avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate nicaedith

Activitate nicaedith

Buna ziua!
As dori sa stiu care este regimul pentru terenurile caselor cuplate sau duplexurilor. Mai exact, daca se dezmembreaza o casa in doua locuinte de tip duplex, cele doua case rezultate in urma dezmembarii beneficiaza fiecare de CF separat? Adica proprietarul unei case (unei jumatati) este titularul de drept al imobilului si a jumatatii de curte/teren aferent casei sale? Sau terenul ramane in coproprietate?
Multumesc.
Buna seara! constructia este spre finalizare, este vorba despre o casa, tencuita pe interior cu usi si geamuri puse, acoperis si gardul facut. Momentan lucrarile stagneaza din cauza vremii. Urmeaza cat de repede gletuit/zugravit/parchet si tot ce mai trebuie pe interior iar la exterior polistiren/tencuiala. As dori sa incep intabularea casei deoarece actele dureaza si daca tot stagneaza lucrarile sa mai "miste" ceva. As vrea sa stiu daca se poate intabula in acesta faza si daca atuci cand se anunta la Isp de Stat in Constructii incetarea lucrarilor mi se ridica Autorizatia de Constructie. Stiu ca pt intabulare se anunta incetarea lucrarilor dar eu mai am de lucru pe exterior 1 luna de zile la polistiren./tencuit, sau e ok si aceste lucrari se pot face? Multumesc.
Buna ziua!
as avea nevoie de ajutor in ceea ce priveste noile legi de modificare a salariului minim pentru persoanele cu studii superioare care sunt incadrate pe functii ce necesita studii superioare. De ex: in contractul de munca scrie salar fix 1200 brut + salar variabil (functie de profitul firmei) acesta este intre 850-1200 ron/luna brutul. Rezulta un salar brut de minim 2050 ron/luna care poate merge si pana la 2400 in luni mai bune. Intrebarea este daca trebuie facuta decizie de majorare a salariului fix la 1700 ron / luna brut + acel salariu variabil? Sau salariul pe care angajatul in ia este deja peste 1700 ron (compus din fix+variabil) si atunci e ok? Va multumesc anticipat.
Buna ziua!
as dori si eu sa stiu daca pot lua vreo masura impotriva vecinilor nostrii care din data de 3 august (de mai bine de 5 saptamani) lucreaza la renovarea apartamentului. Este o galagie infernala de la 8 dimineata pana pe la 7-8 seara, cu o mica pauza de max 2 ore cand pleaca muncitorii la masa. Apartamentul a fost complet golit de mobilier si se "darama" tot.....au scos din apartament 3 sau 4 containere de saci cu moloz. Nimeni nu este absurd si incercam sa intelegem ca trebuiesc renovate apartamentele....dar totusi....timp de 5 saptamani si asculti rotopercutanta in perete si chiar in 2 incaperi in acelati timp este mult prea mult pt nervii nostrii in conditiile in care am inteles de la vecinul ca mai dureaza inca o luna. De luni incepe scoala.....cum ar trebui sa poata invata baietii mei? Culmea culmilor ca unul este de dimineata la scoala si cel mare de dupamasa. Exista vreo limita de timp, vreo varianta de a grabi, stopa galagia? Nu trebuia si noi sa fim anuntati, inrebati in prealabial? Va multumesc
Buna ziua!
sunt angajata la o firma din 2010 dar tot cu contracte pe perioada determinata in felul urmator:
1. Contract determinat 1 luna apoi act aditional prelungire 3 luni apoi act aditional prelungire 6 luni in 2010 - la final s-a facut decizie de incetare activitate
2. in 2011 se repeta povestea - dupa o intrerupere de 3 luni
3. in 2012 s-a facut un contract perioada determinata de 6 luni si apoi act aditional de prelungire pe 1 an
In 1 sept expira acest ultim act aditinal facut tot pe perioada determinata.
Intrebarea mea este daca se mai poate prelungi pe perioada derminata sau trebuie obligatoriu perioada nedeterminata?
Multumesc
Răspuns la discuția Recalculare pensie
Multumesc pt raspuns insa daca este vorba despre cererea care se gaseste pe internet acolo sun mai multe acte necesare: adeverinta de venit, talon de pensie, carte de munca etc. si as fi vrut sa stiu daca actele pot fi depuse de la firma.
Buna ziua!

ma intereseaza daca ma puteti ajuta care sunt actele necesare pt recalcularea pensiei. Mentionez ca persoana in cauza este in pensie de 6 ani timp in care a lucrat cu timp partial de 6 ore/zi la o firma. As dori sa stiu ce trebuie sa contina dosarul si cine anume trebuie sa il depuna? Poate sa o faca oricine pe baza de imputernicire sau firma sau numai persoana in cauza.
Este vorba de Casa de Pensii Timis. Multumesc
Buna ziua!
locuiesc la bloc la et IV si de cand am cumparat acest ap am avut probleme cu acoperisul, adica ne ploua in bucatarie. Am tot ridicat problema in sedintele de bloc si tot degeaba. Se va face, se va repara, se vor lua masuri si nimic, timpul a trecut si lucrurile s-au inrautatit ca am ajuns sa am balta in bucatarie la ultimele ploi si peretele pe care s- ascurs apa s-a nenorocit. In toamna 2011 n-am mai suportat si am contactat o firma de constructii cu care am reparat acoperisul. Intrebarea mea este daca pot recupera in vreun fel banii de la locatari. Adica am o factura de materiale si manopera de 1400 lei ceea ce inseamna intretinerea mea pe un an de zile sau inseamna 74 de lei de recuperat de la fiecare apartament. Ce as putea face in acest sens? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția CIM perioada determinata
Va multumesc pentru raspuns.
Deci in cazul in care salariata ramane insarcinata si are CIM pe perioada determinata nu exista aceleasi obligatii ale angajatorului ca si in cazul CIM pe perioada nedeterminata.
Poate incheia vreun contract cu o casa de asigurari?
Buna ziua!

Sora mea s-a angajat ca si vanzatoare la o firma pe perioada sarbatorilor (avand nevoie de mana de lucru in plus), i s-a facut CIM pe perioada determinata de 2 luni (15 nov-15 ianuarie sau asa ceva). Tocmai azi a aflat de la medic ca este insarcinata (mentionez ca nu a mai lucrat inainte), ce se intampla la expirarea contractului in 15 ian 2010? Firma este obligata sa o mai tina sau se incheie socotelile la expirarea contractului?
Va multumesc