avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate BrtBrt

Activitate BrtBrt

Buna ziua !Sunt intr-un proces civil cu sora mea si acum suntem in recurs.
Curtea de apel mi-a trimis o comunicare,iar cumnatul meu,sotul surorii mele mi-a luat corespondenta! Ce as pute sa fac eu in acest caz?
Pot sa ii fac plangere penala pentru luarea corespondentei fara sa aiba drept,avand in vedere ca suntem in litigiu?
Buna ziua! Ce inseamna dosar civil, complexitate 24. Multumesc!


Ana-Maria Pînzaru a scris:

Nu se depune la dosar nicio dovada, cu exceptia cazului in care vi se pune in discutie exceptia tardivitatii. Teoretic, daca ati depus in termen, instanta ar trebui sa aiba confirmarea acestui aspect din stampilele de pe plic, intrucat plicul se stampileaza cu data la care este expediat.

Am pus plicul in ultima zi al termenului si a ajuns in afara termenului ,asa ca ma astept la ridicarea exceptiei tardivitatii. La primul termen eu trebuie sa am ricipisa la mine? Multumesc!
Buna ziua! Dovada depunerii recursului prin posta conform legii este ricipisa. Cand se depune la dosar aceasta?Multumesc!
Buna! Am primit decizia de la apel cu drept de recurs 30 zile, pe care am semnat-o de primire pe data de 09/05/2024 si am depus cererea de recurs pe data de 11/06/2024.Vreau sa stiu daca cererea mea este socotita pusa in
termen legal .Multumesc!

Buna ziua! Decizia de apel, s-a dat cu recurs in 30 zile. Termenul expirandu-se fara a se face recurs. Vreau sa stiu daca hotararea ramane definitiva si irevocabila si se poate pune in executare s-au se mai poate ataca, si cu ce? Multumesc anticipat!
Buna! Va rog am si eu o intrebare. Mi-a fost comunicata o hotarare la domiciliul ales, dar postasul nu a gasit pe nimeni si a predat-o la primarie persoanei care se ocupa cu astfel de comunicari. Dupa 7 zile faptul ca nu a fost ridicata comunicarea, a fost trimisa inapoi la tribunal. Cum se calculeaza cele 30 de zile de a ataca hotararea: dupa implinirea celor 7 zile, sau de la data de cand a fost depusa la primarie.Multumesc!
Buna ziua! Intr-un proces civil cu obiect ( anulare contract vanzare cumparare) in apel reclamantei i s-a respins cererea, cu drept de recurs in 30 de zile. Mentionez ca reclamanta nu a mai venit cu probe noi fata de cele de la fond, invocand tot timpul un registru agricol unde sunt trecuti toti membrii familiei. Deci a pierdut la fond, a pierdut in apel .Vreau sa stiu daca poate sa mai faca ceva in recurs? Multumesc!
Buna seara!Noi suntem 5 frati,tatal meu are 84 ani,mama are 82 ani si a avut 2 atacuri cerebrale.Intrebarea mea este:Pot sa vanda casa la unul din frati,fara ca eu sa stiu?Multumesc anticipat!
Buna! Am avut un dosar civil care s-a finalizat cu drept de apel 30 zile. S-a facut apel iar termenul de 30 zile s-a terminat si dosarul a plecat la tribunal. Dupa cate zile voi primi citatie ?