avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate biancamica

Activitate biancamica

Buna ziua,
Am o casa de 6 ani. Strada este domeniul public. Apa, gaz, curent-executate de noi. Acum am primit o informare (primarie) ca sunt obligata in termen de 3 luni sa ma racordez la sistemul de canalizare existent sau nou înființat ( legea 241/2006 art. 31(alin.14) si art.40(alin.3)). Precizez ca pe strada nu este canalizare si am o fosa septica (doua camere). Cel mai apropiat camin e la cca. 75 de m, pe alta strada. Sunt obligata sa ma leg in reteaua de canalizare? Multumesc
buna ziua,

astazi, cand sa imi platesc impozitele, constat ca am o amenda (proces verbal din 23.08.2016). Aflu de la taxe si impozite ca este de la CNADNR. Precizez ca rovinieta o am valabila din 10.06.2016 (un an) si oricum in data de 22.08, eram deja iesita din tara, masina parcata in fata blocului.
in ce directie sa o apuc cu contestarea?
multumesc mult
Răspuns la discuția fereastra spre vecin
multumesc de raspuns. nu, nu am dat nici un accord. nu au intrebat. avem un avocat care ne reprezinta. peste doua saptamani trebuie sa facem paravanul mostra si se da sentinta. avocatul spune ca nu scapam fara paravan (policarbonat) deorece "legea este interpretabila".
buna ziua,

avem o casa intr-o zona istorica (zona cetate medievala). an constructie 1862 cu constructia pe limita de proprietate. nu au fost facute modificari la fatada intre timp. de curând avem un nou vecin. in prima faza a constuit un corp (cu autorizatie) lipit de zidul nostru si ne-a inchis cateva ferestre. mai nou ne-a data in judecata ca sa punem un paravan opac la un geam de la etaj. geamul este al unui dormitor si este singura sursa de lumina naturala. ce sanse avem sa ramanem cu fereastra? multmesc
buna ziua
deci nu e nici o sansa de recuperare a banilor? mama a facut acelasi lucru la magazinul ei si acum are de recuperat o suma destul de mare de la mai multi clienti. ea are semnaturile acestora in dretptul sumelor restante. noi ne gandeam sa facem o convocare la conciliere directa si sa gasim o varianta de esalonare a datoriei.
sa incercam varianta asta? multumesc
Buna ziua,

am cumparat o casa intr-o zona unde ar fi trebuit sa fie un cartier cu vreo 50 de case. De mai bine de 3 ani (chiar mai bine) nu se mai construieste nimic.
Fata de stalpul de pe strada principala sunt cca 60m. Cei de la electrica mi-au dat avizul de racordare si devizul e de 9000 ron. Ei vor sa fac executia lucrarii conform proiectului pe care il avea constructorul cartierului unde pe cablul respectiv trebuiau sa se racordeze mai mute case. Deasemenea firida care trebuie pusa pe limita de proprietate este tot conform cerintelor proiectului initial.
Exista vreo sansa avand in vedere ca nu se mai construieste sa obtin o alta solutie de racordare?

multumesc
Buna ziua,

am cumparat in cursul anului trecut o casa cu un teren de cca 500 mp. Mentionez ca aceasta casa este la rosu, nu are utilitati in zona (apa, canal, gaz, iluminat public, salubritate, drum..) In zona respectiva ar fi trebuit sa se ridice un cartier rezidential cu cca 50 de case. Constructorul a abandonat lucrarile de mai bine de 3 ani.
Cand m-am dus sa platesc impozitul m-am trezit ca zona respectiva ar fi zona rezidentiala si au calculat impozitul aferent zonei.
Este vreo sansa sa obtin o diminuare a impozitului avand in vedere ca utilitatiile nu exista si erau in sarcina primariei? (primaria este cea care a vandut aceste terenuri constructorului si prin contractul de vanzare cumparare se obliga sa bage uutilitatiile pe strada )

multumesc mult
buna seara,
sper ca pun sunt pe forumul care trebuie. Am o problema legata de obtinerea unui concediu medical in vederea operatiei fetitei. Am fost la medicul de familie cu adeverinta de la servici ca se plateste la sanatate dar imi cere ca aceasta adeverinta sa fie vizata de casa de sanatate. eu nu am mai fost de mult pe la medic si nu stiu daca e ok.
va rog sa imi spuneti cum sa procedez. multumesc frumos.
buna ziua,

de la servici au hotarat sa stam in concediu fara plata. 7 zile in ianuarie si 8 in februarie. Va rog sa imi spuneti daca se pot depasi 15 zile si daca ar trebui sa achit ceva ( la sanatate, somaj, pensii) pentru a fi acoperita in cazul unui concediu medical sau in caz de somaj.
multumesc frumos
buna ziua,

mama nu mai plateste pentru pensie din 2006 . Ea are un magazin, AF. ar mai putea plati din urma 2-3 ani ? atunci ar avea 30 de ani vechime si varsta de 55 de ani. poate face ceva sa iasa la pensie anul acesta?
multumesc frumos