avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate serena82

Activitate serena82

As dori sa stiu daca la calculul celor 126 de zile de concediu pentru sarcina si lauzie intra si zilele libere legale (Paste etc).
Multumesc
Buna ziua,
Este obligatorie asigurarea PAD a unei locuinte achizitionate prin Prima Casa, chiar daca locuinta mai are o asigurare facultativa pentru toate daunele cesionata la banca?
Multumesc
Daca judecatorul mi-a spus ca solutia se va da peste 2 saptamani, prin posta, eu trebuie sa ma mai prezint la urmatorul termen (peste 2 saptamani) avand in vedere ca pe internet au afisat : Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. ?
Multumesc mult
Salariul pe noiembrie se plateste in decembrie, nu conteaza data, dar eu voiam sa stiu daca indemnizatia pentru concediul neefectuat in 2015 ar trebui sa o primesc odata cu salariul pe noiembrie (adica in decembrie) sau datorita faptului ca data incetarii va fi 2 decembrie, se va considera ca ultimul salariu este cel pentru luna decembrie (desi 1 decembrie e zi libera si nu lucrez) si astfel indemnizatia de concediu sa fie platita in ianuarie. Cum este corect?
Daca CIM inceteaza pe 2 decembrie, cand ar trebui platit concediul de odihna pe 2015 neefectuat, odata cu salariul pe noiembrie sau pe decembrie? Ultima zi lucrata va fi vineri, 27 noiembrie, 30 si 1 decembrie fiind zile libere.Multumesc
Discuție Abuzuri RCS&RDS
Am urmatoarea problema cu stimabilii de la RDS : m-am mutat de o luna si ceva in alta zona unde cei de la RDS nu vor sa transfere serviciile pe care le aveam la vechea adresa si nici sa le schimbe cu alte servicii care pot fi instalate in zona, indicandu-mi ca singura solutie este rezilierea, dar ca va trebui sa platesc tableta data anul trecut la valoarea de nou, deoarece se reziliaza contractul in timpul perioadei contractuale si asa scrie in contract. Intrebarile mele sunt urmatoarele : este legal sa emita facturi si sa ceara plata, desi i-am anuntat ca nu mai beneficiez de serviciile lor? daca nu voi plati facturile pentru lunile in care n-am beneficiat de servicii, RDS are dreptul sa puna penalitati? este corect sa ceara plata tabletei, desi le-am spus ca o inapoiez dar nu vor, daca rezilierea s-ar face practic din vina lor? Ce as putea sa fac astfel incat sa reziliez fara plata tabletei si a facturilor necorespunzatoare?
Răspuns la discuția Probleme contract RCS&RDS
Daca ar avea si ei un contract simplu de 2-3 pagini ar fi ceva. Eu cred ca este ilegal sa ma oblige la plata, daca reziliez din vina lor, nu din dorinta mea, indiferent ce-ar scrie in contrat si sigur exista intr-o lege un articol care sa vizeze o situatie de genul meu, doar ca nu stiu unde sa caut.
Am un contrat cu cei de la RDS de mai multi ani, drept pentru care anul trecut am beneficiat si de o tableta gratis si am extins valabilitatea contractului cu 2 ani. Acum m-am mutat la o alta adresa, dar cei de la RDS nu doresc sa efectueze transferul serviciilor deoarece nu au echipamente in blocul respectiv si nu vor sa investeasca. Din acest motiv, sunt nevoita sa reziliez contractul, desi nu doresc acest lucru, iar cei de la RDS ma obliga sa le platesc tableta la un pret stabilit de ei (nu vor sa le-o returnez) fiindca sunt in perioada contractuala. Intrebarea mea este : daca eu reziliez din cauza lor, ca nu vor sa efectueze transferul serviciilor, este legal sa ma oblige la plata tabletei?
Buna ziua,

La expirarea actului de identitate al asociatului/administratorului unui SRL este obligatorie depunerea unei mentiuni in acest sens la Registrul Comertului? Daca da, care este baza legislativa?
Nu poate sa ma ajute nimeni cu niste lamuriri va rog?