avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate poll1

Activitate poll1

Dacă ești rezident permanent UK, și angajat în UK, câte zile poți lucra pt ei din România?
Buna seara, am si eu o intrebare ; sotul meu a decedat , 58ani... a cotizat la fondul de pensii toata viata mai putin ultimul an ....am dreptul la o pensie de urmas? Eu nu am nici un venit.
Buna ziua, ca persoana fizica, am de facut o cerere de recuperare a unor creante de la o firma ce este in insolventa.Am de recuperat intretinerea si chiria spatiului pe care i l-am inchiriat.Nu stiu sa fac o asemenea cerere,daca ma puteti ajuta,va rog!
Răspuns la discuția extras de cont
ce acte trebuiesc pt deschidere cont PFA?
Buna ziua, nu stiu daca am postat unde trebuie,dar am nevoie de un raspuns urgent
in legarura cu eco-voucherele, intocmirea dosarului presupune paginarea si opisarea sa...Paginare inseamna sa numerotez eu cu pixul fiecare pagina, corect?Dar am dreptul sa fac asta pe paginile in original?Ei scriu in reggulament ca orice stersatura,modificare duce la respingerea dosarului...paaai??? Opisarea inseamna,deci, un fel de cuprins al dosarului?
Tare ne-a bagat in ceata...zici ca dam vreun examen , nu ca ne-am omorat masinile,si ce sa vezi...daca faci o greseala ai omorat-o pt nimic....
Multumesc
Buna ziua, doresc sa cumpar un teren al carui proprietar nu este roman si nici nu este acum in tara.Din aceasta cauza, alta forula de a-l face sa nu mai caute cumparator a fost aceea de a ii vira in cont o suma ca avans pt achizitionarea terenului din str...localitatea...am scris la observatii.Eu urmeaza sa am suma totala in urma vanzarii unei mosteniri, ceea ce stia ,,urma sa il anunt sa vina la acte in acel moment.Doar ca..el vine curand ignorand aceasta intelegere verbala. Intrebarea mea este cum procedez ,nu vreau sa pierd terenul,doar ca banii imi intra in cont cam in 14-20 zile. Ar trebui sa ne vedem marti la un notar ales de el.
Asta ma revolta, ce treaba are titularul de contract daca suntem mosenitori...si preluam totul, datorii eventuale, fondul de rulment....nu stiu cum sa procedam...:(
Buna seara, mama noastra a decedat in aprilie 2017, locuia la bloc, blocul st colecta lunar o suma pt eventuale decese...Dupa un an , am aflat si noi de acest ajutor, se dau cam 300lei, sigur, nu mult, dar dupa atatea cheltuieli, mai ar acoperi ceva intretinere.A murit vecinul de la etajul d epeste al mamei, ei au luat desi a murit dupa 7 luni dupa mama.Noi acum , am facut succesiunea, si administratora spune ca nu ne da banii pt ca mama nu mai este proprietar...CUUUM??? O persoana decedata mai poate fi proprietar? Ce face diferenta intre numele de pe acte daca este ceva de ordine interioara?Sau exista o lege pt asa ceva? Sunt putin f suparata, poate nu ma exprim coerent...ajutati-ma cu un raspuns, daca e ceva neclar...revin.Daca inca mama era proprietar i-ar fi trimis banii cu vreun curier expres in RAI, nu?
Va multumesc
Discuție radio tv
Intr-un loc nou construit,cu consum zero curent,am 3mil de plata radio tv...dupa 1 febr. tot o sa mai am pe factura suma? cum fac sa nu platesc,e aberant,se prescrie,ceva?
Buna seara, am un teren care face parte dintr-un lot de 5000mp....care are un drum lipit de un alt teren .Proprietarul acelui teren a incheiat cu noi , la un moment dat , un act de granituire dar nu s-a intabulat la timp...iar cand s-a dus a constatat ca ii lipseau niste mii de metri drept pt care ne-a dat in judecata pt anulare act de granituire si cere de la fiecare niste zeci de metri pt a-si recupera paguba. Terenul exista, faptic, denumit parcela fantoma, normal cineva a fost improprietarit in nu stiu ce circumstante. Treaba este ca tot ne judecam de 7 ani , am ajuns la Cirtea de casatie, care a intors procesul la tribunal....Oare am dreptul sa fac o sesizare, ceva, pt taraganare, pt un supra-control gen...nu ma pricep, dar ne=a cam trecut viata, ne=a spulberat sperante, la un momentat se vindea bine de tot mp....Suntem reprezentati de avocati.....se tot amana termene....pot face ceva?