nu poate sa elimine din calcul valoarea acelor lucrari si sa considere pentru experienta similara intreaga valoare din procesul verbal????? CE SPUNETI???
da, stiu de decizia curtii, dar la mine totul s-a intamplat inainte de aceasta decizie, dar sprijinindu-ma doar pe cele din decizia curtii sa incerc sa recuperez banii platiti ca si garantie dar nu stiu daca sa ma duc pe civil ca si cum ar fi o restituire de cautine sau sa ma duc pe contencios fiind vorba de o autoritatea publica
Vreau sa formulez o actiune de restituire de catre autoritatea contractanta a garantiei de buna conduit.

Care ar fi temeiul de drept?

Sa formulez o actiune in contencios administrative sau sa formulez o actiune pe drept civil ca si cum ar trebui sa mi se restituie o cautiune?
va rog sa ma lamuriti si pe mine cu un aspect

Am incheiat intr0un contract de lucrari proces verbal la terminarea lucrarii, a trecut perioada de garantie de la recepti lucrarii la terminare si dorind sa inchei proces verbal de receptive finala am confocat beneficiarul de doua ori dar refuza sa convoace receptia si implicit sa semneze procesul verbal de receptive finala.
Vrea sa-i dau in judecata si nu stiu ce sa solicit instantei prin actiune

Ma gandesc: sa oblige beneficiarul la convocarea receptiie si implicit la semnarea procesului verbal de receptive finala......sau as putea sa solicit instantei ca sentinta sa tina loc de act de receptive finala a lucrarii.....cum ma sfatuiti???

multumesc
Va rog daca se poate sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare

Consiliul Judetean emite un document constatator ca nu mi-am indeplinit anumite obligatii contractuale in cadrul unui contract de achizitie publica. Dar eu din 2012 sunt intr-un proces cu acestia intrucat am dorit sa ies din contractual acesta din culpa lor iar instanta ar trebui sa constate rezilierea acestui contract, proces care nu s-a definitivat.
Cu toate ca exista un proces in care se judeca constatarea rezilieriii contractului de achizitie, autoritatea contractanta emite un certificat constatator ca nu mi-am indeplinit obligatiile contractuale si in posteaza pe SEAP. iL ATAC CU ACTIUNE IN ANULAREA, actiune care nu s-a definitivat.
Dar, primesc de la alta autoritate contractanta comunicat ca ma descalifica pentru ca a vazut documentul constatator prin care nu mi-am indeplinit obligatiile contractuale cu toate ca le-am demonstrat ca pe rol exista doua procese cu acestia, dar nu au luat in calcul nimic
Va rog sa-mi raspundeti chiar daca nu am inca sentinta pentru actiunea in anulare a documnetului constatator, alta autoritate contractanta ma poate descalifica in baza acestuia, intrucat vreau sa contest comunicatul la CNSC ????????????
Am un caz in care am incheiat un antecontract de vanzare cumparare teren extravila pe care l-am si inscris in cartea funciara inainte de adoptarea Legii17/2014, urmand ca in decembrie 2014 sa inchei contractual de vanzare cumparare.
Acum notarul imi spune ca nu pot asa simplu sa inchei contract intrucat antecontractul meu cu toate ca este inscris in cartea funciara nu este authentic ca atare pentru ca nu ma aflu in exceptiile de la art 20 di lege trebuie sa indeplinesc o intreaga procedura intrucat exista riscul ca oficiul de cadastru sa nu imi inscribe contractual.

Fata de toate acestea va rugam sa imi dati un sfat sa inchei contractual si sa astept ce se intampla daca oficiu de cadastru imi inscribe contractual sau il considera nul si atunci nu face inscrierea.
Dupa parerea mea exceptiile legii sunt intradevar aplicabile antecontractelor care au fost sub semnatura private, nu antecontractul meu care a fost inscris in cartea funciara care se face dovada faptului ca nu este un asa zis antecontract fictive sau antedatat si mai mult pretul a fost platit aproape integral.

CE SPUNETI ASTEPT UN RASPUNS CAT MAI URGENT
DACA M-AS DUCE ININSTANTA CU REFUZUL DE LA CADASTRU (IN EVENTUALITATEA UNUI REFUZ) AS CASTIGA????
Sesizati ANRMAP pentru nepunerea in exeutare a unei decizii si totodata formulati plangere penala impotriva comisiei de evaluarea pentru inractiunea de abuz in serviciu