avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut_IonelP13

Activitate Ionut_IonelP13

Buna seara,
Bunicul meu a pierdut un proces in 1992 prin prisma faptului ca nu a facut nici un act in 1979 cand a cumparat casa si gradina . Si fostul proprietar a adus 2 martori mincinosi , pierzand atunci 40 ari din 50 slava domnului am ramas cu casa.
Stiti cumva cazuri similare in care au reusit sa anuleze hotararea judecatoreasca?
Va multumesc
Buna ziua,
Am cerut azi istoricul unui teren pe care bunicii mei l-au cumparat(fara chitanta de mana) in 1979, dar care acum este partial in proprietatea mea.
Si de la primarie mi s-au dat niste acte aiurea despre alte terenuri pe care le am in posesie.
Ma gandeam sa trimit o cerere cu confirmare de primire.
Ce altceva as putea sa fac?

Mentionez ca firma primarului are aproape tot terenul din comuna in arenda.


Multumesc
Buna ziua,
Succesiunea dupa bunicul meu, care are urmasi, urmeaza sa se deschida in curand ,
Si eu mi-am facut casa pe un teren dat de bunicul meu mie acum 15 ani. Terenul e inca pe numele bunicului meu.
Ce optiuni am ?
Va multumesc
Buna ziua
Vreau sa cer de la primarie un istoric cu tot ce au de la Adam.si Eva despre terenul pe care am casa( de la tara).
Vreau tot istoricul schite si mai ales vecinii care au fost de la 1980 pana in prezent. Pentru a solutiona un litigiu.

Exista un formular tip pentru asa ceva?
Multumesc
Buna ziua
As vrea de la primarie o schita la zi cu tarlaua( plus vecinii) unde se afla casa si gradina mea?
Ce ar trebui sa cer mai exact?
Multumesc
Multumesc frumos
Buna ziua,
1 As dori sa depun niste cereri in numele altcuiva ( la primarie de ex). Semnate bineinteles de acea persoana.
Nu vreau sa ridic nimic in numele altcuiva.
Exista vreo lege care ma impiedica sa fac acest lucru?

2 Pot trimite cerere online la orice primarie din tara ? S-a facut vre-un sistem centralizat?
Buna ziua,
Vecinul meu a achizitionat terenuri de o parte si de alta a unui drum nepracticat( practic ramasese o poteca). A inchis acel drum.
Cum pot sa aflu exact daca acel a existat vreodata?
As putea sa aflu fara sa intreb la primaria din comuna?am impresia ca si eu o legatura cu treaba asta dubioasa.
Multumesc frumos
O zi buna
Buna ziua,
Am gasit recent un document care atesta ca stra-bunicul meu a cumparat 1ha de padure in 1925.
Cum pot sa aflu ce s-a intamplat cu acea bucata de padure si daca putem sa-l revendicam?
Mentionez ca actul s-a facut la Slatina, Judetul OLT si terenul si terenul+domiciliul strabunicului se afla in intr-o comuna langa Slatina.
Va multumesc!
O zi buna.
Buna ziua,
Tatal meu si fratii lui urmeaza sa faca succesiunea dupa parinti lor si bunicii materni.
In caz ca nu se inteleg si se ajunge in instanta . Pe ce criterii se face impartirea patrimoniului?
Si ce aspecte constituie avantaj ( cine a avut grija de defunctii, cine a platit impozitele pe terenuri, etc) ?
Va multumesc